Zelená inšpirácia – fasády plné stromov

Zelená inšpirácia – fasády plné stromov

Redakcia - 20. januára 2017 - 4418. zobrazení

Zelená architektúra vo svojom najmodernejšom a najdokonalejšom prevedení. Aj takto môžeme vystihnúť budovy, ktorých fasády sú plné stromov a obyvateľom ponúkajú netradičný zážitok z bývania.

Už to nie sú len solárne panely a ďalšie technologické zariadenia, ktoré sa starajú o vnášanie ekologických prvkov do architektúry. Návrhári hľadajú pokrokové riešenia, ktoré pozdvihnú úroveň trvalo udržateľnej výstavby a skvalitnia život obyvateľov. Na základe tohto prístupu sa im podarilo prísť s projektmi budov, ktorých hlavný znak tvoria stromy vysadené na fasáde alebo ešte lepšie, rovno v byte.

Technische Universität Darmstadt

Zelené fasády – budúcnosť architektúry

Návrhy budov, ktoré disponujú takouto fasádou, pribúdajú vo svete pomaly. Napriek tomu je jasné, že ich budúcnosť vyzerá viac než sľubne a v stavebníctve 21.storočia zohrajú kľúčovú úlohu. Prvé projekty tohto typu sa totiž osvedčili a ponúkli nadštandard, ktorý bude inšpirovať architektov aj pri ďalších projektoch.

Bosco Verticale(Miláno)

Príklady budov, ktorých fasády dopĺňajú stromy 

Bosco Verticale (Miláno) – Známe milánske dvojičky zrealizované v najvyššom ekologickom štandarde dokončili pred dvoma rokmi. Odvtedy ponúkajú obyvateľom maximálne pohodlie a zdravé vnútorné prostredie. Niet sa čo čudovať, veď stromy neobklopujú len fasádu, ale rovno ich nasadili aj v interiéri.

taliansko

One Central Park (Sydney) – Inšpiratívny zelený komplex s fasádou plnou zelene nájdeme aj u protinožcov. V Sydney vyrástla dvojica obytných veží, ktoré majú najvyššie položenú vertikálnu záhradu na svete. Ide o visutý typ záhrady, ktorý sa tiahne celou fasádou, pričom je schopná zachytávať vlahu a produkovať kyslík pre okolie.

central park

Význam zelenej fasády plnej stromov pre nehnuteľnosť je na nezaplatenie. Nejde len o živý estetický doplnok schopný zútulniť priestor, takisto nezabúdajme na schopnosť podporovať tvorbu zdravého vnútorného prostredia. V dobe, kedy je požiadavka pracovať na šetrnejšom stavebníctve urgentná, sa tak budovy tohto typu stávajú jedným z účelových riešení.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články