Zelené átrium je symbolom budúcnosti

Zelené átrium je symbolom budúcnosti

Reklamný článok - 14. mája 2015 - 3539. zobrazení

Zelené átrium je prvým pasívnym bytovým domom na Slovensku. Pre obyvateľov všetkých 44 bytových jednotiek to znamená najmä úsporu bez kompromisov. Definícia pasívneho domu hovorí, že na jeho prevádzku musí dom spotrebovať menej ako 15 kilowatthodín na meter štvorcový za rok. Pre predstavu – je to približne o 90 percent menej, ako v bežnom dome postavenom pred rokom 1995. Na dosiahnutie tejto bilancie autori stavby použili tie najmodernejšie výpočty a technológie, ktoré z nej robia slovenský unikát.

Udržateľnosť sa začína recykláciou

Budova postavená v zmysle zelenej filozofie sa nemôže uspokojiť iba s nízkymi prevádzkovými nákladmi. Jej korene preto siahajú až na úplný začiatok výstavby. Okrem toho, že tím tvorcov revitalizoval bývalý brownfield, rozhodli sa tiež využiť čo najviac materiálov z pôvodnej budovy. „Podarilo sa nám zrecyklovať viac ako 90 percent materiálu. Zo starých tehál a betónu vzniklo predrvením asi 1500 ton recyklátu, ktorý sa využil pri zásype a príprave podložia,“ vysvetľuje architekt Miroslav Marko, autor a investor projektu. Z pôvodnej budovy sa tiež podarilo zachrániť veľkú časť železobetónovej a oceľovej konštrukcie.

030

Hlavným dodávateľom nových materiálov na stavbu bola spoločnosť Saint-Gobain so svojimi štyrmi divíziami. „Sme hrdí na to, že sme sa mohli podieľať na výstavbe prvého pasívneho domu na Slovensku. Skupina Saint-Gobain považuje energetickú efektivitu v stavebníctve za jeden zo svojich hlavných cieľov,“ hovorí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover.

003

Teplo domova berieme doslova

Jedným zo základných predpokladov pasívneho štandardu je zamedzenie úniku tepla z budovy. O tento faktor sa stará kvalitná izolácia všetkých častí budovy s dôrazom na fasádu, strechu a podlahu nad podzemnými garážami od spoločnosti Isover. Okná sú tvorené izolačným trojsklom dodávaným spoločnosťou Glassolutions Nitra sklo, ktoré poskytuje okrem vynikajúcich izolačných vlastností aj možnosť solárnych ziskov. Tepelný komfort a chladenie v budove zabezpečujú tepelné čerpadlá vzduch/voda a zem/voda. Energiu zo zeme využívajú prostredníctvom takzvaných energetických pilót, ktoré sa nachádzajú pod objektom a zároveň slúžia ako základy. V letných mesiacoch sa odpadové teplo z tepelného čerpadla vzduch/voda využíva na ohrev teplej vody. „Okrem toho, že Zelené átrium je prvým pasívnym bytovým domom na Slovensku, máme preňho v pláne aj ďalšie prvenstvo – ašpiruje na jeden z najvýznamnejších certifikátov: medzinárodný certifikát trvalo udržateľných budov LEED Platinum,“ vysvetľuje architekt Miroslav Marko.

008

V zdravej budove zdravý vzduch

Pasívne domy majú veľmi špecifickú úlohu — okrem minimalizácie tepelných strát musia mať vyriešené aj vetranie. Práve preto je v každom byte nainštalovaná vetracia jednotka so spätným získavaním tepla. Vetranie s rekuperáciou funguje tak, že teplo z odsávaného vzduchu odovzdáva privádzanému čerstvému vzduchu. Vetranie funguje bez nutnosti otvárania okien a vďaka konštantnej výmene vzduchu nehrozí ani tvorba plesní. K dobrej kvalite vzduchu prispieva napríklad aj použitie sadrokartónových priečok spoločnosti Rigips, ktoré zlepšujú kvalitu vnútorného prostredia. Chladenie vzduchu v lete zabezpečujú opäť tepelné čerpadlá a podporuje ho najefektívnejší spôsob tienenia pomocou exteriérových žalúzií. Fasádu bytového domu ozdobuje omietka so vzhľadom dreva od spoločnosti Weber, ktorá nezaťažuje konštrukciu a dodáva celej budove harmonický vzhľad.

010

Foto: Tomáš Manina

  • Kategórie

Podobné články