Údržba záhrady

Zima a záhrada

Reklamný článok - 8. marca 2023 - 1199. zobrazení

Ani si neuvedomíme, a zima sa opäť skončí a my sa budeme môcť opäť vrátiť do našich milovaných záhrad. Dlhé týždne čakania nás navnadili, aby sme sa na novú sezónu čo najlepšie pripravili. My sme si pre vás pripravili niekoľko tipov nielen pre predsezónnu prípravu, ale aj pre spríjemnenie čakania na ňu v pohodlí vášho domova.

Zimná údržba

Aj keď sa zdá, že v zime pre našu záhradu nevieme nič spraviť, sú isté činnosti, ktoré sa dajú vykonávať dokonca len v zimnom období. Napríklad orezávanie ovocných stromov je najlepšie vykonávať vo februári až marci. Týmto pomôžete vaším stromčekom, pretože ich odľahčíte a bude pre nich tak jednoduchšie udržať si úrodu v novom roku. Iné odporúčanie sa zas týka postreku proti škodcom. Niektoré druhy sú zime odolné a včasná likvidácia dokáže zabrániť ich rozmnoženiu a následnému napáchaniu škôd.

A čo po zime?

Podobne ako u ovocných stromčekov, aj kríky a okrasné dreviny je vhodné prerezať. Netreba sa báť ich skrátiť aj o 20 cm, pretože veľmi rýchlo dorastú naspäť do želanej dĺžky. Ak ich necháte príliš dlhé, môže to viesť k zdrevnateniu, pričom krík už nebude pekný hustý a zelený. Ak ich však dostatočne obstaráte, odmenia vás krásnymi zelenými púčikmi a neskôr hustou korunou. Rovnako netreba zabudnúť ani na trávnik. Trávnik je častokrát pýchou celej záhrady. Krásna zelená plocha upokojuje myseľ a vzbudzuje hrdosť záhradníka. Treba sa oň preto príkladne starať a to nielen v období letných horúčav. Po zime je vhodné trávnik pokosiť a pripraviť ho tak na vertikutáciu. V závislosti od kvality a zloženia pôdy môžete zvážiť aj postrek zelenou skalicou alebo iným prípravkom na skvalitnenie chemického zloženia pôdy.

Čo dovtedy?

Všetko to znie dobre a veríme, že vás to už navnadilo na práce v záhrade. Zima ale ešte nepovedala posledné slovo a my musíme čakať, kedy nám dovolí pustiť sa do roboty. Preto vám poskytneme niekoľko návrhov, ako zatiaľ stráviť čas v teple vášho domova.

Relax pri knihe

Ideálnou voľbou pre väčšinu z nás môže byť kniha. Čítanie nás dokáže zabaviť na dlhé hodiny a my si tak môžeme oddýchnuť v čase, kedy je vonku zlé počasie.

Dobrý film

Pre tých čo preferujú vizuálny zážitok je vhodné vybrať si dobrý film. Podľa nálady si môžete vybrať z množstva žánrov a určite si spríjemnite dlhé zimné večery.

Sociálne siete a hry

Množstvo z nás v dnešnej dobe trávi čas na mobile. Preto pripadá do úvahy zahrať si napríklad nejakú online hru, ktorú môžete hrať aj so svojimi priateľmi. Ideálne sú napríklad strategické hry alebo hry s tématikou online kasína, kde môžete hrať priamo proti vašim priateľom. Takéto hry vám garantujú zábavu na dlhé hodiny. Naviac môžete byť so svojimi priateľmi v kontakte cez sociálne siete a rozoberať s nimi témy, ktoré vás zaujímajú.

Šport

Aby sme nevyšli po sviatkoch z formy, je veľmi žiadúce začať s nejakým športom. V domácich podmienkach je vhodné začať napríklad s cvičením alebo s jogou. Okrem kondície si zlepšíte aj náladu, keďže je dokázané, že pri cvičení sa vyplavuje hormón šťastia. Okrem toho sa vám vaše telo neskôr určite poďakuje.

Samozrejme existuje množstvo iných aktivít, ale veríme, že sme vás aspoň trochu inšpirovali, a že sa o to viac tešíte na nadchádzajúcu záhradkársku sezónu.

  • Kategórie

Podobné články