V prípade, že uvažujete nad výstavbou altánku, či iného architektonického prvku vo vašej záhrade, nemusíte siahať len po klasických stavebných materiáloch. Možno vás príjemne prekvapíme a inšpirujeme práve týmto originálnym a finančne nenáročným variantom.
Príjemným oživením každej záhrady sa môže stať drobná architektúra z vŕbového prútia. Tento materiál je dobre dostupný vďaka schopnosti vŕb rýchlo zmladzovať a v minulosti sa práve preto využíval v stavebníctve, a tiež na tvorbu úžitkových predmetov. Po dlhšej odmlke sa opäť vracia na scénu a stretáva sa s pozitívnymi ohlasmi.

Výhodou takýchto stavieb je niekoľko. Tou najzákladnejšou je ich finančná nenáročnosť. Oproti klasickým, dreveným altánkom poskytujú príjemnú klímu a svetelné podmienky. Vyžadujú síce častejšiu starostlivosť, nakoľko je potrebné k nim pristupovať ako k živej drevine, odmenia nás však nenahraditeľným estetickým pôsobením.

Na tvorbu vlastného zeleného altánku je možné si najať špecializovanú firmu, ktorá sa postará o zadováženie materiálu a tiež samotnú realizáciu, prípadne sa do toho môžete pustiť sami. Pokiaľ si netrúfate pustiť sa do realizácie vŕbovej stavby, môžete zvoliť aj nenáročnejšiu alternatívu. Stačí vytvoriť nosnú konštrukciu z drevených palíc, suchých konárov či lán a následne okolo nej zasadiť dostatočné množstvo popínavých rastlín tak, aby pokryli celú plochu konštrukcie. Takto si vytvoríte jednoduché zátišie pre jednu, prípadne dve osoby, ktoré vám poskytne úkryt pred páliacim slnkom v letných dňoch, a s istotou sa stane obľúbeným priestorom pre hry vašich detí. Navyše, môžete takýmto spôsobom pestovať aj jedlé popínavky, čím úžitok zdvojnásobíte.

Takéto stavby sa mimoriadne hodia do malých záhrad, nakoľko opticky nebudia dojem cudzorodého prvku. Takto si môžete jednoducho vytvoriť prístrešky, tunely, labyrinty či skrýše pre deti, ktoré podnecujú fantáziu. Veríme, že sme aj my práve podnietili tú vašu.
Text: Nina Kvasňovská Zdroj foto: (link)