Sergej Bobkov - zvieracie sochy

Zvieracie sochy z drevených hoblín

Redakcia - 5. augusta 2020 - 13362. zobrazení

Sochy zvierat sú v poslednom čase stredobodom pozornosti dizajnérov z rôznych kútov planéty. Každý z nich ale ponúka celkom iný pohľad na ich prevedenie. Jednotlivé diela sa líšia tvarom, rozmermi a najmä materiálom, ktorý sa pri ich výrobe použil. V prípade sôch od Sergeja Bobkova to boli obyčajné drevené hobliny.

Ruský umelec Sergej Bobkov je živým príkladom toho, ako využiť odpad v podobe drevenej štiepky pri umeleckej aktivite. Už nejaký čas sa totiž venuje výrobe krásnych zvieracích sôch z obyčajných drevených hoblín. Tie môžu svojím elegantným prepracovaným prevedením bez problémov konkurovať najkrajším zvieracím sochám z iných materiálov.

Sergej Bobkov - zvieracie sochy

Hobliny zo sibírskych cédrov

Tajomstvom úspechu Bobkovej umeleckej práce je manuálna zručnosť a použitie vhodného materiálu. Za ten najvhodnejší považuje práve hobliny zo sibírskych cédrov. Zvieracie sochy možno zhotoviť z každého palivového dreva, no Sergej dáva vzhľadom na kvalitu a perfektné vlastnosti prednosť práci s hoblinami zo sibírskeho cédra. Tie sú prvkom, ktorý je dosť ľahko opracovateľný, viac odolný a tiež atraktívnejší ako iné druhy štiepky.

Sergej Bobkov - zvieracie sochy

Ako vznikajú zvieracie sochy?

Voľba cédrových hoblín k atraktívnemu vzhľadu hotových sôch nestačí. Kľúčom k elegancii Sergejových diel je odvedená práca, ktorá je základom celého dizajnu. K tomu je nutné prísť s efektívnou výrobnou technikou umožňujúcou dosiahnuť očakávaný výsledok. Tá sa začína namočením hoblín do vody ešte niekoľko dní predtým, než ich začne krájať. Potom prichádza samotné opracovanie hoblín, pri ktorom s chirurgickou presnosťou vyrezáva vlhké hobliny do požadovaného tvaru.

Sergej Bobkov - zvieracie sochy

Vznik sochy trvá pár mesiacov

Zhotovenie takýchto úžasných diel vyžaduje dôkladnú prípravu a precíznu robotu pri tvorbe samotnej sochy. Jednotlivé diela totiž vyzerajú ako realistické, kvôli čomu musí autor zvýšiť dôraz na ich konečný vzhľad. Výroba zvieracích sôch z drevených hoblín je časovo veľmi náročná.

Sergej Bobkov - zvieracie sochy

Vznik jednej sochy môže trvať až šesť mesiacov. Samozrejme, že čas strávený robotou na jednom diele závisí od veľkosti sochy, jej výsledného tvaru a náročnosti, ktorú bude práca na ňom vyžadovať. Výsledok však stojí za to.

Sergej Bobkov - zvieracie sochy

Architektúra hustoty v Hong Kongu

Michael Wolf vo svojom fotografickom diele, s názvom Architektúra hustoty, použil osobitý štýl fotografovania… Nádherné fotografie…

Mrakodrap - Michael Wolf - Architectural Density

S tým, ako ruský rezbársky mág získava skúsenosti, rastie aj zbierka jeho diel. Tú v súčasnej dobe tvoria viacerí zástupcovia zvieracej ríše, ktorí sú typickými druhmi žijúcimi v ruských, resp. v európskych končinách. Zoznam jeho diel tak dopĺňajú sovy, dravé vtáky aj malé lesné hlodavce.

Sergej Bobkov - zvieracie sochy
Sergej Bobkov - zvieracie sochy
Sergej Bobkov - zvieracie sochy

Autor textu: Róbert Bosák

Zdroj obrázkov: Sikedros.ru

  • Kategórie

Podobné články