Aj nový a drahý radiátor môže mať problém vykúriť miestnosť. Príčinou však nemusí byť žiadna technická ani iná porucha. K jeho 100% výkonu možno bude potrebné iba odvzdušnenie, ktorým radiátor zbavíte prebytku vzduchu sťažujúceho jeho činnosť.
Volať kvôli tejto drobnej údržbárskej práci profesionálov však nebude nutné. Celý postup, ako odvzdušniť radiátor, totiž zvládnete bezproblémov sami. Postačí vám len trochu manuálnej zručnosti a znalostí o jednotlivých krokoch, ktoré treba v snahe vrátiť radiátoru jeho 100% funkčnosť vykonať. Výsledkom bude kúrenie schopné fungovať ako nové.
Kedy radiátor potrebuje odvzdušniť?
Čo spôsobuje neodvzdušnený radiátor?
Či už radiátor nehreje celý alebo je studená iba jeho časť, dopady pocítite veľmi rýchlo. Tie sa neodrazia len na nedostatku tepla v miestnosti. Radiátor, ktorý nefunguje naplno, potrebuje zvýšiť spotrebu, čo povedie k vyšším výdavkom za energie. Ďalším problémom môže byť aj zhoršenie jeho funkčnosti. Postup, ako odvzdušniť radiátor, by ste tak nemali odkladať.
Kedy je vhodná doba na odvzdušnenie?
Ak sa rozbieha vykurovacia sezóna a radiátory nekúria naplno, čas na odklad nemáte. Takéto oneskorené odvzdušňovanie, ale nie je celkom štandardným riešením. Postup, ako odvzdušniť radiátor, sa odporúča stihnúť ešte pred štartom novej vykurovacej sezóny. Záväzný termín jeho vykonania však neexistuje. Odvzdušniť radiátor môžete kedykoľvek v priebehu roka podľa potreby, a to počas vykurovacej sezóny aj v mimosezónnom období.
Ako odvzdušniť radiátor v 6 krokoch
1. Vypnite kúrenie
Počas priebehu odvzdušňovania potrebujete pracovať s vychladeným radiátorom. Hneď na úvod vypnite celý vykurovací systém a radiátor nechajte vychladnúť. Počas jeho ochladzovania sa zároveň vyrovná tlak vzduchu, ktorý sa v ňom nahromadil.
2. Otvorte regulačný ventil
Ak už radiátor stihol vychladnúť, môžete prejsť k ďalšiemu kroku. Tým je otvorenie tzv. regulačného ventilu. Týmto krokom uvoľníte prúdenie vzduchu v celom vykurovacom telese.
3. Uvoľnite prívod vody
Po uvoľnení vzduchu pomocou regulačného ventilu uvoľnite aj prietok vody. Ten reguluje prívod vody, nazývaný aj ako spiatočka. V závislosti od typu radiátora sa však môže líšiť. Na starších radiátoroch sa inštaloval ako závit na boku. Novšie modely ho majú vo forme skrutky umiestnené na spodnej strane.
4. Vypusťte vodu
Po uvoľnení prívodu vody môžete začať s jej vypúšťaním. Popri vode bude z radiátora odchádzať aj nahromadený vzduch. Všetku vodu vypúšťať nemusíte, no ak tak urobíte, nič nepokazíte. Pred vypustením však nezabudnite na nádobu, do ktorej túto vodu zachytíte, aby neskončila na podlahe.
5. Doplňte vodu
Čím viac vody ste vypustili, tým viac jej musíte doplniť. Zároveň tým dostanete z radiátora aj zvyšok vzduchu. Pri tomto kroku sledujte indikátor tlaku, ktorý vám ukáže, kedy tlak v radiátore dosahuje optimálnu hodnotu.
6. Uzavrite ventily
Doplnením požadovaného množstva vody a nastavením optimálneho tlaku sa proces odvzdušnenia radiátora končí. Následne ostáva len uzavrieť prívod vody aj regulačný ventil a na záver spustiť kúrenie.
Svojpomocná montáž sadrokartónu krok po kroku…
Čo všetko budete potrebovať na montáž sadrokartónu? Na čo by ste nemali zabudnúť? Ako na montáž sadrokártónu svojpomocne? Rady a tipy…
Ak odvzdušnenie radiátora nepomohlo a radiátor alebo jeho časť je stále studená, prípadne kúri slabo, príčina problému bude zrejme niekde inde. V takomto prípade ostáva len zavolať profesionálov, ktorí preskúmajú funkčnosť celého vykurovacieho systému a dajú ho do poriadku skôr, než odštartuje nová vykurovacia sezóna.
Autor textu: Róbert Bosák