Kedy strihať tuje

Kedy strihať tuje? + 4 základné princípy strihania tují

Redakcia - 17. apríla 2023 - 69656. zobrazení

Tuje nie sú v zozname najobľúbenejších drevín využívaných na výsadbu živých plotov náhodou. Dôvodov, pre ktoré sú súčasťou mnohých záhrad, je viacero. Okrem pekného vzhľadu sa vyznačujú aj praktickým úžitkom. Plusom je aj jednoduchý spôsob strihania, ktorý zvládne každý záhradkár sám.

Práve spojenie praktického úžitku s estetickou funkciou je hlavným dôvodom, pre ktorý sú živé ploty z tují také obľúbené. Okrem toho, že poskytujú súkromie a tienia exteriér, slúžia aj ako živé „zelené steny“ schopné tlmiť hluk a zachytávať nečistoty. Na to je potrebné vedieť, ako a kedy strihať tuje. V opačnom prípade sa z nich môže stať divoký porast, ktorý spôsobí viac škody ako úžitku.

Živý plot z tují

Prečo zvoliť živý plot z tují?

 • Tuja je celoročne zelená drevina, ktorá vôbec neopadáva.
 • Severoamerický pôvod ju predurčuje do našich podmienok.
 • Najvyššie druhy tují môžu dorásť až do výšky 60 metrov.
 • U nás sú tuje stále najrozšírenejšou drevinou pre živý plot.
 • V záhradkárstvach sa dá zohnať viac ako 20 rôznych druhov.
 • Jednotlivé druhy tují môžeme v živom plote rôzne kombinovať.

Ktoré druhy tují si vybrať?

Pred výsadbou živého plota z tují je dobré vedieť, aké druhy tují sú dostupné a ktoré sa nám najviac hodia na pozemok. Od výberu správneho druhu tují závisí, ako bude živý plot vyzerať, ako sa oň treba starať a kedy strihať tuje. Tunajšie záhradkárstva ponúkajú hneď niekoľko odrôd. Vzhľadom na tunajšie klimatické podmienky a schopnosť tují prežiť vonku aj v zime sa v našich záhradách vyskytujú 3 až 4 najviac pestované druhy.

Aké sú najobľúbenejšie druhy tují?

Tuja Smaragd

Jeden z najobľúbenejších druhov je známy povestnou kužeľovitou korunou kompaktného typu. S výškou do 10 metrov je ideálnym riešením pre väčšie záhrady.

Tuja Brabant

Skoro 5-metrový druh sa môže pochváliť extrémne rýchlym rastom. Vhodný je najmä pre priaznivcov nižších živých plotov, ktorí ocenia kužeľovitý tvar stromčekov.

Tuja Sunkist

5 až 6-metrový druh sa vyznačuje rýchlym a hustým rastom. Vďaka vetvičkám rastúcim v tesnej blízkosti vedľa seba pôsobí veľmi elegantným dojmom. Estetický dojem zvyšuje aj žlto-zelené alebo zlato-zelené sfarbenie ihličia.

Tuja Malonyana

Ide o úzky, no pomerne vysoký druh, ktorý je schopný vytiahnuť sa do výšky až 15 metrov. Známy je tmavozeleným sfarbením ihličia, ktoré je odolné voči mrazom.

Kedy strihať tuje

Ako, kde a kedy sadiť tuje?

Po výbere správneho druhu nás čaká samotná výsadba živého plota. V rámci tohto kroku je potrebné zvoliť vhodné miesto, aby sa živému plotu darilo a mohol spĺňať svoj praktický a estetický účel.

Ako sadiť tuje?

Tuje sa vysádzajú priamo do zeme v dostatočnej vzdialenosti stromčekov od seba, ideálne 70 až 90 cm od stredu kmeňa.

Kde sadiť tuje?

Vhodnou polohou sú miesta s dostatkom svetla, najlepšie v oblastiach s mierne kyslou pôdou.

Kedy sadiť tuje?

Čas na výsadbu je vhodný kedykoľvek okrem zimy, resp. okrem období, kedy je pôda primrznutá.

Kedy sadiť tuje

Ako sa starať o živý plot z tují?

Tuje nie sú náročné a ich pestovanie nevyžaduje veľa práce. Živý plot z týchto drevín si pohodlne vystačí len so základnými potrebami ako je voda a hnojivo. V rámci starostlivosti o tuje však musíme venovať zvýšenú pozornosť ich pravidelnému strihaniu. Práve rez je spolu s polievaním a hnojením základom celej opatery vedúcej k podpore zdravia a elegantného vzhľadu stromov.

Ako často polievať tuje?

Tuje prežijú aj v suchších podmienkach, no občas ich môžeme výdatne poliať. Vlhšiu pôdu tuje ocenia už pri samotnej výsadbe, kedy je vyšší predpoklad rýchleho a pevného zakorenenia. Zeminu však nesmieme príliš zmáčať. Nadmerne vlhká pôda môže ohrozovať zdravie koreňov.

Ako často hnojiť tuje?

Tuja ako solitér potrebuje minimum hnojiva. V prípade jej pestovania vo forme živého plota sú nároky na hnojenie vyššie. Hnojenie kvalitným organickým hnojivom má byť pravidelné. Nič nepokazíme, ak budeme hnojiť iba raz až dvakrát za rok, najneskôr do augusta.

Kedy hnojiť tuje

Kedy strihať tuje?

Pre rýchly a zdravý rast, ktorého výsledkom má byť elegantný živý plot z tují, je kľúčový hlavne čas strihania a spôsob, akým rez vykonáme. Pri termíne máme na výber viacero možností. Vhodnou dobou, kedy strihať tuje, je celé vegetačné obdobie. Väčšina záhradkárov preferuje 2 konkrétne obdobia, ktoré strihu tují a ich následnému rastu prajú najviac. K rezu živého plota z tují je možné pristúpiť v oboch uvedených obdobiach v prípade mladších aj starších stromčekov.

Kedy strihať tuje na jar?

Prvý z dvoch rezov môžeme vykonať už koncom jari. Najlepším termínom, kedy strihať tuje, je koniec mája alebo začiatok júna. Vtedy má tuja dostatok živín, takže tempo jej rastu bude jedno z najrýchlejších v roku. Rez v období na prelome jari a leta splní ozdravnú aj tvarovaciu funkciu.

Kedy strihať tuje na jeseň?

Druhou z najvhodnejších možností, kedy strihať tuje, je prelom leta a jesene. Urobiť tak môžeme kedykoľvek od konca augusta do polovice septembra. Tento rez takisto plní tvarovaciu funkciu. Jeho cieľom je preriediť hustý porast. Zároveň ním zrežeme vyschnuté alebo polámané vetvičky.

Kedy strihať tuje

Tuje sa strihajú už v mladom veku

Podobne ako iné okrasné dreviny, aj tuje sa začínajú strihať už v mladom veku. Na prvý strih počkáme zopár mesiacov po výsadbe mladého stromčeka. Ak tuju posadíme na jar, strihať ju môžeme už na prelome leta a jesene. V prípade neskoršej jesennej výsadby necháme strih na budúcoročnú jar. Pri výbere jarného termínu počkáme minimálne do štartu novej vegetačnej sezóny a tuje nezastrihávame skôr ako v apríli alebo v máji. Predčasný predjarný rez môže viesť k poškodeniu konárov, nakoľko rany po reze sa v chladnom počasí hoja pomaly.

Kedy nestrihať tuje?

 • Hneď po zasadení do zeme.
 • V prvých týždňoch po vysádzaní.
 • V zime alebo v chladnom období, kedy sa konáre nestihnú zahojiť.
 • Keď konáre prerastajú a pri strihu ich treba skrátiť o viac ako meter.

Ako strihať živý plot z tují?

Dodržať termín, kedy strihať tuje, je iba polovicou úspechu. Tá druhá spočíva v správnom spôsobe tohto úkonu. Pri strihaní tují sa držme niekoľkých osvedčených zásad, ktoré vedú k rýchlejšiemu a zdravšiemu rastu celého živého plota. Ako pomôcka k rezu slúžia hlavné princípy strihania tují, ktoré prinášajú očakávaný efekt, a to po praktickej aj estetickej stránke. Každý z týchto princípov sa má uplatniť už pri reze mladých drevín, pričom vykonávať sa môžu v nadväznosti na seba. Tým vytvoria efektívny postup, ako strihať tuje správne.

Živý plot z tují

4 hlavné princípy strihania tují

Strih zdola nahor

Kľúčovým faktorom pre zvládnutie celého postupu strihania tují je smer rezu. Ten by mal začínať vždy zdola a postupovať smerom nahor. Takto stromček spevníme a zároveň mu pomôžeme k lepšiemu vytvarovaniu. Ďalšou zásadou je začínať rez z bočnej strany plota, nie zo stredu, resp. zvnútra.

Hore vždy menej

Smer rezu zdola nahor má aj iný dôvod. Tuje tým dokážeme esteticky zužovať tak, aby ich vrcholky mali menej vetvičiek ako spodná časť, ku ktorej sa tak dostane viac svetla. Čím viac svetla, tým menej holých konárov a viac zelených vetvičiek, čo vedie ku krajšiemu vzhľadu stromčeka. Hore tak zastrihávame o niečo viac ako v spodných častiach.

Sklon 5 až 10 °

Pri strihaní je dôležitý aj sklon. Ten nemusí byť príliš veľký. Postačí, keď vsadíme na sklon od 5 do 10 °. Potrebné bude dodržať zvolený sklon pri strihaní celého živého plota. S tým súvisí aj rez rovnakou formou, čím predídeme rozdielu medzi šikmým strihom na vrcholkoch a kolmým strihom v spodných častiach.

Efekt zelenej kefy

Ďalším princípom je tzv. efekt zelenej kefy, ktorý sa spája s hĺbkou rezu. Tá závisí od veľkosti stromčeka a hustoty vetvičiek. Pomôckou je práve spomínaný efekt, pri ktorom striháme tak, aby žiadna z vetvičiek neodstávala a nepresahovala ostatné. Zároveň sa vyhýbame úplnému strihaniu do hĺbky, čím by vznikli holé miesta bez ihličia. Stromček tak bude celý zelený a rovnomerne ostrihaný, presne ako štetiny na kefe.

Čím strihať živý plot z tují?

Zvládnuť strihanie tují sa pri troche zručnosti dá aj ručne. To ale prináša riziká ako nesprávna hĺbka rezu či nerovnomerne vytvarovaný stromček. Tým sa dá predísť vďaka využitiu nožníc na živý plot. V ponuke sú elektrické aj benzínové nožnice na živý plot v rôznych cenách. Cena závisí od konkrétnych parametrov jednotlivých modelov. Niektoré sú vhodné na strihanie malých stromčekov, iné sa hodia na vysoké živé ploty s hustým porastom. Na vyššie a hustejšie živé ploty sú najvhodnejšie nožnice s predĺženou čepeľou, ktorá uľahčuje strihanie a pomáha lepšie tvarovať stromček.

Ako a kedy strihať tuje solitéry?

Čas a spôsob strihania tují pestovaných samostatne ako solitéry sa od strihania živých plotov z tují líši minimálne. Hlavný rozdiel spočíva v dĺžke a v hĺbke strihu. Aj pri solitéri uplatníme efekt zelenej kefy a dodržíme princíp, na základe ktorého je cieľom rezu zastrihávať tak, aby vetvičky nepresahovali. Kým pri živých plotoch skracujeme konáre len o niekoľko desiatok centimetrov, pri mladších solitéroch ich môžeme zrezať až o necelý meter.

Tuje solitéry sa môžu strihať v priebehu celej vegetačnej sezóny. Na rozdiel od živých plotov ich stačí strihať raz za rok. Nakoľko strom rastie samostatne a jeho konáre neprekážajú iným stromom, orezávať ho za účelom skrátenia a tvarovania vetiev môžeme každý rok na prelome jari a leta. Okrem hlavného strihu môžeme koncom leta alebo v prvej polovici septembra vykonať ešte jeden ozdravný rez, pri ktorom odstránime z dreviny všetky choré a poškodené konáre.

Ako a kedy strihať slivky, aby boli zdravé a úrodné?

Viete, kedy strihať slivky? Prečo je prvý rez slivky najdôležitejším? Viete, ako správne strihať slivky?

Kedy strihať slivky

Správny spôsob strihania tují je kľúčom k tomu, aby sa živý plot zmenil na estetický prvok s radou praktických plusov. Okrem pozitív ako schopnosť tlmiť hluk, zachytávať prach alebo vytvárať súkromie môžeme rátať aj s odolnosťou drevín a s tým spojenou dlhovekosťou. Správny a pravidelný strih je dôležitý aj pri reze tují pestovaných ako samostatné solitéry.

Autor textu: Róbert Bosák

Záhrady - Travertín
 • Kategórie

Podobné články