Ako vybrať ten najkrajší umelý vianočný stromček

Ako si vybrať ten najkrajší umelý vianočný stromček?

Redakcia - 20. decembra 2021 - 7081. zobrazení

Niektorí si dajú námahu, aby ich vianočnej atmosfére nechýbala povestná vôňa ihličia, iní uprednostnia ekologické riešenie, pri ktorom sa nešetrí len príroda, ale tiež čas a peniaze. Ak patríte k tým, ktorí uprednostnia umelý vianočný stromček pred živým, potom pre vás máme zopár užitočných tipov a rád, ako si vybrať ten najkrajší.

S blížiacim sa príchodom vianočných sviatkov sú umelé vianočné stromčeky čoraz viac predávanejším artiklom. Aj tento rok sa na pulty v obchodoch dostávajú desiatky druhov v rôznych tvaroch a veľkostiach, čo umožňuje zákazníkom vybrať si ten najkrajší a zároveň najvhodnejší vianočný stromček. Pre lepšiu orientáciu a správny výber vám ponúkame prehľad o histórii umelých vianočných stromčekov, zoznam ich výhod aj niekoľko osvedčených tipov, ktoré vám pomôžu zadovážiť si najlepší model.

Umelý vianočný stromček

Umelý vianočný stromček v minulosti a dnes

Umelé vianočné stromčeky nie sú žiadnou novinkou. Prvé modely boli vyrobené a následne aj použité už v druhej polovici 19. storočia. Ich výrobcovia s nimi prišli ako s náhradou za živé stromčeky, ktorých výrub prispieval k likvidácii nemeckých lesov. Dané modely ale vyzerali skôr ako umelé zelené pyramídy, ktoré sa na živé stromčeky veľmi nepodobali. S rastom ich popularity, ktorá bola zaznamenaná v úvodných dekádach 20. storočia, sa však začali vyrábať v prevedeniach imitujúcich živé ihličnany. Ich výroba postupne napredovala, až zaplnili trhy vo väčšine sveta. Dnes sú v ponuke vo viacerých prevedeniach, ktoré sa líšia tvarom, farbou, veľkosťou aj materiálom, z ktorého sú zhotovené.

Podľa čoho vyberať umelý vianočný stromček?

Tvar

V ponuke predajcov umelých vianočných stromčekov v súčasnosti nájdeme rôzne modely s rôznym tvarom. Kým niektoré majú vzhľad pyramídy, iné sú vyrobené skôr v tvare kužeľa. S tvarom súvisí aj to, aký druh ihličnanu imitujú, čomu sa pri výrobe prispôsobuje aj tvar, hustota a dĺžka ihličia. Najobľúbenejšie umelé vianočné stromčeky sú tie, ktorých návrh je inšpirovaný smrekom alebo jedľou.

Hustota

Umelé vianočné stromčeky majú v porovnaní so živými výhodu aj v tom, že jednotlivé vetvičky možno rozkonáriť podľa potreby. Majiteľ si tak sám zvolí, či bude mať stromček hustý alebo vsadí skôr na redší typ, na ktorom vyniknú vianočné ozdoby. Hustota ihličia sa líši aj v závislosti od toho, aký ihličnan daný model imituje. Takisto závisí aj od sfarbenia stromčeka, aj keď to ovplyvňuje jeho hustý vzhľad iba opticky. Najmä biele alebo strieborné ihličie môže na pohľad pôsobiť o niečo hustejšie.

Veľkosť

S hustotou súvisí aj veľkosť a výška stromčeka. Práve tá ovplyvňuje, či sa daný model bude môcť umiestniť do otvoreného priestoru v strede izby, alebo sa hodí skôr niekde do rohu. V predaji je viacero veľkostných variantov od najnižších dosahujúcich len niečo okolo 1 metra až po vysoké 2,5-metrové modely, ktoré sú zakončené dlhšou vrchnou vetvičkou. Medzi najobľúbenejšie patria modely s výškou 150 cm a 180 cm. Okrem izbových stromčekov sa ešte predávajú aj malé umelé vianočné stromčeky na stôl, ktoré majú menej ako 50 cm a slúžia len ako doplnková vianočná dekorácia.

Materiál

Kým klasické umelé vianočné stromčeky sú vyrábané z PVC materiálov, pri 3D modeloch sa stretávame s PE materiálmi. V oboch prípadoch ide o umelé plastové zmesi, akurát s tým rozdielom, že PE materiály sú menej škodlivé a menej horľavé. Výrobcovia sa však postupne snažia kombinovať výrobné zmesi z plastov s ďalšími prvkami, ktoré nie sú až takou záťažou na životné prostredie.

Cena

Kombinácia vyššie uvedených faktorov ovplyvňuje, aká bude cena stromčeka. Tú môže ovplyvniť aj značka, pod akou bol daný model vyrobený a distribuovaný. Dobrá značka so zvučným menom zvykne umelý vianočný stromček predražiť bez ohľadu na to, či výrobok disponuje vyššou kvalitou ako modely z dielne výrobcov s nižším renomé, ale s prvotriednym sortimentom.

Umelé vianočné stromčeky

Pozitíva umelého vianočného stromčeka

Vôňa živého stromčeka je ťažko nahraditeľná, no napriek tomu sa s ním spája niekoľko mínusov. Tie vás nebudú trápiť, ak vsadíte na umelý vianočný stromček so všetkými plusmi, ktoré vám ponúkne bez ohľadu na to, aký model a od akej značky si vyberiete.

Čistota

Žiadne opadané ihličie, žiadna živica, žiadny neporiadok. S umelým vianočným stromčekom sa vyhnete starostiam spojeným s pravidelným upratovaním okolitého priestoru.

Životnosť

Ak si kúpite kvalitný umelý vianočný stromček, jeho životnosť dosiahne až niekoľko rokov. To nehrozí pri živých stromčekoch, ktoré vydržia len jednu sezónu.

Žiadny výrub

Čím viac umelých stromčekov, tým menej vyrúbaných živých stromov, ktoré po sviatkoch končia v koši. Nehovoriac o ušetrenej práci, ktorú výrub vyžaduje.

Široká ponuka

Ďalším pozitívom je príležitosť vybrať si umelý vianočný stromček na mieru. Výrobcovia prichádzajú s rôznymi farbami, veľkosťami aj hustotou. V prípade nových 3D stromčekov dokonca môžete využiť dizajn, ktorý je hodnovernou imitáciou tých živých.

3D umelý vianočný stromček novej generácie

Pri 3D vianočných stromčekoch chvíľu ostaneme. Nový druh tohto sortimentu totiž posunul výrobu umelých vianočných stromčekov na omnoho vyššiu úroveň. 3D modely nie sú vďaka špeciálne upravenému ihličiu len krajšie na pohľad a príjemnejšie na dotyk. Ich hlavné plusy spočívajú aj v spôsobe výroby a z toho vyplývajúcich vlastností daného produktu.

Najväčšie výhody 3D vianočných stromčekov

  • Pri výrobe sa minimalizuje využitie škodlivých látok.
  • Použité materiály sa dajú niekoľkonásobne recyklovať.
  • Ohňovzdornosť takéhoto výrobku je podstatne lepšia.
  • Svojím vzhľadom pripomínajú živý stromček z lesa.

Pár tipov pre praktické vianočné darčeky do domácnosti

Viete, ktoré praktické vianočné darčeky potešia každého? Predsa tie, ktoré vyzerajú štýlovo a majú praktické využitie…

praktické vianočné darčeky

Umelý vianočný stromček vám vydrží niekoľko rokov, takže pri jeho výbere si dajte záležať. Pre správne zladenie s vianočnou výzdobou vám odporúčame kúpiť vhodné ozdoby a s tým aj nejaké nové vianočné osvetlenie. Veríme, že si vyberiete správne a nový vianočný stromček prispeje k naplnenému prežitiu najkrajších sviatkov v roku.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články