Druhy dreva
Drevo má v živote človeka neodmysliteľnú úlohu. Okrem toho, že je súčasťou živej vegetácie v lesoch, v parkoch a v záhradách, slúži aj ako stavebný alebo dekoratívny materiál. Praktickú aj estetickú funkciu plnilo už v dávnej minulosti. V poslednom období však výrazne pribudlo možností, ako ho zužitkovať v interiéri aj v exteriéri. Umožňuje to stále širšia ponuka druhov drevín, ktoré sa spracovávajú za účelom produkcie materiálu určeného na výstavbu domov či iných budov aj na ich zariadenie. Jednotlivé druhy zároveň naďalej plnia tradičnú úlohu a ako okrasné alebo úžitkové dreviny sa vysádzajú na záhradách.
Široká ponuka druhov drevín prináša možnosť zvoliť si pri výstavbe, renovácii či zariaďovaní nehnuteľnosti materiál a drevené doplnky na mieru. Každá drevina sa vyznačuje inou textúrou a iným odtieňom, vďaka čomu je možné prispôsobiť vzhľad a sfarbenie svojim individuálnym nárokom. Vybrané druhy dreva sa líšia aj tepelnoizolačnými vlastnosťami, tvrdosťou a odolnosťou voči vlhkosti, s čím sa spája možnosť vybrať si dreviny, ktoré prispejú k zvýšeniu komfortu a k tvorbe zdravej vnútornej mikroklímy.
Slovenské ihličnaté druhy dreva
Borovica
Borovicové drevo je u nás jedno z najrozšírenejších. Pri výstavbe alebo renovácii sa využíva drevo z našich aj zo severoeurópskych stromov. V oboch prípadoch má svetlý odtieň s bielo-krémovým okrajom a stredom s červenkastým akcentom. Patrí k mäkkým druhom, ktoré sa ťažšie brúsia a opracovávajú. Napriek tomu má široké využitie v interiéroch aj v exteriéroch, najmä v podobe podláh a obkladov.
Jedľa
Mäkké jedľové drevo sa vyznačuje svetlým odtieňom a peknou textúrou. Neobsahuje klasickú živicu, preto sa opracúva pomerne ľahko. Zároveň je pružné a rýchlo sa suší. Mínusom je jeho slabšia trvácnosť a náchylnosť na sčernenie, najmä pri častom kontakte s vodou. Pri správnom ošetrení sa však môže použiť aj na zhotovenie rámov a náročnejších strešných konštrukcií.
Smrek
Svetlé smrekové drevo sa vyznačuje kombináciou hnedých a smotanových odtieňov, vďaka čomu sa na slnku leskne. Aj keď je trochu mäkké, nechýba mu potrebná pevnosť, čo z neho robí materiál vhodný na výrobu stavebných konštrukcií. Vyžaduje však pravidelné ošetrenie, ktoré ho chráni pred plesňami a drevokaznými škodcami. V interiéroch je v podobe nábytku, podláh alebo obkladov obľúbené najmä kvôli svojej povestnej vôni.
Smrekovec
Drevo zo smrekovca je typické elegantnou kresbou, ktorá vyniká na žltohnedom podklade s červenohnedým stredom. Napriek väčšej tvrdosti je náchylné na praskanie. Problémy sú aj s jeho sušením. Vyniká ľahkým opracovaním a dlhodobou trvácnosťou, a to aj vtedy, keď je vystavené náročnejším podmienkam. Najčastejšie sa z neho vyrábajú podlahy, obklady alebo šindle.
Tis
Hnedočervené až oranžovočervené tisové drevo ozdobené smotanovo-bielym akcentom patrí medzi najtvrdšie spomedzi všetkých našich drevín. Vyznačuje sa pomerne vysokou hustotou a výraznou pevnosťou, čo zvyšuje jeho trvácnosť. Pri zanedbaní impregnácie môže postupne černieť. Hodí sa na zhotovenie pevných konštrukcií aj na výrobu nábytku a okenných rámov.