Tis červený

Tis: Ťažké a tvrdé drevo z chránenej dreviny

Redakcia - 28. januára 2022 - 3158. zobrazení

Máloktorá ihličnatá drevina sa môže pochváliť takým ťažkým a tvrdým drevom ako tis. Nie náhodou je dlhodobo vyhľadávaným stavebným, stolárskym a rezbárskym materiálom. U nás a v niektorých európskych krajinách už jeho využitie v súčasnosti nie je také časté, pod čo sa podpísalo vyhlásenie dreviny za chránenú, no kvalitné tisové drevo z trhu nezmizlo. Naďalej sa objavuje v domácnostiach v rôznych podobách od nábytku až po vybrané bytové doplnky.

Tis a jeho úloha v minulosti

Drevina, ktorá je často označovaná aj ako ker, hrala dôležitú úlohu v živote ľudí už v dávnej minulosti. Zmienky o nej sa objavujú vo viacerých starých kultúrach od amerických Indiánov cez keltských druidov až po japonských Ainov. Za ich čias však neslúžila ako bežný stavebný alebo stolársky materiál. Tis mal skôr mystickú úlohu, v rámci ktorej bol symbolom smrti aj večného života zároveň. Spracovanie jeho dreva sa obmedzilo najmä na výrobu lukov, kuší či rukovätí rôznych zbraní. V boji sa využíval aj jed z tejto dreviny, do ktorého sa namáčali šípy.

Výskyt tisu a dovoz dreva

Pod prítomnosť tisu v jednotlivých kultúrach v rôznych kútoch planéty sa podpísal pomerne široký výskyt tejto dreviny. Najmä v západnej Európe bolo v minulosti mnoho tisových lesov opradených tajomnými legendami. Oblasti s hojnejším výskytom tisov sú dodnes aj v strednej Európe. U nás je takouto oblasťou Harmanecká dolina ležiaca na území Veľkej Fatry, kde sa však drevo z tejto dreviny neťaží. Materiál sa dováža prevažne z južnejších častí Škandinávie, z Britských ostrovov či z vybraných kaukazských regiónov.

Tis

Čím je tis charakteristický?

 • Koruna má guľatý alebo kužeľovitý tvar.
 • Výška dreviny môže dosiahnuť až 20 m.
 • Kmeň dreviny pokrýva hnedočervená kôra.
 • Kúsky šupinatej kôry sa časom odlupujú.
 • Vetvičky zdobia hrotité sýtozelené ihlice.
 • Dĺžka ihlíc dosahuje okolo 20 až 30 cm.
 • Na rozdiel od iných ihličnanov nemá šišky.
 • Plodmi sú malé oranžovo-červené bobule.
 • Celá drevina okrem plodov je jedovatá.
 • Kvôli ťažkému drevu rastie dosť pomaly.

Kde sa tisom najviac darí?

Tis nepatrí medzi náročné dreviny, ktoré si potrpia na špecifické podmienky. K rastu mu stačí vhodný typ pôdy a vyššia vlhkosť vzduchu. Drevine, ktorá preferuje tieň pred svetlom, sa darí najmä v oblastiach s hlinitou alebo hlinito-piesčitou zeminou. Tá by mala byť pomerne vlhká a obsahovať trochu vápnika, ktorý cez bohato rozvetvené korene vyživuje celú drevinu. Priam nevhodným typom zeminy je kyslá pôda bez dostatočnej vlhkosti. Tis si potrpí aj na mierny chlad. Nie náhodou sa mu darí v strednej a západnej Európe, kde prevláda mierne klimatické pásmo.

Smrek: Mäkké svetlé drevo s príjemnou vôňou

Viete, prečo je smrek obľúbenou drevinou naprieč stavebným a umeleckým odvetvím? Aké vlastnosti má smrekové drevo? Akú starostlivosť vyžaduje?

Smrek

Tis je odolná a dlhoveká drevina

Optimálne pôdne aj klimatické podmienky predurčujú tis k dlhej životnosti. Dlhovekosť tejto dreviny je vôbec jedna z najdlhších spomedzi všetkých ihličnanov, ktoré sa u nás prirodzene vyskytujú. Najodolnejšie dreviny sa môžu dožiť až viac ako 4000 rokov. V mladom veku sa tis rozrastá pomerne pomaly. Za rok jeho výška porastie len o 3 až 5 centimetrov. Dôvodom je najmä spomínané ťažké drevo, ktoré síce drevinu chráni a zvyšuje jej celkovú odolnosť, no zároveň výrazne spomaľuje jej rast. Samotná kvalita a trvácnosť dreva tým však nijak netrpí, čo potvrdzuje aj jeho všestranné hospodárske využitie.

Tis - plody

Vlastnosti tisového dreva

Tvrdosť

Práve tvrdosť je najčastejšie skloňovanou vlastnosťou tisového dreva. Podľa nej ho poznajú drevári, stolári, záhradkári aj dendrológovia. Materiálu dodáva pomerne vysokú odolnosť, vďaka ktorej sa dá zužitkovať aj pri realizáciách náročnejších konštrukcií budov alebo záhradných stavieb.

Hustota

Prívlastok „naj“ si tisové drevo spomedzi u nás rastúcich ihličnanov nezískalo len vďaka tvrdosti. Ďalšie prvenstvo má v rebríčku druhov dreva s najvyššou hustotou. Tá pri 10 až 15 % vlhkosti dosahuje od 670 do 850 kg/m³, čo ho robí hustejším nielen ako smrekovcové drevo, ale aj ako drevo z mnohých listnatých stromov.

Pevnosť

Kombinácia vysokej tvrdosti a vysokej hustoty sa postarala o dostatočnú pevnosť dreva. Ide najmä o mechanickú pevnosť, ktorá pomáha zvýšiť odolnosť a celkovú životnosť akéhokoľvek stavebného aj stolárskeho materiálu získaného z tisového dreva. Pevnosť však môže byť v niektorých prípadoch aj nevýhodou.

Nevýhody tisového dreva

 • Drevo sa kvôli vysokej tvrdosti ťažšie ohýba.
 • Tvrdosť komplikuje aj opracovanie materiálu.
 • Šupinatý povrch sa o niečo ťažšie impregnuje.
 • Ponuka materiálu je nižšia ako dopyt po ňom.
 • Estetická stránka zaostáva za tou kvalitatívnou.

Sfarbenie tisového dreva

Čo bolo tisovému drevu do vienka pridané na kvalite, to bolo vzaté z jeho vzhľadu. Ten nie je neatraktívny, no v porovnaní s inými druhmi dreva mu chýba výraznejšia a pútavejšia textúra. Tá je vytvorená z viacerých drobných očiek, ktoré sa vynímajú na žltom až medovom odtieni. Sfarbenie môže časom meniť svoj akcent na tmavší, čomu sa dá predísť pomocou pravidelnej údržby. Nakoľko ide o pevné a trvácne drevo, starostlivosť oň nevyžaduje veľa práce. Nutná je najmä aplikácia ochranných náterov, ktoré chránia povrch dreva aj jeho hĺbkovú štruktúru pred vyblednutím, mechanickým poškodením aj pred šírením plesní. Ošetrené drevo si potom zachováva svoj vzhľad a kvalitu, vďaka ktorej môže byť využité na rôzne účely.

Tis

Ako ošetriť tisové drevo?

Očistenie dreva

Na začiatku celého postupu ošetrovania je potrebné povrch dreva poutierať od prachu a iných usadených nečistôt. Urobiť tak môžeme suchou handričkou, aby sme drevo zbytočne nezvlhčili. Pri natieraní ochrannými prostriedkami totiž musí byť úplne suché.

Penetračný náter

Po utretí prachu môžeme aplikovať tzv. penetračný náter. Ten slúži na hĺbkovú ochranu dreva. Fungicídne látky, ktoré sú súčasťou náteru, preniknú do vnútornej štruktúry dreva a začnú v nej pôsobiť.

Ochranná lazúra

Po hĺbkovom penetračnom nátere prichádza na rad povrchový ochranný náter. Na ten sa používa ochranná lazúra alebo ochranný olej. Na tvrdšie drevo, akým je aj to tisové, je vhodnejšia lazúra, ideálne s UV filtrom chrániacim drevo pred vyblednutím. Lazúra sa natrie v 2 vrstvách, ktoré zvýšia ochranu dreva a zlepšia jeho celkový estetický vzhľad. Po ich aplikovaní necháme drevo uschnúť, čím ukončíme celý proces ošetrovania.

Náš TIP na ochranné nátery na ošetrenie tisového dreva

Osmo – Impregnačný náter na drevo (2,5 l)

Belinka – Impregnačný náter na drevo (5 l)

Bori – Impregnačný náter na drevo (2,5 l)

Osmo - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 56.99 €

Belinka - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 46.99 €

Bori - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 39.99 €

Spracovanie dreva z tisu

 • Pri výrobe dýhy na nábytok.
 • Ako súčasť ľahkej preglejky.
 • Pri výrobe atráp starožitností.
 • Ako stavebné rezivo na krovy.

Tis nie je iba hospodársky využiteľnou drevinou. Neodmysliteľnú úlohu plní aj ako okrasná drevina. Nezdobí iba záhrady pri domoch, ale aj parky a iné verejné priestranstvá v mestách, kde bez problémov prežíva aj vďaka veľmi dobrej odolnosti voči znečistenému ovzdušiu.

Banner Heureka

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články