Plánovanie záhrady a päť najčastejších chýb

Plánovanie záhrady a päť najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame…

Reklamný článok - 27. apríla 2019 - 5720. zobrazení

Bývanie v rodinnom dome vo väčšine prípadov nie je krátkodobá záležitosť. Už keď premýľate o tomto kroku, je vám jasné, že ide o štýl života na dlhé roky. Sťahujete sa za kvalitnejším bývaním, bližšie k splneným snom. Keď sa povie „bývanie v rodinnom dome“, drvivá väčšina ľudí si okamžite predstaví záhradu.

Napriek tomu sa práve tejto súčasti rodinného domu venuje často minimálna pozornosť a namiesto získania vysnívaného priestoru pre relax, grilovačky s priateľmi, či detské ihrisko sa stávame otrokmi nekončiaceho kosenia, polievania a vytrhávania buriny. Plánovanie záhrady nie je jednoduchým procesom, no ak vašu záhradu naplánujete zodpovedne, vyhnete sa aktivitám, ktoré vo vás vyvolávajú negatívne konotácie.

Plánovanie záhrady - Lucia Bullová

Pri plánovaní svojho vlastného kúska raja sa vyvarujte chybám, ktoré vás nielenže vzďaľujú od toho, po čom túžite, ale zbytočne zaťažia vašu peňaženku. Radí skúsená záhradná architektka Lucia Bullová.

Plánovanie záhrady alebo záhrada bez konkrétneho plánu?

Keď sa púšťate do plánovania rodinného domu, často sa zameriate len na interiér. Investujete do kvalitných materiálov, vyberáte tie najlepšie spotrebiče, dávate si robiť návrhy kuchyne alebo kúpeľne. Záhrada pritom ostáva bokom a vám pomaly, ale isto, pred očami uniká podstata bývania v rodinnom dome. Plánovanie záhrady je rovnako dôležité ako plánovanie interiéru.

Rovnakú pozornosť, akú venujete farbám stien či výberu podláh a zárubní, doprajte aj záhrade. Musí vystihovať váš životný štýl, nie je to len kus trávy niekde vonku, je to váš pobytový exteriér. Preto si vkľude sadnite a ujasnite si odpovede na tieto otázky.

  • Ako chcete využívať svoju záhradu? Čo od nej očakávate?
  • Radi sa hrabete v zemi alebo si radšej vychutnávate oddych s rodinou?
  • Cítite sa lepšie s rýľom v ruke alebo s novinami pod košatou čerešňou?
  • Pôjdete radšej orezávať stromčeky alebo grilovať s priateľmi?
  • Uprednostníte zeleninové hriadky alebo bazalku v kvetináči na okne?
  • Chcete jazierko s rybičkami alebo bazén?

Spisujte všetko, po čom túžite a nezabudnite na to, čo potrebujete. Veľká terasa s jedálenským stolom plus malá teraska na raňajšiu kávičku. Prístrešok s pracovným pultom, grilom a výlevkou, menší sklad na náradie, vírivka pre domáci relax, tri zeleninové hriadky či pekný výhľad z okna...

Zeleň na prvom mieste

Hoci typická farba, ktorú si pri pojme „záhrada“ predstavíme, je zelená, práve zeleni by ste sa mali venovať až celkom na záver. Zeleň je v zásade veľmi funkčnou dekoráciou, je pomyselnou čerešničkou na torte nového bývania. Uvedomte si, že ani pri stavbe rodinného domu nezačínate kúpou obrazov. Najskôr si dáte vypracovať projekt, potom si objednáte firmy, ktoré vám postavia múry, priečky, natiahnu vodu, elektrinu alebo plyn...

Potom sa venujete zariaďovaniu nábytkom a až nakoniec riešite bytové doplnky a dekorácie. Plánovanie záhrady si vyžaduje rovnaký postup. Pýtate sa, prečo? Lebo ak ho vynecháte, po roku bývania zistíte, že sa váš japonský javor sa ocitol uprostred chodníka k novému prístrešku, ktorému bude zavadzať veľká jedlička a kvôli tujke nebudete môcť rozšíriť terasu.

Pri každom vylepšení vašej záhrady budete poskakovať po celom pozemku a presádzať dreviny a rastliny. Navyše, kolesami veľkého rýpadla zničíte trávnik, lebo potrebujete základy pre väčší prístrešok a 30-kubíkovú jamu pre nový bazén. Závlaha bude nefunkčná a elektro rozvody sa budú musieť preinštalovať. A môžete začať odznova.

Plánovanie záhrady

Najskôr dom, až potom plánovanie záhrady

Keď už budete vedieť „čo“, môžete hľadať „ako“. Ani stavbu rodinného domu zvyčajne nefinancujete naraz a z vlastných peňazí. Ak nechcete zbytočne prichádzať o peniaze, plánujte vašu záhradu zároveň so stavbou rodinného domu. Dajte si vypracovať projekt záhrady so všetkými stavbami, sieťami a výsadbami zelene. Týmto spôsobom presnejšie odhadnete náklady na realizáciu vášho vysnívaného bývania v rodinnom dome so záhradou.

Výsadba pred domom

Neefektívne využitie remeselníkov

Dôležité je, aby ste mali v ruke plán záhrady spoločne s plánmi vášho rodinného domu. Tak môžete využiť hneď tých istých remeselníkov pri stavbe rodinného domu, ale aj pri všetkých záhradných úpravách. Tá istá stavebná firma vám vydláždi terasu, chodníky, postaví oporné múriky, schodiská alebo záhradný pavilón. Ten istý elektrikár natiahne káble pre závlahu aj bazénovú technológiu. Uvedomte si, že neexistuje záhradný murár ani záhradný elektrikár. Ak oddelíte stavbu rodinného domu od exteriéru, vaše náklady sa zvýšia približne o 30 až 50%.

Ak stavebná firma položí v záhrade pár metrov štvorcových dlažby navyše, vymuruje múriky alebo natiahne 15 metrov kábla a 10 metrov vodovodných trubiek, bude vás to stáť zanedbateľnú sumu. Ak však zavriete dvere za dodávateľom stavby skôr, než „postavíte“ exteriér, vaše náklady neúmerne narastú. Zvyčajne len ťažko nájdete ochotnú firmu, ktorej sa oplatí položiť len tých 15 metrov kábla a 10 metrov trubiek. Ak by sa vám to náhodou podarilo, poriadne sa to predraží.

Záhradník verzus záhradný architekt

Ak sa rozhodnete pri plánovaní záhrady pre pomoc odborníka, mali by ste vedieť, čo vlastne od koho očakávať. Medzi prácou záhradného architekta a záhradníka je totiž veľký rozdiel. Záhradný architekt je tá osoba, ktorú budete potrebovať celkom na začiatku. Rozvrhne a usporiada priestor v exteriéri na základe vašich predstáv a životného štýlu. Následne vypracuje projekt pre všetky stavebné úpravy vrátane chodníkov, efektívneho tienenia, oplotenia, závlah a osvetlenia.

Plánovanie záhrady - práca záhradného architekta

Záhradník je ten, ktorý vám to celé napokon doladí, pomôže s kúpou rastlín, zasadí ich a pravidelne vám môže robiť údržbu vašej záhrady. Zvoľte teda správne, akého špecialistu a v akej fáze budete potrebovať, aby ste predišli sklamaniu z nesprávnych očakávaní.

Zdroj/foto: Tilia Design

  • Kategórie

Podobné články