Propolis

Prečo je propolis považovaný za včelí zázrak?

Redakcia - 28. marca 2021 - 2924. zobrazení

Priaznivé účinky jednotlivých včelích produktov sú dlhodobo známe. Nie všetky z nich sa však využívajú vo veľkom. Príkladom je propolis, ktorý je tak trochu v tieni medu a včelieho peľu napriek tomu, že ide o lacný, všestranný a ľahko dostupný prírodný liek s radou liečivých vlastností.

Podľa niektorých včelárov je propolis najúčinnejším liečivom zo všetkých včelích produktov. Jeho blahodarné účinky na liečbu rôznych zdravotných problémov opakovane potvrdzujú aj výskumy. Viaceré štúdie ho dokonca označujú za vynikajúce prírodné antibiotikum, ktoré dokáže v slabších štádiách vybraných ochorení úspešne nahrádzať klasické lieky.

Dlhoročná história propolisu

Využívanie propolisu na liečebné účely nie je žiadnou novinkou. Podľa historických zmienok bol ako účinný prírodný liek vyhľadávaný už pred 5000 rokmi. Asýrčania v ňom videli skvelý liek na hojenie rán, pre starovekých Grékov bol liekom proti vredom. V starovekom Egypte si získal ešte väčšiu pozornosť. Okrem toho, že sa ním liečili tráviace problémy, využíval sa pri mumifikácii tiel. Miesto v ľudovom liečiteľstve si zachoval aj počas stredoveku. S rozvojom modernej medicíny sa však dostal trochu do úzadia.

Čo je propolis a ako vzniká?

  • Propolis je bežný včelí produkt vyrábaný zo živice.
  • Včely prenášajú živicu do úľov na tzv. obnôžkach.
  • V úli z nej vyrábajú propolis, ktorý slúži ako tmel.
  • Ide o lepkavú živicovú látku so silicovou arómou.
  • Pomocou propolisu vypĺňajú menšie škáry v úľoch.
Včelí chlieb - propolis

Propolis ochraňuje úľ pred nákazou

Propolis v úľoch neslúži len ako izolačný materiál v podobe lepkavého tmelu. Okrem toho, že vypĺňa menšie škáry, ktoré sa v konštrukciách úľa objavia, slúži aj ako ochrana pred rôznymi formami nákazy. Pestré zloženie liečivých látok v propolisovej hmote totiž ničí baktérie a iné mikroorganizmy, čím včelie spoločenstvá udržiava zdravé a vitálne. Túto úlohu dokáže plniť aj v ľudskom organizme. Navyše, okrem likvidácie baktérií a vírusov prispeje k liečbe ďalších zdravotných ťažkostí, prípadne poslúži v rámci prevencie.

Rôzna farba, rôzne zloženie

Liečivá sila propolisu nie je vždy rovnaká. Jeho účinnosť závisí od viacerých faktorov, medzi ktorými zohráva dôležitú úlohu druh živice, ktorý bol na výrobu propolisovej hmoty použitý. Živica sa líši od stromu, z ktorého bola nazbieraná. Iné nie je iba jej zloženie, ale aj sfarbenie, čo automaticky ovplyvní sfarbenie propolisu. Ten je najčastejšie tmavohnedý, no v úľoch sa celkom často objavujú aj červenohnedé hmoty. Výnimočne natrafíme aj na propolis v zelenej farbe. Sfarbenie síce ovplyvňuje pomer jednotlivých liečivých látok v zložení, no silné liečivé účinky má každý druh propolisu bez ohľadu na farbu.

Propolis

Aké liečivé látky propolis obsahuje?

Vitamíny

Zoznam vitamínov obsiahnutých v propolise síce nepatrí k najpestrejším, no ich množstvo je pomerne vysoké, často vyššie ako pri ostatných včelích produktoch. Týka sa to najmä niektorých druhov vitamínu B a vitamínu E.

Minerály

Minerálnych látok je v propolise hneď niekoľko, pričom väčšina z nich sa v ňom nachádza vo vysokom množstve. Okrem bežných minerálov ako vápnik, železo či mangán sa môže pochváliť aj vysokým obsahom kobaltu, chrómu alebo stroncia.

Flavonoidy

Tieto látky zvyknú tvoriť od 40 do 50 % z celkového zloženia. Presný pomer závisí od druhu živice, prípadne od druhu rastlinných balzamov. Flavonoidy v propolise sa starajú aj o aromatickú vôňu, ktorá je preň charakteristická.

Esenciálne oleje

Prenikavá vôňa propolisu je takisto výsledkom prítomnosti esenciálnych olejov. Tých je v zložení porovnateľne menej ako flavonoidov, no bez nich by propolis nebol ani taký voňavý, ani taký liečivý.

Enzýmy

V zložení propolisu nechýbajú ani ďalšie látky, ktorých pomer je však o čosi nižší. To je aj prípad enzýmov, ktoré sa starajú o to, aby bol dobre stráviteľný a zlepšoval jednotlivé metabolické procesy v tele.

Aké má propolis liečivé účinky?

Posilňuje imunitu

Vyššie uvedená schopnosť zabíjať baktérie a vírusy chráni organizmus pred infekciami rôzneho druhu. Tým neprispieva iba k vyliečeniu zápalov alebo respiračných ochorení, ale aj k celkovému posilneniu obranyschopnosti tela. Imunitu dokáže posilniť už niekoľkodňové užívanie tohto liečiva.

Zlepšuje trávenie

Ako skvelý antioxidant brzdí zápalové reakcie v rôznych častiach tela. V kombinácii s viacerými enzýmami, ktoré nechýbajú v jeho zložení, má blahodarné účinky na tráviaci trakt. Čistí črevá, zmierňuje plynatosť, zlepšuje celkový stav vnútorného prostredia v tráviacej sústave.

Lieči kožné problémy

Pri liečbe kožných problémov zohráva dôležitú úlohu už od dávnej minulosti. Okrem schopnosti urýchliť hojenie rán prináša skvelé výsledky aj pri liečbe akné a ekzémov. V súvislosti so starostlivosťou o zdravie pokožky sa propolisová masť či tinktúra odporúča využívať aj bez zjavných príznakov ochorení, napríklad v rámci prevencie.

Udržiava zdravé vlasy

Rednutie vlasov je ďalším problémom, pri ktorom propolis ukazuje skvelé účinky. Pri starostlivosti o zdravé vlasy sa odporúča aj ľuďom, ktorých trápi dlhodobý výskyt lupín. Aj v tomto prípade platí, že propolis poslúži ako výborný preventívny doplnok kozmetickej výbavy.

Zmierňuje bolesť zubov

Propolis síce problémy so zubami nevyrieši, no vďaka výdatným anestetickým účinkom môže zmierňovať ich bolesť. Nie náhodou ho už roky skúmajú vedci zaoberajúci sa stomatológiou. V prípade úspešných výskumov by mohol v budúcnosti zohrať významnú úlohu pri zákrokoch v ústnej dutine.

Alergici musia dávať pozor

Včelí zázrak menom propolis nemôže pri vyššie uvedených zdravotných ťažkostiach pomôcť každému. Jeho užívanie nie je vhodné pre mnohých alergikov, ktorí sú citliví na peľ. Dobrou správou je, že nie všetci, ktorým bola peľová alergia zistená, naň reagujú negatívne. Druhov peľu, ktoré spôsobujú alergické reakcie, je totiž hneď niekoľko a látky obsiahnuté v propolise patria k tým menej dráždivým. Užívanie propolisu sa však odporúča prebrať s lekárom, ktorý posúdi, či je toto liečivo vhodné a v akom množstve alebo v akej forme sa môže užívať.

Propolis - včelí zázrak

Možnosti liečby propolisom

Propolisová masť

Mastičky z tejto liečivej látky sú bežne dostupné v lekárňach, prípadne aj v predajniach s kvalitnou prírodnou kozmetikou. Propolis je však iba prísadou, ktorá sa pri výrobe produktu mieša s ďalšími liečivými látkami. To ale môže jeho účinky na pokožku ešte viac zvýšiť.

Propolisová tinktúra

Za kvalitnou propolisovou tinktúrou nie je potrebné ísť do obchodu. Vyrobiť si ju môžeme aj sami. Výroba nie je náročná časovo ani finančne. Tinktúru potom môžeme používať rôznymi spôsobmi od kloktania cez potieranie rán až po horúce zábaly na hrdlo alebo iné bolestivé miesta.

Čaj s propolisom

Vyrobená tinktúra sa dá použiť aj do čaju. Niekoľko kvapiek prípravku primiešame do horúceho nápoja, v ktorom lúhujeme sušené bylinky. Po vylúhovaní podávame bežne ako klasický čaj.

Aké liečivé účinky má včelí peľ?

Viete, aké liečivé účinky má včelí peľ? Aké má zloženie? Včelí peľ je najsilnejším prírodným antioxidantom… Aké vitamíny obsahuje?

Včelí peľ

Recept na prípravu propolisovej tinktúry

Zhruba 20 až 30 g suchého propolisu nadrvíme na drobný prášok. Ten pridáme do 1 až 2 dcl 60 % liehu. Roztok necháme pôsobiť 10 až 14 dní, pričom občas ho poriadne pretrepeme. Po uplynutí stanovenej doby ho celý precedíme a uskladníme do tmavej fľaštičky, kde bude pripravený na vonkajšie alebo vnútorné použitie.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články