Materina dúška

Materina dúška: Pestovanie, liečivé účinky a využitie

Redakcia - 3. mája 2020 - 1149. zobrazení

Má viacero prezývok, mnoho miest pôvodu a ešte viac liečivých látok. Nie náhodou je materina dúška súčasťou záhrad po celej Európe. Jej okrasná funkcia a priaznivý vplyv na zdravie oslovuje aj našich záhradkárov, ktorí po nej siahajú stále častejšie.

Nenápadná rastlina, ktorej sa darí v horúcom Stredomorí aj na slnečných severských stráňach, patrí medzi bylinky s najdlhšou pestovateľskou tradíciou. Už v staroveku bola nápomocná pri rôznych zdravotných ťažkostiach, pri ktorých je vyhľadávaná dodnes. Ľudové liečiteľstvo ju dokonca považuje za jednu z najzdravších a najmenej náročných byliniek.

Materina dúška

Čím je materina dúška typická?

Rozoznať bylinku s povestnými fialovými kvetmi je o niečo zložitejšie. Tvarom sa podobá na oregano a tymian, za čo si vyslúžila prezývku „divý tymian“. Na rozdiel od nich je však nižšia. Väčšina rastlín dorastá len do výšky 12 centimetrov. Spoznať sa dá podľa jemnej vône, ktorá sa však šíri lúkami až po kvitnutí. To prebieha od mája do septembra. Čím má materina dúška viac esenciálnych olejov, tým je vôňa prenikavejšia.

Náš TIP na kvalitné produkty z materinej dúšky

Čaj

Čistiaca voda

Vonný olej

Materina dúška - čaj
Hodnotenie

Cena: od 1.40 €

Materina dúška - čistiaca voda
Hodnotenie

Cena: od 9.70 €

Materina dúška - vonný olej
Hodnotenie

Cena: od 4.40 €

Aké sú liečivé účinky materinej dúšky?

  • spomínané esenciálne oleje, hlavne borneol a geraniol
  • niekoľko flavonoidov, napríklad luteín alebo naringenín
  • mnohé druhy antioxidantov, napríklad fenolové kyseliny
  • obrovské množstvo tymolu, ktorý je silným antiseptikom
  • viaceré vitamíny a minerály potrebné pre podporu zdravia
Materina dúška - čaj

Čo všetko materina dúška lieči?

Ochorenia dýchacích ciest – Vďaka antiseptickým účinkom je materina dúška pomocníkom v boji proti vírusom a baktériám. Tým dokáže tlmiť kašeľ, uvoľňovať hlien a tiež pôsobiť ako dezinfekcia hrdla aj priedušiek.

Problémy močových ciest – Ako prírodná dezinfekcia sa odporúča aj pri častých problémoch s močovými cestami. Materina dúška vo forme čaju má blahodarné účinky na celkovú činnosť obličiek.

Tráviace ťažkosti – Bohaté zloženie plné liečivých látok neobchádza ani ťažkosti s trávením. Niekoľkodňové pitie čaju môže zničiť parazity v črevách. Známy je tiež priaznivý vplyv čaju pri hnačkách a iných infekciách tráviaceho traktu.

Nechuť do jedla – S materinou dúškou sa už dlhšie stretávame aj v gastronómii. Šéfkuchári z niektorých krajín ju využívajú ako korenie do jedál z mäsa a rýb. Takto podávaná bylinka stimuluje enzýmy podporujúce chuť do jedla.

Poranenia kože – Materina dúška je využívaná aj pri nezahojených ranách či popáleninách. Odvary a tinktúry z tejto bylinky natierané na poranenú kožu dokážu výrazne urýchľovať jej hojenie.

Materina dúška

Ako sa materina dúška pestuje?

Komu nestačia liečivé účinky a chce, aby bola materina dúška aj okrasou záhrady, ten si ju môže posadiť priamo doma. Obľúbená bylinka sa vyznačuje potrebou minimálnej opatery. Vyžaduje iba správnu polohu, vhodnú pôdu a občasnú zálievku.

Ikona list Sadenie – Pri vysádzaní sa dá vsadiť na záhony, skalky aj kvetináče. Dôležitý je skôr výber pôdy, ktorá by mala byť piesčitá, resp. jemne kamenistá. Materina dúška sa nám odvďačí zdravým rastom, ak ju umiestnime na svetlé miesto, pričom s výsevom by sme nemali čakať dlhšie ako do apríla.

Ikona list Zber – Vedecké štúdie potvrdili, že liečivé látky obsahuje celá rastlina. Napriek tomu sa pri zbere prikladá dôraz na listy. Ideálnym obdobím na zber je máj a jún, kým nie je rastlina celá rozkvitnutá.

Ikona list Zazimovanie – Materina dúška patrí k najtrvácnejším bylinkám. Na jednom stanovišti dokáže vydržať aj 5 rokov. Keďže je príliš citlivá na chlad, nutné je správne zazimovanie. Pred zimou sa ju odporúča trochu zrezať a následne prikryť čečinou alebo jemnou textíliou.

Medovka lekárska: Liečivé účinky, pestovanie a využitie

Viete, aké liečivé účinky má medovka lekárska? Akú starostlivosť vyžaduje? Kedy sa zbierajú listy medovky lekárskej? Medovka lekárska…

Medovka lekárska

5 zaujímavostí o materinej dúške na záver

1. Starovekí Egypťania používali materinu dúšku pri balzamovaní múmií.

2. V stredoveku ňou ženy obdarúvali rytierov, ktorým mala dodať odvahu.

3. V minulosti si ju ľudia dávali pod vankúš, čo malo zahnať nočné mory.

4. Konzumácia materinej dúšky v rôznych formách eliminuje zápach z úst.

5. V zahraničí sa často pestujú aj druhy s bielymi alebo ružovkastými kvetmi.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články