Materina dúška

Materina dúška: Pestovanie, liečivé účinky a využitie

Redakcia - 28. júla 2021 - 11059. zobrazení

Má viacero prezývok, mnoho miest pôvodu a ešte viac liečivých látok. Nie náhodou je materina dúška súčasťou záhrad po celej Európe. Jej okrasná funkcia a priaznivý vplyv na zdravie oslovuje aj našich záhradkárov, ktorí po nej siahajú stále častejšie.

Nenápadná rastlina, ktorej sa darí v horúcom Stredomorí aj na slnečných severských stráňach, patrí medzi bylinky s najdlhšou pestovateľskou tradíciou. Už v staroveku bola nápomocná pri rôznych zdravotných ťažkostiach, pri ktorých je vyhľadávaná dodnes. Ľudové liečiteľstvo ju dokonca považuje za jednu z najzdravších a najmenej náročných byliniek.

Podľa čoho spoznáme materinu dúšku?

Rozoznať bylinku s povestnými fialovými kvetmi je o niečo zložitejšie. Tvarom sa podobá na oregano a tymian, za čo si vyslúžila prezývku „divý tymian“. Na rozdiel od nich je však pomerne nižšia. Väčšina rastlín dorastá len do výšky 12 centimetrov. Spoznať sa dá takisto podľa jemnej vône. Čím má materina dúška viac esenciálnych olejov, tým je vôňa prenikavejšia. Šíriť sa však začína až po rozkvitnutí, ktoré prebieha od mája do septembra.

Materina dúška

Čím je materina dúška charakteristická?

 • Jedná sa o plazivú aromatickú trvalku.
 • Má úzke tenšie listy vajcovitého tvaru.
 • Známa je malými fialovými súkvetiami.
 • Kvety môžu mať červenofialový odtieň.
 • Rozkvet začína zhruba v polovici mája.
 • Rastlina vydáva vôňu podobnú citrónu.

Silné liečivé účinky má celá rastlina

Vedecké štúdie opakovane potvrdzujú, že liečivé látky obsahuje celá rastlina. Napriek tomu sa pri zbere prikladá dôraz hlavne na mladé listy. Ideálnym obdobím na ich zber je máj a jún, kým nie je materina dúška celá rozkvitnutá. Po rozkvitnutí sa začínajú zbierať kvety, ktoré takisto obsahujú veľké množstvo živín vhodných pre ľudský organizmus. Podobne ako listy, aj kvety sa dajú využívať vo vysušenej forme, či už na priamu konzumáciu v podobe čaju alebo ako prísada do rôznych domácich tinktúr, mastičiek a olejov.

Ktoré živiny obsahuje materina dúška?

 • Rôzne druhy esenciálnych olejov, najmä borneol a geraniol.
 • Niekoľko flavonoidov, napríklad luteín alebo naringenín.
 • Mnohé druhy antioxidantov, napríklad fenolové kyseliny.
 • Obrovské množstvo tymolu, ktorý je silným antiseptikom.
 • Viaceré vitamíny a minerály potrebné pre podporu zdravia.
Materina dúška - čaj

Čo všetko materina dúška lieči?

Ochorenia dýchacích ciest

Vďaka antiseptickým účinkom je materina dúška skvelým pomocníkom v boji proti vírusom a baktériám. Dokáže tlmiť kašeľ, uvoľňovať hlien a tiež pôsobiť ako dezinfekcia hrdla aj priedušiek.

Problémy močových ciest

Ako prírodná dezinfekcia sa odporúča aj pri častých problémoch s močovými cestami. Materina dúška vo forme čaju má blahodarné účinky na celkovú činnosť obličiek, ktoré na rozdiel od iných byliniek nezaťažuje.

Tráviace ťažkosti

Pestré zloženie plné liečivých látok neobchádza ani ťažkosti s trávením. Niekoľkodňové kúry spojené s pitím čaju môžu zničiť parazity v črevách. Známy je tiež priaznivý vplyv čaju pri hnačkách a iných infekciách tráviaceho traktu.

Nechuť do jedla

S materinou dúškou sa už dlhšie stretávame aj v gastronómii. Šéfkuchári z niektorých krajín ju využívajú ako korenie do jedál z mäsa a rýb. Takto podávaná bylinka stimuluje enzýmy podporujúce chuť do jedla.

Poranenia kože

Materina dúška sa osvedčila aj pri nezahojených ranách či popáleninách. Odvary a tinktúry z tejto bylinky natierané na poranenú kožu dokážu výrazne urýchliť jej hojenie.

Náš TIP na kvalitné produkty z materinej dúšky

Čaj z materinej dúšky

Pleťová voda z materinej dúšky

Vonný olej z materinej dúšky

Materina dúška - čaj
Hodnotenie

Cena: od 1.49 €

Materina dúška - čistiaca voda
Hodnotenie

Cena: od 9.05 €

Materina dúška - vonný olej
Hodnotenie

Cena: od 5.09 €

Kde sa dá materina dúška nazbierať?

Keďže materina dúška rastie aj u nás vo voľnej prírode, od mája do augusta si ju môžeme nazbierať na lúkach alebo na otvorených prírodných priestranstvách so skalnatým podložím. Občas sa vyskytuje aj na okrajoch ciest, kde ju spoznáme podľa fialových kvetov a lahodnej citrónovej vône.

Pestovanie materinej dúšky na záhrade

Komu nestačia liečivé účinky nazbieraných bylín a chce, aby mu tento zázrak prírody zdobil ako okrasná rastlina aj exteriér, ten si ju môže posadiť priamo na záhrade. Obľúbená bylinka sa vyznačuje nenáročnosťou a potrebou minimálnej opatery, takže bez problémov vyrastie takmer všade. Vyžaduje iba správnu polohu, vhodnú pôdu a občasnú zálievku.

Optimálne podmienky na pestovanie

Poloha

Materina dúška sa nám odvďačí rýchlym a zdravým rastom, ak ju umiestnime na svetlé miesto s dostatkom slnka. Pri vysádzaní môžeme vsadiť na záhony, skalky alebo väčšie kvetináče, ktoré umiestnime na miesto chránené pred prievanom.

Zemina

Výber zeminy je ešte dôležitejší ako poloha. Rastline sa najlepšie darí v piesčitých alebo mierne kamenistých typoch pôdy. Pôdu môžeme pred výsadbou poriadne prekopať, aby sa prevzdušnila a bola o niečo viac priepustná.

Čas výsadby

Materina dúška síce nepatrí k najskorším bylinkám, no jej výsadba prebieha už v prvej polovici apríla. Pri teplejšom počasí, keď už nehrozia mrazy, sa môže vysádzať aj koncom marca. Skoršia výsadba je potrebná kvôli dlhšiemu rastu a rozkvitnutiu rastliny.

Materina dúška

Ľahká starostlivosť o materinu dúšku

Nenáročnosť tejto rastliny sa podpisuje pod to, že po výsadbe nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Ak je pestovaná v správnej zemine a má dostatočný prísun slnka, počas celej vegetatívnej sezóny si vystačí bez hnojiva. Nutná nie je ani pravidelná zálievka. Polievať sa odporúča len počas extrémnych horúčav, aj to iba raz za 1-2 týždne.

Citlivá bylina potrebuje zazimovanie

Materina dúška patrí k najtrvácnejším bylinkám, aké sa u nás pestujú. Na jednom stanovišti dokáže vydržať až 5 rokov. Zimu ale prežije len s trochou pomoci. Keďže je príliš citlivá na chlad, potrebné je správne zazimovanie. Pred koncom jesene sa ju odporúča trochu zrezať a následne prikryť čečinou alebo jemnou netkanou textíliou.

Medovka lekárska: Liečivé účinky, pestovanie a využitie

Viete, aké liečivé účinky má medovka lekárska? Akú starostlivosť vyžaduje? Kedy sa zbierajú listy medovky lekárskej? Medovka lekárska…

Medovka lekárska

5 zaujímavostí o materinej dúške na záver

1. Starovekí Egypťania používali materinu dúšku pri balzamovaní múmií.

2. V stredoveku ňou ženy obdarúvali rytierov, ktorým mala dodať odvahu.

3. V minulosti si ju ľudia dávali pod vankúš, čo malo zahnať nočné mory.

4. Konzumácia materinej dúšky v rôznych formách eliminuje zápach z úst.

5. V zahraničí sa často pestujú aj druhy s bielymi alebo ružovkastými kvetmi.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články