Kedy strihať jablone

Kedy strihať jablone a akým spôsobom?

Redakcia - 11. júla 2021 - 20766. zobrazení

Len ťažko by sme hľadali ovocné stromy, ktoré sa u nás pestujú viac ako jablone. Tieto dreviny sú obľúbené najmä kvôli chutným plodom s vysokým obsahom vitamínov. Ich vypestovanie však závisí od správnej starostlivosti o strom, ktorej najdôležitejšou časťou je pravidelný rez jablone.

Jabloniam sa najlepšie darí v miernom pásme, takže hojným výskytom sa môžu pochváliť aj v našich končinách. Jednotlivé odrody sa pestujú takmer v každom sade a na každej záhrade s ovocnými stromami, kde sa im pri troche správnej starostlivosti podarí rodiť viacero rokov. Stačí im dopriať optimálne podmienky a dať si záležať na načasovaní termínu, kedy strihať jablone.

Aký význam má strihanie jablone?

  • Plní úlohu ozdravného rezu.
  • Zbavuje strom chorých častí.
  • Pomáha presvetleniu koruny.
  • Skracuje dlhé prerastené konáre.
  • Tvaruje korunu a formuje vzhľad.
  • Stimuluje rast a plodenie stromu.
Ako strihať jablone

Rez jablone vyžaduje pravidelnosť

Ak má strih splniť ozdravnú aj okrasnú funkciu a prispieť k tomu, aby drevina rodila kvalitnú a bohatú úrodu, bude vyžadovať viac ako len zvládnutie techniky rezu. Kľúčovým bude práve čas, kedy strihať jablone. Každá z pestovaných odrôd totiž potrebuje optimálne načasovanie strihu prispôsobené životnému cyklu stromu. Navyše, rez nesmie byť jednorazová záležitosť. Vyžaduje sa každoročne, pričom jednotlivé typy strihov sa odporúča robiť vždy v rovnakých fázach roka.

Najlepší čas, kedy strihať jablone

Vhodné obdobie na strih je pri jabloniach rovnaké ako v prípade ostatných stromov patriacich medzi tzv. jadroviny. Aj v tomto prípade sa v priebehu jedného roka môžu vykonať až 2 rezy. Každý z nich plní trochu inú úlohu, no oba typy strihov vedú k rovnakému výsledku. Tým je krajšia a zdravšia koruna, ktorá zaistí celému stromu lepšiu kondíciu a dlhšiu životnosť. To sa podarí, ak budeme jabloň strihať vždy v predjarnom období, kedy sa vykonáva hlavný strih. Po zbere úrody môžeme pristúpiť k ďalšiemu rezu, ktorý však nie je povinný.

Kedy strihať jablone

Kedy strihať jablone v predjarí?

Predjarný rez býva niekedy nazývaný aj zimný. Tento prívlastok si vyslúžil najmä kvôli tomu, že mnohí záhradkári ho vykonávajú už vo februári. Ideálny čas, kedy strihať jablone, je totiž v období pred formovaním pukov, keď sa už vonkajšie teploty pohybujú približne okolo 0 °C a nehrozia silnejšie mrazy. Takéto podmienky sú často už vo februári, resp. začiatkom marca. Vzhľadom na to sa tento rez odporúča vykonať najneskôr do 15. marca. Presný termín, kedy strihať jablone, však vždy závisí od aktuálnych klimatických podmienok a priebežných teplôt v danej lokalite.

Náš TIP na obľúbené záhradné nožnice

Fiskars P90

Fiskars PowerGear X

Felco 2

Fiskars P90 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 26.50 €

Fiskars PowerGear X - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 92.00 €

Felco 2 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 46.00 €

Kedy strihať jablone druhýkrát?

Kým predjarný rez je nutné urobiť každý rok bez ohľadu na vek stromu, druhý rez sa hlavne pri mladších jabloniach robí zhruba raz za 2 až 3 roky. Cieľom tohto rezu býva zastrihávanie mladých letorastov, ktorých tempo rastu určuje, ako často je potrebné takýto letný rez urobiť. Ďalšou možnosťou, kedy strihať jablone druhýkrát v roku, je strihanie po zbere úrody. To sa na rozdiel od letného zastrihávania letorastov, ktoré môže prebiehať kedykoľvek v lete, robí za účelom ošetrenia a omladenia stromu pripravovaného na postupné zazimovanie. Čas strihu závisí od obdobia zberu jabĺk, ktoré sa v závislosti od odrody zbierajú od druhej polovice leta do jesene.

Ako a kedy strihať slivky, aby boli zdravé a úrodné

Viete, kedy strihať slivky? Prečo je prvý rez slivky najdôležitejším? Viete, ako správne strihať slivky? Aké zásady by ste pri strihaní…

Kedy strihať slivky

Postup, ako zvládnuť rez jablone

Konkrétny postup závisí od toho, o aký druh rezu sa jedná. Predjarný strih je trochu iný ako letný strih, pri ktorom sa zastrihávajú letorasty. Cieľ a postupnosť jednotlivých krokov sa ale nelíši bez ohľadu na typ rezu a zvolený čas jeho realizácie.

1. Očistný rez

Podobne ako pri iných stromoch, aj pri jabloniach sa celý postup začína tzv. očistným rezom. Ten spočíva v odstránení všetkých chorých a odumretých konárov, ktorých stav poznačila zima. Na týchto konároch môžu byť plesne alebo iné infekcie, ktoré by ohrozili zdravé časti stromu, čo je dôvodom na ich rýchle odstránenie. Choré konáre sa orezávajú celé a po ich orezaní ich odnášame preč. Nikdy ich nenechávame pod stromom, nakoľko potom sa môžu choroboplodné zárodky preniesť na jabloň.

2. Presvetľujúci rez

Po očistnom reze prichádza rad na presvetlenie koruny. Presvetľujúci rez má význam najmä kvôli zaisteniu prísunu dostatku svetla do jej útrob, čo pomáha jabloni k zdravšej a bohatšej úrode. Tento rez ale neplní iba presvetľujúcu funkciu. Zároveň zohráva istú úlohu aj pri formovaní tvaru koruny. Obrovským plusom je aj odľahčenie celého stromu, nakoľko strihaním preriedime jeho hustotu a zbavíme ho konárov alebo ich odumretých častí, ktoré drevinu zaťažujú.

3. Tvarovací rez

Tvarovať korunu a formovať jej ďalší rast vyžaduje osobitú pozornosť. Pri presvetľujúcom strihu ju totiž tvarujeme iba čiastočne. Na estetickú úpravu koruny slúži práve tvarovací rez, ktorý prichádza na rad ako posledný. Jeho cieľom je zastrihávať konáre tak, aby mali rovnomernú dĺžku a aby sekundárne výhony neprerastali hlavné kostrové vetvy. Okrem prerastených konárov sa zastrihávajú aj tie, ktoré ovísajú, prípadne tie, ktoré nemajú potenciál rodenia a na ich dreve sa ukazujú prvé známky poškodenia.

Kedy strihať jablone - ošetrenie jabloní

Po ostrihaní jablone nás ešte čaká krátke ošetrenie. Na vzniknuté rany aplikujeme balzam na stromy alebo tzv. štepársky vosk. Oba prípravky sú univerzálnym ochranným prostriedkom vhodným na vytvorenie hustého ochranného filmu okolo orezávaných miest. Obalené rany sú tak lepšie chránené pred vetrom a dažďom, čo im pomáha k rýchlejšiemu zahojeniu.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články