Gabióny - plot

Gabióny a ich využitie v záhradnej architektúre

Redakcia - 22. augusta 2019 - 10265. zobrazení

Gabióny sa stávajú stále populárnejšie, a to nielen v stavebníctve, ale aj v záhradnej architektúre. Sú skvelou praktickou voľbou, ale aj estetickým skrášlením záhrady. Konštrukcia gabiónov je väčšinou vytvorená z pozinkovaných dielcov, ktoré sú navzájom zvárané do rôznych podôb. Vďaka antikoróznej ochrane a pevnosti vydržia gabióny dlhé roky, čo je jednou z ich najväčších výhôd.

Čo sú to gabióny?

Gabióny majú hneď niekoľko využití. Najčastejšie slúžia ako oplotenie, tzv. gabiónové ploty, ktoré majú množstvo výhod a dokážu poslúžiť ako protihluková stena. Pomerne často sú tieto gabiónové ploty plnené kamenivom. Môžete si zvoliť typ, veľkosť, ale aj farbu kameňa. Všetko závisí len na vašich preferenciách, výber kameniva môžete „zladiť“ s ostatnými prvkami vo vašej záhrade.

Plot gabióny

Gabionové koše: praktickosť a estetickosť

Ďalšou formou gabiónov sú tzv. gabiónové koše, z ktorých sa stavajú rôzne malé múriky, ale aj veľké múry s bránami. Takáto forma oplotenia má hneď niekoľko výhod. Okrem už spomínanej dlhej životnosti, je to aj rýchla a nenáročná montáž, ktorá sa robí „na sucho“, a preto je možná celoročne.

Prečo záhradkári obľubujú vyvýšené záhony?

Aké výhody majú vyvýšené záhony? Prečo väčšina záhradkárov obľubuje vyvýšené záhony? Aký materiál je najlepší na ich výrobu?

Prečo záhradkári obľubujú vyvýšené záhony?

Rovnako jednoduchá je aj úprava „gabiónových košov“, a to najmä vtedy, ak okolnosti vyžadujú zmenu tvaru, veľkosti, či výplne. Demontáž „gabiónových košov“ je nenáročná, a tak je možné ich v prípade nutnosti použiť len ako dočasné oplotenie. Veľmi pozitívnym je fakt, že údržba gabiónov nie je vôbec potrebná.

Gabióny v záhrade

Vyskúšajte záhradné gabióny…

Stále väčšej popularite sa tešia záhradné gabióny, ktoré tvoria základy záhradných lavičiek, stolov alebo kvetináčov. V prípade využitia záhradných gabiónov sa fantázii medze skutočne nekladú. Kameň ako prírodný materiál k záhrade bezpodmienečne patrí a spestruje ju. Práve preto je „kamenivo“ ako výplň, tak často používané. Gabióny otvárajú pri navrhovaní záhrady nový rozmer a priestor pre realizáciu všetkých vašich prianí…

Text: Fashirek

  • Kategórie

Podobné články