Gabióny a ich použitie v záhradnej architektúre

Redakcia - 27. júna 2013 - 7442. zobrazení

Gabióny sa stávajú stále populárnejšie nielen v stavebníctve, ale aj v záhradnej architektúre. Sú skvelou praktickou voľbou a aj estetickým skrášlením. Konštrukcia gabiónov je vytvorená z pozinkovaných dielcov, ktoré sú navzájom zvárané. Vďaka protikoróznej ochrane a pevnosti vydrží gabión dlhé roky, čo je jeho nespornou výhodou.

Najčastejšie sú plnené kamenivom, a tak je možné zvoliť si typ, veľkosť aj farbu kameňa, ktoré budú obsahovať. S kameňmi sa potom dajú vytvárať rôzne prechody a originálne variácie tak, aby vizuálne ladili so zbytkom záhrady. Gabióny majú niekoľko využití, najčastejšie ako oplotenie v podobe gabiónového plota, ktorý má množstvo výhod a dokáže poslúžiť ako protihluková stena.

gabiony-v-zahrade

Ďalej sú to koše, z ktorých sa stavajú rôzne malé múriky alebo aj veľké múry s bránami. Takéto oplotenie má hneď niekoľko výhod, okrem už spomínaných možností originálnych variácií a dlhej životnosti, je to aj rýchla a nenáročná montáž. Robí sa suchým systémom, a preto je možná celoročne. Rovnako jednoduchá je i jeho úprava, ak okolnosti vyžadujú zmenu tvaru, veľkosti, či výplne. Aj demontáž gabióna je nenáročná, a tak je možné ich v prípade nutnosti použiť aj ako dočasné oplotenie. Veľmi pozitívny je fakt, že údržba gabiónov nie je vôbec potrebná.

gabiony-oporny-plot

Stále väčšiu popularitu získavajú záhradné gabióny, ktoré tvoria základy záhradných lavičiek, stolov, kvetináčov alebo ojedinelých dekoračných doplnkov záhrady. Fantázii sa medze nekladú. Kameň ako prírodný materiál k záhrade príjemne ladí a spestruje ju. Gabión pôsobí v záhrade ekologicky a nenásilne. Tomu prispieva i skutočnosť, že kameň a oceľ, z ktorých sa skladá, sú znova recyklovateľné.

Gabióny otvárajú pri tvorbe záhrady nový rozmer a priestor pre fantáziu, s ktorou môžu vytvoriť originálnu modernú záhradu.

Text: Fashirek

  • Kategórie

Podobné články