Choroby ruží

Na aké choroby ruží si treba dávať najväčší pozor?

Redakcia - 10. júna 2020 - 11572. zobrazení

Aj kráľovné kvetinových záhrad môžu prísť o svoju závideniahodnú krásu. Stačí jedno ochorenie alebo jeden škodca a voňavé záhony sa razom premenia na nevľúdne miesto. Choroby ruží totiž útočia na mnohé z odrôd a pri nedostatočnej opatere ich môžu zničiť.

Botanici neustále objavujú ďalšie a nové choroby ruží. Mnohé z nich ale nepatria medzi úplne rizikové. V prípade 4 dlhodobo známych ochorení a niekoľkých tradičných škodcov sú riziká poškodenia celých záhonov vždy veľmi vysoké. Schopnosť rozoznať ich príznaky vám však pomôže zasiahnuť v pravý čas a zároveň naordinovať ružiam správnu liečbu.

Choroby ruží

4 najčastejšie choroby ruží

Čierna škvrnitosť ruží

Časté ochorenie napáda najmä listy ruží. Jeho pôvodcom je huba, ktorej sa darí najmä vtedy, keď sú listy príliš premočené, či už kvôli prehnanému polievaniu alebo v dôsledku dažďa. Choroba sa prejavuje vznikom viditeľných čiernych škvŕn, ktoré sa postupne zlievajú. Najčastejšie listy ruží napáda v máji. Vo vrcholovom štádiu sa končí ich úplným vyschnutím.

Možnosti liečby

Okamžitá likvidácia listov s čiernymi škvrnami a následná aplikácia tzv. fungicídneho postreku.

Možnosti prevencie

Pri každej zálievke dávajte pozor na premáčanie listov. Pomôcť môžu aj ochranné fungicídne postreky proti hubám.

Múčnatka ruží

Aj choroba ruží známa ako múčnatka má hubovitý pôvod. Príznakom č. 1 je typický biely povlak vyzerajúci ako snehový prášok. Jeho šíreniu sa darí najmä počas vlhších letných dní, najviac koncom augusta a začiatkom septembra. V mnohých prípadoch sa pleseň udomácni v púčikoch ešte pred zimou, takže na jar na ruži vyrastajú choré listy a stonky.

Možnosti liečby

Aplikácia ochranného fungicídneho postreku proti plesniam v pravidelných 7 až 10-dňových intervaloch.

Možnosti prevencie

Účinným je pravidelné zastrihávanie prehustených listov a tiež rýchle odstrihnutie všetkých vyschnutých alebo odumretých častí ruže.

Čierna škvrnitosť - choroby ruží
Čierna škvrnitosť ruží.

Hrdza ruží

Medzi najčastejšie choroby ruží patrí aj hrdza. Ochorenie sa dá odhaliť už v jeho zárodkoch. Identifikovať ho je možné podľa rýchlo sa množiacich škvŕn v „hrdzavej“ farbe, teda v hnedej, žltej či oranžovej. Na rozdiel od čiernej škvrnitosti sa objavujú takisto na stonkách, nielen na listoch.

Možnosti liečby

Aj pri tomto ochorení môžete svoje ruže zachrániť ochranným postrekom proti plesniam, ktorý sa má aplikovať opakovane po 2 až 3 týždňoch.

Možnosti prevencie

Nevystavovať ruže premáčaniu. Pomáha najmä polievanie ku koreňom.

Botrytída ruží

Aj pri poslednej zo štvorice chorôb ruží zohráva hlavnú úlohu pleseň. V tomto prípade sú však obeťou kvetné puky, ktorých nadpriemerne zvlhčený stav umožňuje botrytíde prepuknúť. Ak sa tak udeje, napadnuté puky sa nikdy neotvoria. Postupne začínajú nadobúdať hnedú farbu a dané púčiky úplne ničia.

Možnosti liečby

Ako hlavný „liek“ sa opäť odporúča aplikovať fungicídny postrek. Zároveň je nutné na nejaký čas stopnúť polievanie.

Možnosti prevencie

Pri polievaní nezmáčať stonky, listy a púčiky. Pomáhajú aj preventívne postreky.

Vošky - choroby ruží
Ruža napadnutá voškami.

Ružiam škodia aj niektoré druhy škodcov

Vošky

Útoky vošiek sú často väčším rizikom ako vyššie uvedené choroby ruží. Nielenže pri cicaní prepichujú stonky, z rastliny vyciciavajú aj šťavy. Ruža tak stráca živiny a odumiera.

Piliarky

Ak piliarka nakladie vajíčka na výhonky, vyliahnuté larvy ich dokážu za niekoľko dní rozožrať, čo ružu po pár týždňoch zničí.

Strapky

Aj títo škodcovia dokážu ružu rýchlo zabiť. Po tom, čo vysajú povrchové bunky na listoch alebo pukoch, dochádza k ich zhnednutiu a následnému vyschnutiu.

Možnosti liečby

Vo všetkých prípadoch účinkuje postrek proti škodcom. Osvedčený je tiež roztok z mydlovej vody, ktorý je pre vošky a piliarky toxický a nemôžu ho ani „cítiť“.

Možnosti prevencie

Popri ochranných prípravkoch pomáha, ak sú na záhrade prirodzení predátori požierajúci týchto škodcov. Reč je napr. o lienkach a zlatoočkách, ktoré sa dokonca dajú kúpiť.

Vika siata: Účinné zelené hnojivo a výživné krmivo zároveň

Viete, prečo sa pestuje vika siata? Vika siata nie je len jedným z najlepších prírodných hnojív, ale aj kvalitným krmivom s vysokým obsahom…

Vika siata

Rada na záver…

Vyššie uvedené choroby ruží vaše ruže vôbec nemusia napadnúť. Ak ich posadíte na priame slnečné svetlo, ich vlhkosť bude podstatne nižšia, čo môže brániť šíreniu rôznych hubovitých ochorení.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články