Kalendár záhradkára

Kalendár záhradkára
Január na záhrade

Január v záhrade

„Keď nie je zima v januári bude v apríli a v máji.“

Príchod jari a s tým spojený začiatok záhradkárskej sezóny je ešte ďaleko, no ani zima nemusí byť nudným obdobím plným nudy. Akční záhradkári si totiž vždy nájdu nejakú prácu a aj keď v predstihu, môžu začať s prvými prípravami.

február

Február v záhrade

„Keď je február na sneh bohatý , býva marec suchý.“

Február nás síce ukracuje o pár dní, ktoré môžeme počas roka v záhrade stráviť, aj tu je však priestor na niektoré práce, ktoré nám pomôžu k udržaniu dobrého zdravotného stavu a tiež bezchybnému vzhľadu našich záhrad.

Marec v záhrade

Marec v záhrade

„Keď je marec daždivý , bude suché leto.“

21. marca to celé prepukne! Oficiálne tu už budeme mať jar a susedia sa na nás už nebudú pozerať ako na čudákov, čo sa motajú v záhrade, aj keď je zima a všetko je pod snehom, pretože naša sezóna sa čoskoro začne a nemôže nás predsa zastihnúť nepripravených.

april-v-zahrade

Apríl v záhrade

„Mokrý apríl , suchý jún.“

Štvrtý mesiac roka sa vyznačuje svojhlavým striedaním počasia, ktoré nás neraz dobre popreháňa. Len čo sa skloníte nad prvý záhon s úmyslom dať ho po zime do poriadku, už vás zaháňa dážď naspäť domov.

Harmonogram májových prác v záhradke

Máj v záhrade

„Chladný máj – pre ovocie raj.“

Máj – lásky čas. Alebo pre záhradkárov obdobie prvých výsledkov svojho úsilia. Skorou úrodou a prvými kvetmi však práca nekončí, práve naopak. V máji sa záhradkárčenie ešte len rozbieha a nás čaká pestrý harmonogram povinností.

rok zahradkara-jun

Jún v záhrade

„Netreba v júni o dážď prosiť, príde, až začneme kosiť.“

Jún patrí k ďalším mesiacom, kedy aktivita záhradkárov vrcholí. Kalendár záhradkára na jún býva plne obsadený a počas celého mesiaca niet dňa, v ktorom by sa nenašla nejaká zaujímavá činnosť.

Júl v záhrade

„Keď v júli mravce svoje mraveniská väčšie stavajú, to znamená včasnú zimu.“

Tak ako všetky letné mesiace, aj júl v záhrade prináša pre záhradkárov množstvo povinností a úloh, ktoré musia vo svojich záhradách urobiť. Čo by ste teda nemali zabudnúť urobiť v júli vo vašej záhrade?

August v záhrade

August v záhrade

„Keď je v prvom augustovom týždni teplo, bude biela zima.“

Slnko rozpaľuje dni, úroda dosahuje vrchol svojej hojnosti a altánky sú plné pochúťok z grilu. Záhrada je pre mnohých z nás druhým domovom aj v auguste, kedy sa v nej zdržiavame pri rôznych činnostiach od tých pracovných až po tie oddychové.

September

September v záhrade

„Ak sa osy v septembri tlačia do príbytkov, prorokujú tuhú zimu.“

Oficiálny začiatok jesene sa nezadržateľne blíži a s čakaním na rovnodennosť prichádza vyvrcholenie záhradkárskej sezóny. To stavia majiteľov záhrad pred mnohé neodkladné úlohy, ktoré by mali v rámci príprav na zimu zvládnuť najneskôr do konca septembra.