Kalendár záhradkára

Záhradkárske práce prebiehajú takmer po celý rok. Jednotlivé aktivity však nesmú byť vykonávané bez detailného načasovania. Sadenie, pestovanie, zber úrody či zazimovanie záhrady, to všetko si vyžaduje presný harmonogram. A práve na to slúži kalendár záhradkára.

Jednotlivé druhy ovocia a zeleniny majú vytipované obdobia, kedy sa majú sadiť, hnojiť či zastrihávať. Informácie o tom, ako a hlavne kedy má starostlivosť o nich prebiehať, podáva práve kalendár záhradkára. Ten sa podrobne venuje každému mesiacu, v rámci čoho prináša cenné rady, aké záhradkárske aktivity sa majú v danom období urobiť.

Kalendár záhradkára sa nesústredí iba na samotné pestovanie. Jeho súčasťou sú aj poznatky o ďalších aktivitách, ktoré patria k náplni práce každého majiteľa záhrady. Medzi tie sa radí čistenie a údržba náradia, kosenie a vertikutácia trávnika, zimné prikrmovanie vtáctva a mnoho ďalších iných činností.

Kalendár záhradkára
Január na záhrade

Január v záhrade

„Keď nie je zima v januári, bude v apríli a v máji.“

Príchod jari a s tým spojený začiatok záhradkárskej sezóny je ešte ďaleko, no ani zima nemusí byť nudným obdobím bez práce v záhrade. Akční záhradkári si totiž vždy nájdu nejakú prácu a aj keď v predstihu, môžu začať s prvými prípravami na jar.

február

Február v záhrade

„Keď je február na sneh bohatý, býva marec suchý.“

Február nás síce ukracuje o pár dní, ktoré môžete počas roka v záhrade stráviť, aj tu je však priestor na niektoré práce, ktoré vám pomôžu k udržaniu dobrého zdravotného stavu a tiež bezchybnému vzhľadu vašej záhrady.

Marec v záhrade

Marec v záhrade

„Keď je marec daždivý, bude suché leto.“

21. marca to celé prepukne! Oficiálne tu už bude jar a susedia sa na vás už nebudú pozerať ako na udákov, čo sa motajú v záhrade, aj keď je zima a všetko je pod snehom, pretože sezóna sa čoskoro začne a nemôže vás predsa zastihnúť nepripravených.

april-v-zahrade

Apríl v záhrade

„Mokrý apríl, suchý jún.“

Štvrtý mesiac roka sa vyznačuje svojhlavým striedaním počasia, ktoré vás neraz dobre popreháňa. Len čo sa skloníte nad prvý záhon s úmyslom dať ho po zime do poriadku, už vás zaháňa dážď naspäť domov.

Harmonogram májových prác v záhradke

Máj v záhrade

„Chladný máj – pre ovocie raj.“

Máj – lásky čas. Alebo pre záhradkárov obdobie prvých výsledkov svojho úsilia. Skorou úrodou a prvými kvetmi však práca nekončí, práve naopak. V máji sa záhradkárčenie ešte len rozbieha a vás čaká pestrý harmonogram povinností.

rok zahradkara-jun

Jún v záhrade

„Netreba v júni o dážď prosiť, príde, až začneme kosiť.“

Jún patrí k ďalším mesiacom, kedy aktivita záhradkárov vrcholí. Kalendár záhradkára na jún býva plne obsadený a počas celého mesiaca niet dňa, v ktorom by sa nenašla nejaká zaujímavá činnosť.

Júl v záhrade

„Keď v júli mravce svoje mraveniská väčšie stavajú, to znamená včasnú zimu.“

Tak ako všetky letné mesiace, aj júl v záhrade prináša pre záhradkárov množstvo povinností a úloh, ktoré musia vo svojich záhradách urobiť. Čo by ste teda nemali zabudnúť urobiť v júli vo vašej záhrade?

August v záhrade

August v záhrade

„Keď je v prvom augustovom týždni teplo, bude biela zima.“

Slnko rozpaľuje dni, úroda dosahuje vrchol svojej hojnosti a altánky sú plné pochúťok z grilu. Záhrada je pre mnohých druhým domovom aj v auguste, kedy sa v nej zdržiavate pri rôznych činnostiach od tých pracovných až po tie oddychové.

September

September v záhrade

„Ak sa osy v septembri tlačia do príbytkov, prorokujú tuhú zimu.“

Oficiálny začiatok jesene sa nezadržateľne blíži a s čakaním na rovnodennosť prichádza vyvrcholenie záhradkárskej sezóny. To stavia majiteľov záhrad pred mnohé neodkladné úlohy, ktoré by mali v rámci príprav na zimu zvládnuť najneskôr do konca septembra.

Október v záhrade

Október v záhrade

„Ak je október veľmi zelený, bude potom január hodne studený.“

Každý záhradkár vie, že jeseň v záhrade nie je len o rýľovaní a hrabaní lístia. V jednotlivých fázach mesiaca je potrebné spraviť viacero dôležitých úloh, ktorých vykonanie vám pomôže úspešne uzavrieť prebiehajúcu sezónu so všetkým, čo k tomu patrí.

November v záhrade

November v záhrade

„Aký je november, taký bude nasledujúci máj.“

Dni sú krátke, počasie nevľúdne a chuť byť vonku o čosi menšia. Záhradkárov však prekážky nesmú pribrzdiť skôr, ako sa im podarí zvládnuť všetky novembrové úlohy, ktoré sú spojené so starostlivosťou o záhradu, prípadne o celý exteriér v okolí domu.

December v záhrade

December v záhrade

„Keď na Mikuláša sneží, budeže požehnaný rok.“

Odstraňovanie posledného lístia a upratovanie záhrady nemusia byť jedinými činnosťami, ktoré december v záhrade so sebou prinesie. Práve v decembri máte viac času na menšie opravy alebo renovácie, napríklad na úpravu poškodených častí plota či ochranný náter v altánku.