Januárové tipy pre záhradkárov

Január v záhrade: Starostlivosť, poriadok a príprava na novú sezónu

Redakcia - 9. januára 2022 - 11547. zobrazení

Aj keď záhrada v januári stále odpočíva, správny záhradkár nepoľavuje v práci. Práve teraz je najlepší čas urobiť to, na čo máme počas hlavnej záhradkárskej sezóny menej priestoru. Zároveň nás čaká niekoľko úloh, ktoré súvisia s prípravou na nové vegetačné obdobie.

Januárové práce v záhrade môžeme rozdeliť do 3 hlavných oblastí. Každá z nich zahŕňa pár ľahších úkonov, ktoré nám zaberú maximálne niekoľko hodín. Niektoré z nich bude potrebné vykonať opakovane, iné sú jednorazovou záležitosťou. Pri niektorých je potrebné dodržiavať odporúčaný časový harmonogram prác, iné môžeme urobiť kedykoľvek v priebehu mesiaca.

1. Starostlivosť o dreviny

Kríky a stromy sú vystavené tme, chladu a vlhkosti celú zimu. Aby tieto náročné podmienky znášali o niečo lepšie, potrebujú našu pravidelnú starostlivosť. Tú ocenia všetky dreviny bez ohľadu na to, aká je ich odolnosť.

Odľahčenie konárov

Sneh, ktorý sa drží na strome, je pre konáre dosť veľkou záťažou. Ak ho budeme pravidelne ometať, celú drevinu odľahčíme a tým zabránime olamovaniu slabších vetiev, ktoré tejto záťaži podliehajú.

Občasné polievanie

Sneh zo zeme okolo stromu netreba odpratávať. Drevine dodáva vlahu, ktorú potrebuje dopĺňať aj počas zimy. Ak je snehová nádielka minimálna, vlahu jej doplníme občasným polievaním.

Ošetrovanie dreva

Zima dáva zabrať kôre aj konárom. Počas celého mesiaca je potrebné sledovať ich stav. Ak sa na strome objaví poškodená vetva, čím skôr ju musíme zrezať alebo úplne odstrániť. Ošetrenie vyžaduje aj kôra. Odumretú časť kôry olúpeme a spálime.

Zima v záhrade

2. Pestovanie a zber úrody

Napriek chladnému počasiu a nedostatku svetla existuje zopár plodín, ktorým zima neprekáža. Do januárového programu záhradkárskych prác tak môžeme zaradiť aj pestovanie vybraných druhov zeleniny, resp. zber niektorých plodov.

Okrasná záhrada

Ak sme koruny ihličnatých stromov v snahe chrániť ich pred zimou ešte nezviazali, môžeme tak urobiť kedykoľvek v priebehu mesiaca. Bylinkové záhony a rastliny v skalke môžeme prikryť čerstvou čečinou alebo novou vrstvou mulču. V priebehu mesiaca si môžeme pripraviť aj odrezky z muškátov alebo z ibišteka, ktoré budeme neskôr množiť.

Ovocná záhrada

Január je vhodným obdobím na postupný strih stromov. Konáre v korune zastrihávame tzv. presvetľovacím rezom. Ak máme v okrasnej záhrade aj vinič, zastrihávať budeme aj ten. Vetvičky po zastrihnutí ošetríme hojivým voskom. Kmene stromov natrieme ochranným vápenným náterom.

Zeleninová záhrada

Medzi plodiny, ktorým nevadí zima, patrí najmä cibuľa, cesnak alebo ružičkový kel. Ten môžeme v priebehu januára pozbierať a okamžite ho spracovávať. Odolná je aj žerucha či niektoré druhy byliniek. Ak máme na záhrade vyhrievaný skleník, môžeme v ňom vysádzať niektoré skoré zeleninové druhy, napríklad reďkovku či listovú zeleninu.

Záhradné náradie

3. Udržiavanie čistoty a poriadku

Súčasťou januárových prác je aj udržiavanie poriadku. To zahŕňa niekoľko bežných zimných činností, ktoré nám pomôžu udržať exteriér v zdravej kondícii a v úhľadnom stave. Upratovať stačí raz za pár dní v závislosti od počasia, miery znečistenia alebo veľkosti záhrady.

Zber konárov

Najväčší neporiadok v záhrade v tomto mesiaci spôsobujú opadané konáre. Tie stačí pozbierať a spáliť. Spálenie je nutné kvôli tomu, že poškodené drevo na nich môže byť infikované či napadnuté rôznymi škodcami. Zberom a spálením konárov tak predídeme nákaze zdravých častí stromu.

Revízia náčinia

Väčšina záhradkárskeho náčinia sa v januári nevyužíva. Aj preto je vhodný čas na kompletnú revíziu náradia aj strojov. Všetky pomôcky môžeme vyčistiť, skontrolovať ich funkčnosť a v prípade poruchy ich dať opraviť, prípadne zakúpiť nové. Ak urobíme takúto revíziu v januári, na jar budeme mať pripravenú kompletnú funkčnú záhradkársku výbavu.

Náš TIP na kvalitné záhradné náradie

Lopatka

Kosačka

Posýpací vozík

Lopatka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 7.99 €

Kosačka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 91.99 €

Posýpací vozík - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 72.99 €

Rozsah prác závisí od typu záhrady

Niektorých záhradkárov čaká iba malý zlomok z uvedených úloh, iní budú mať ďalšiu prácu navyše. Rozsah prác, ich intenzita a čas, kedy majú byť vykonané, závisí najmä od konkrétnej záhrady a jej typu. Rozhodujúcimi faktormi sú veľkosť a dispozícia exteriéru. Harmonogram prác súvisí aj s tým, či na pozemku prevláda okrasná záhrada s drevinami alebo skôr úžitková záhrada, kde sa pestuje prevažne zelenina.

Kalendár záhradkára

Hľadáte detailný kalendár záhradkára? Prinášame vám tipy a rady pre záhradkárov počas celého roka… Kalendár záhradkára je…

Kalendár záhradkára

Ďalšie januárové práce v záhrade

  • Čistenie záhradného jazierka.
  • Zimné prikrmovanie vtáctva.
  • Predbežná príprava pareniska.
  • Odstránenie námrazy z trávnika.
  • Príprava kvetináčov na sadenice.

Pranostika na záver: „Lepšie vidieť hladného vlka v poli ako gazdu v januári v košeli“.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články