Januárové tipy pre záhradkárov

Januárové tipy pre záhradkárov

Redakcia - 30. januára 2019 - 10074. zobrazení

Príchod jari a s tým spojený začiatok záhradkárskej sezóny je ešte ďaleko, no ani zima nemusí byť pre záhradkárov nudným obdobím. „Akční“ záhradkári si totiž vždy nájdu nejakú prácu a aj keď v predstihu, môžu začať s prvými prípravami. Pripravili sme si pre vás januárové tipy pre záhradkárov, ktoré vás prebudia z tohto letargického obdobia…

Január ako najchladnejší mesiac v roku veľmi nepraje záhradkárom a ich túžbe po práci. Dni sú stále krátke a ortuť na teplomeroch je väčšinou pod nulou, čo aj odhodlaným záhradkárom sťažuje podmienky. Napriek tomu sa nájdu mnohí, ktorí sa nebudú mlčky pozerať na nepriazeň počasia a nájdu si v záhrade nejaké aktivity.

Záhradné náradie

Januárové tipy pre záhradkárov:

interactive connection Pripravte si náradie a spravte si inventúru

S prvým jarným oteplením začína na záhrade mnoho práce, ktorú nezvládnete bez záhradného náradia. To si môžete skontrolovať už teraz a v predstihu zistíte, ktoré náradie vám treba opraviť alebo rovno dokúpiť.

interactive connection Čaká vás prvý výsev

Samozrejme, že v januári nebudete nič sadiť vonku, no prvý výsev môžete absolvovať v skleníku alebo v interiéri. Januárové tipy pre záhradkárov odporúčajú začať s prípravou výsadby šalátu či karfiolu a neskôr začať s výsadbou papriky a rajčín.

interactive connection Nezabudnite na rez stromov a kríkov

Ak v rámci januára, ale aj vo februári vystihnete teplejšie dni, nezabudnite spraviť potrebný rez stromov a kríkov. Ide o tzv. presvetľovací rez, pri ktorom sa skracujú jednotlivé vetvičky.

interactive connection Pokračujte zimným postrekom

Na zimný postrek aplikovaný v januári musí byť dobré počasie, aspoň dva-tri stupne nad nulou. Dôležité však je, aby bolo sucho a stromy netrápila vlhkosť.

interactive connection Skalničky a trvalky umiestnime vonku

Niektoré okrasné rastliny potrebujú kontakt so slabšími mrazmi, takže zasadené v nádobách ich dajte von na záhradu. Snažte sa nájsť čo najsuchšie miesta, aby korienky neboli prvé hodiny v kontakte s vlahou.

interactive connection Upratajte sneh zo stromov

Pokiaľ bude dostatok snehu, mali by ste sa postarať aj o jeho zhodenie z vetvičiek ihličnatých stromov, aby ich snehová pokrývka zbytočne neťažila.

Zima v záhrade

Január v záhrade nemusí byť pre záhradkárov iba mesiacom čakania na vytúžený príchod jari a oteplenia. Každý si môže nájsť nejakú prácu a spraviť zopár prípravných krokov. Veď záhrada žije aj v zime a zaslúži si našu pozornosť bez ohľadu na to, že oddychuje.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články