Kedy hnojiť trávnik

Kedy hnojiť trávnik a aké hnojivo použiť?

Redakcia - 19. mája 2021 - 3252. zobrazení

K peknému a zdravému trávniku sa dopracujete len vďaka dôkladnej starostlivosti. Tá zahŕňa hneď niekoľko krokov, od ktorých závisí, akým tempom bude trávnik rásť, aká bude jeho hustota a či sa bude môcť pochváliť úhľadným vzhľadom. Jedným z takýchto krokov, ktoré vám pomôžu so zaistením vynikajúcej kondície trávnika, je jeho hnojenie.

Práve na hnojenie sa v rámci starostlivosti o trávnik často zabúda. Táto časť práce sa zvykne v porovnaní s vysádzaním a prevzdušňovaním považovať za menej dôležitú. Dôvodom býva aj to, že niektoré trávniky hnojenie vôbec nepotrebujú, prípadne ich stačí pohnojiť raz za čas, aj to iba malou dávkou hnojiva. Vo väčšine prípadov sa však trávnik hnojiť musí, dokonca na pravidelnej báze a so správnym načasovaním.

Prečo je potrebné hnojiť trávnik?

  • Hnojivo dodá trávniku živiny potrebné k rastu.
  • Vďaka hnojeniu bude rásť rýchlo a rovnomerne.
  • Dobrý typ hnojiva udržiava jeho zelený vzhľad.
  • Zároveň mu pomáha k odolnosti voči škodcom.
  • Živiny z hnojiva pomôžu trávniku prežiť zimu.
Kosenie - príprava trávnika na zimu

Živiny trávniku odoberá aj kosenie

Udržať vyvážený pomer živín v tráve je bez pravidelného hnojenia takmer nemožné. Možné by to bolo v prípade, ak by ste trávnik vôbec nekosili. Práve kosenie ho pripravuje o životne dôležité minerály na čele s dusíkom, draslíkom a fosforom. Pri jednej kosbe stratí zhruba 30 gramov dusíka. Draslíkové a fosforové straty sú síce o niečo menšie, no aj 10 až 20 gramov týchto minerálov bude trávniku chýbať. Aj preto je potrebné ich niekoľkokrát v roku doplniť práve prostredníctvom pravidelného hnojenia.

Trávnik sa hnojí niekoľkokrát za rok

Aj keď jedným z cieľov hnojenia je doplniť trávniku chýbajúce živiny, jeho intervaly nemusia nadväzovať na kosbu. Hnojiť by sa však malo aspoň po každom druhom kosení, aby hodnoty minerálov neklesali na príliš nízku úroveň. Väčšina majiteľov hnojí štyrikrát až päťkrát za rok, pričom jednotlivé termíny, kedy hnojiť trávnik, si rozložia na 4 až 6-týždňové intervaly prebiehajúce v jednotlivých fázach vegetačného obdobia. Hnojí sa totiž len od jari do jesene. Počas zimnej sezóny trávnik odpočíva a spotrebúva živiny, ktoré prijal pri jesennom hnojení.

Intervaly hnojenia závisia od záťaže

Presná dĺžka intervalov hnojenia sa môže pri každom trávniku trochu líšiť. Spotreba hnojiva totiž závisí aj od využitia trávnika a záťaže, aká je naň kladená. Vo všeobecnosti platí, že viac hnojiva potrebujú trávniky s vyššou záťažou. Týka sa to plôch, ktoré okrem okrasnej funkcie plnia aj praktický význam. Práve takéto trávniky sa hnoja opakovane už po 4 až 6 týždňoch. Trávniky slúžiace výhradne na okrasu, po ktorých sa pohybujete minimálne, stačí prihnojiť zhruba raz za 6 až 8 týždňov.

Kedy hnojiť trávnik

Kedy hnojiť trávnik v priebehu roka?

Prelom marca a apríla

Úvodné hnojenie v roku prebieha v prvej polovici jari. Jeho cieľom je zaistiť trávniku prísun dostatočného množstva živín, ktoré bude potrebovať v nasledujúcich mesiacoch. Hnojenie sa vykonáva pri zazelenaní prvých stebiel.

V priebehu mája až júna

4 až 8 týždňov po prvom hnojení prichádza vhodný čas na ďalšie prihnojenie. Trávnik sa v tejto fáze vegetačnej sezóny dostáva na vrchol svojej aktivity, takže k zdravému rastu bude potrebovať doplniť živiny. Dávka aplikovaného hnojiva býva približne rovnaká.

V záverečnej časti leta

Intenzívne slnečné svetlo a vysoká záťaž počas celého leta odoberie trávniku množstvo živín. Navyše, stihol absolvovať aj kosenie, v niektorých prípadoch nie iba jedno, takže dopriať mu potrebné živiny bude životne dôležité. Vzhľadom na to môžete dávku hnojiva zvýšiť približne o 10 až 15 %.

Pred koncom októbra

Októbrové prihnojenie býva posledné. Jeho úlohou je zabezpečiť trávniku dostatok živín, aby bol silný a odolný počas celej zimy. Aj preto môžete aplikovať podobne vysokú dávku ako v záverečnej časti leta. S týmto hnojením počkajte až na poslednú kosbu.

Uvedené obdobia, kedy hnojiť trávnik, sú len odporúčané. Presné termíny určite vždy podľa individuálnych potrieb vášho trávnika a jeho životného cyklu. Kľúčové sú takisto aj intervaly kosenia a vyššie uvedená záťaž, ktorá sa naň kladie.

Aké hnojivo na trávnik použiť?

Okrem nastavenia pravidelných intervalov hnojenia je pre zdravý rast trávnika dôležitý aj typ hnojiva, ktorým ho budete vyživovať. Na tento účel sa hodí viacero druhov hnojív, v ktorých sa nachádzajú všetky dôležité živiny a iné potrebné látky.

Granulát

Granule obsahujúce živiny sú využívané najčastejšie. Napriek tomu, že sa o niečo dlhšie vstrebávajú, z hnojiva sa do štruktúry trávnika dostáva pomerne väčšie množstvo živín, vďaka čomu bude trávnik zdravší a krajší.

Tekuté hnojivá

Prípravky v tekutej forme sú obľúbené najmä kvôli ich nenáročnej aplikácii a okamžitému vstrebávaniu živín. Tie sa ale dostanú do štruktúry trávnika v pomerne menšom množstve. Mínusom je aj ich vyplavovanie, ak začne hneď po hnojení pršať.

Bio hnojivá

Ďalšou možnosťou sú tzv. bio hnojivá. Jedná sa o podomácky vyrobené zmesi na hnojenie, napríklad kompost alebo maštaľný hnoj. Tie zvyknú obsahovať celý rad živín, čo z nich robí vhodnú alternatívu k predávaným produktom.

Aké sú najčastejšie choroby trávnika?

Viete, aké sú najčastejšie choroby trávnika a ako im predísť? Aké druhy plesní sú tými najnebezpečnejšími? Pleseň snežná…

Choroby trávnika

Rada na záver

Výberom správneho hnojiva sa môžete vyhnúť opakovanému hnojeniu počas roka. V súčasnosti sú na trhu špeciálne produkty, ktoré zaisťujú dlhodobý účinok. Zároveň sú kombinované s látkami, ktoré vyživujú pôdu po vertikutácii či po opakovanom kosení. Medzi takéto produkty patria štartovacie jarné hnojivá aj jesenné hnojivá na zazimovanie trávnika.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články