Moruša v záhrade

Ako a prečo sa pestuje moruša?

Redakcia - 12. januára 2020 - 9741. zobrazení

V slovenských záhradách sa čoraz častejšie objavujú druhy s exotickým rázom. Niektoré z nich sem prišli v posledných rokoch, iné sa tu pestujú už celé desaťročia. K takým patrí aj moruša, ktorá je právom považovaná za jeden zo zázrakov prírody. Viete však prečo?

Chutí, vonia, lieči a ešte aj dobre vyzerá. Moruša je ako malá prírodná lekáreň a živá záhradná dekorácia zároveň. Navyše, napriek exotickému rázu sa prispôsobí aj podmienkam v tunajších končinách, takže je ako stvorená na oživenie vašich dvorov. Stačí vedieť, ktoré druhy moruše pestovať, ako sa o ňu správne starať a ako čo najlepšie využiť jej priaznivé účinky.

Moruša - plody

Ktoré druhy moruše sa u nás pestujú?

  • Moruša čierna – U nás je najpestovanejšia moruša známa najmä čiernymi plodmi, ktoré sú podobné černiciam. Patrí k teplomilnejším druhom, takže sa jej darí hlavne v oblastiach vinohradov na juhu Slovenska.
  • Moruša červená – Plody moruše červenej zas pripomínajú maliny, no v porovnaní s nimi sú o niečo sladšie. Samotný strom sa môže pochváliť pevným drevom, aké má len máloktorá iná moruša.
  • Moruša biela – Tento druh si nachádza domov aj v severnejších častiach krajiny. Obľúbený je pre chutné plody bielej a bielo-zelenkastej farby so sladkastou chuťou vhodnou na prípravu lekvárov alebo sirupov. Tie nie sú iba chutné, ale zároveň aj liečivé.
Moruša - mix

Aké liečivé účinky majú plody moruše?

  • obsahujú niekoľko minerálov aj vitamínov, napríklad A, C alebo K
  • prášok z vysušených mletých plodov je dobrým prírodným sladidlom
  • šťava z čiernej moruše pomáha pri problémoch s močovými cestami
  • biela moruša obsahuje inhibítory využiteľné pri výrobe očných krémov
  • liečivé sú údajne aj listy, ktorých konzumáciou sa regeneruje pokožka
  • sirup z červených plodov je pre nižší obsah cukru vhodný pre diabetikov
Červená moruša

Kde a kedy sa môže moruša vysádzať?

Uvedené liečivé účinky sú spolu s okrasnou funkciou dostatočným dôvodom na vysadenie moruše v záhrade. Aj keď moruša nie je náročnou drevinou, s časom a miestom výsadby by sme mali vyjsť v ústrety jej požiadavkám. Pri výbere polohy ocení mierne vlažnú a priepustnú zeminu. Napriek celkom dobrej odolnosti voči chladu, uvíta aj polohu priamo na slnku, ktoré potrebuje pre skoré dozrievanie plodov.

Viete kedy strihať tuje a ako sa o ne starať?

Viete kedy strihať tuje? Aké druhy tují poznáme? Akú staroslivosť vyžadujú tuje? Prezradíme vám 5 užitočných rád ako a kedy strihať tuje!

Strihanie tují - kedy strihať tuje

Otvorené priestranstvo na slnku je potrebné aj kvôli jej vzrastu. Moruša dokáže vyrásť až do výšky 10 metrov, takže nedostatok miesta by jej mohol spôsobovať existenčné problémy. Netýka sa to však všetkých druhov moruší. Previslé moruše a tie, ktoré sú na kmienku do takejto výšky nedorastajú. Problémy by síce nemali nastať pri výsadbe v nevhodnom termíne, no v takom prípade bude úspech, ak budete zbierať úrodu včas, teda zhruba od polovice mája do júla. Za ideálny čas výsadby sa považuje jar, no mnohí záhradkári tak robia aj na začiatku jesene, kedy je vonku stále teplo.

Moruša previsnutá

Kedy sa moruša strihá a kedy polieva?

Začiatok jesene, prípadne už aj august, sa dá v spojitosti s pestovaním moruše využiť aj na jej strihanie. Vtedy to vraj znáša najlepšie a do príchodu prvého ochladenia sa s tým dokáže bez problémov vyrovnať. Hĺbka rezu by mala byť úmerná korune, aspoň tak to prezentujú skúsení záhradkári. Zároveň vyvracajú rozšírený mýtus o tom, že moruša sa môže strihať aj na jar.

Travertin - projekty záhrad

Ak je moruša včas posadená a takisto včas zostrihnutá, k spokojnosti jej bude chýbať už iba pravidelná zálievka. Keďže korene sa dostávajú dosť hlboko, strom nemá problém s dlhším udržaním vlahy. Napriek tomu si vyžaduje občasné polievanie, napr. v rovnakých týždenných intervaloch. V prípade dlhodobého sucha sa tieto intervaly môžu trochu skrátiť.

Priadka morušová

interactive connectionZaujímavosť na záver: Moruša býva obľúbeným útočiskom priadky morušovej. Aj preto je táto drevina v niektorých kútoch sveta pestovaná najmä kvôli listom, ktoré slúžia ako potrava pre jedného z najväčších „producentov“ hodvábu.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články