Kalanchoe

Kalanchoe: Pestovanie exotickej krásky v byte

Redakcia - 6. apríla 2020 - 1310. zobrazení

Stále málo známa, no o to viac vzácna, aspoň medzi slovenskými pestovateľmi. Jedná sa o izbovú rastlinu nazývanú kalanchoe. Tá si nezískava srdcia pestovateľov iba svojim pôvabom, ktorý má exotický nádych. Majitelia domácností, ktorí na túto atypickú izbovú rastlinu vsadili, v nej však vidia podstatne viac. Viete, prečo? Ak nie, čítajte ďalej…

Exotická kráska z Madagaskaru

Už samotný názov tejto netradičnej izbovej rastlinky pôsobí exoticky. A nie je to náhodou! Kalanchoe sa dostala na poličky a parapety bytov a domov po celom svete až z ďalekého Madagaskaru. Práve prostredie afrického ostrova jej dodalo charakteristické črty, ktoré oslovujú aj majiteľov slovenských domácností. A nielen ich…

Kalanchoe

Prečo sa oplatí pestovať kalanchoe?

  • pestovatelia majú na výber z veľkého množstva druhov
  • jednotlivé druhy ponúkajú pestrú škálu farebných kvetov
  • rastlinka nie je náročná, stačí jej jednoduchá starostlivosť
  • hodí sa do každej miestnosti, kde má vhodné podmienky
  • kalanchoe sa môže pochváliť veľmi dobrou odolnosťou
  • kvety kvitnú často a rozkvitnuté vydržia aj pár mesiacov

Kalanchoe kvitne v interiéri celoročne!

Možnosť obklopiť sa krásou farebných kvetov kedykoľvek počas roka sa pri tejto rastline dá iba vtedy, ak ju budete pestovať v interiéri. Ideálne podmienky vo vnútorných priestoroch jej totiž umožnia kvitnúť po celý rok. To sa však nepodarí, ak je vysadená vonku na záhrade alebo na ktoromkoľvek inom otvorenom priestranstve. V takomto prípade sa treba uspokojiť s kvitnutím len v jarnom období.

Kalanchoe

Ako sa o kalanchoe starať?

Samotné umiestnenie v interiéri ešte nestačí k tomu, aby vám kalanchoe kvitla po celý rok. Dosiahnutie tohto cieľa vyžaduje splnenie hneď niekoľkých krokov spojených s dôkladnou starostlivosťou o rastlinu. Tú, ale zvládne bez problémov aj neskúsený a začínajúci pestovateľ. Ako sme spomínali vyššie, tento sukulent je obľúbený aj pre svoj nenáročný spôsob pestovania.

  • Vyberte správne miesto – Napriek tomu, že kalanchoe má pôvod v exotickej Afrike, v byte sa jej bude najlepšie dariť v polotieni. Na priame denné svetlo sa ju odporúča premiestniť až v zime, kedy do bytu nepreniká veľa slnečných lúčov. Pokiaľ si predsa len vyberiete miesto na dennom svetle aj v lete, intenzitu svetla dávkujte postupne, nech sa rastlina prispôsobí.
  • Použite vhodnú zeminu – Ďalšou podmienkou k dosiahnutiu zdravého rastu a následného rozkvetu kalanchoe je vsadiť na vhodný typ pôdy. Ako je medzi sukulentmi zvykom, vhodný bude priepustný substrát, najlepšie zmiešaný s trochou piesku. Do zeminy sa môže primiešať aj čierne uhlie, ktoré dodá rastline potrebné živiny.
  • So zálievkou to neprežeňte – Kalanchoe vôbec nepotrebuje veľa vody, práve naopak. Ak aj občas zabudnete rastlinu poliať, nebojte sa jej okamžitého uschnutia. Aj tento sukulent toho totiž dosť zdrží, a to aj v prostredí, kde je suchý vzduch. Viac by mu poškodilo premáčanie korienkov, takže optimálny interval zálievky bude raz za týždeň.
Kvet

Aké choroby môžu kalanchoe postihnúť?

Napriek dobrej odolnosti voči škodcom sa kalanchoe menej úspešne vyhýba chorobám. Práve vyššie uvedená častá zálievka podporuje vznik plesní. Častým problémom pri pestovaní býva aj hniloba, ktorá dokáže rastlinu veľmi rýchlo poškodiť. To môže aj poloha rovno na dennom svetle, v dôsledku čoho listy sčervenajú a následne uschnú.

Fikus: Bojovník proti škodlivinám v domácnosti!

Viete, akú starostlivosť vyžaduje fikus? Na čo by ste nemali zabudnúť pri jeho pestovaní? Viete, aké detoxikačné účinky má fikus?

Fikus

Ak zvládnete starostlivosť o kalanchoe, váš interiér razom oživí ten pravý exotický nádych. Chýbať nebudú kvety rôznych sýtych odtieňov ani voňavé sviežo-zelené listy. Exotická kráska prichádzajúca z ďalekej Afriky sa zároveň rada zaradí k ostatným izbovým kvetom, s ktorými spoločnými silami ozdobia váš domov a spravia z neho komfortné miesto pre život.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články