Výška umývadla v kúpeľni - umývadlo

Aká výška umývadla v kúpeľni je ta správna?

Redakcia - 20. júla 2020 - 14106. zobrazení

Kúpeľne navrhnuté v súlade so zásadami ergonómie nie sú iba pre osoby s obmedzenou mobilitou. Za účelom dosiahnutia vyššieho komfortu a zvýšenia bezpečnosti pri pohybe sa odporúča klásť dôraz na umiestnenie sanity v každej domácnosti. Jednou z hlavných zásad bude správna výška umývadla v kúpeľni.

Optimálna výška umývadla v kúpeľni nie je u všetkých rovnaká. Podobne ako iná sanitárna technika, aj umývadlo sa musí namontovať tak, aby svojou polohou vyhovovalo vlastníkom danej kúpeľne. Práve ergonómia je tu na to, aby určila, aká výška umývadla v kúpeľni bude správna, aké má byť veľké alebo v akej vzdialenosti od zvyšného vybavenia sa má umiestniť.

Všeobecná výška umývadla v kúpeľni

Aj napriek rozdielom v optimálnej výške umývadla spôsobeným obmedzenou mobilitou alebo nadpriemernou, resp. podpriemernou výškou obyvateľa existuje všeobecný rozmer platný pre väčšinu. Ten vychádza z priemernej výšky ľudí, ktorá sa ale mení v závislosti od krajiny, kde je vypočítavaná. Na Slovensku dosahuje zhruba 179 cm u mužov a 167 cm u žien. Štandardná výška umývadla v kúpeľni sa tak prispôsobuje práve týmto údajom berúcim ohľad na uvedené rozmedzie.

Drevo do kúpeľne - výška umývadla v kúpeľni

Štandardná výška umývadla v kúpeľni je 85 cm

Pri uvedenej priemernej výške Slovákov by výška umývadla v kúpeľni nemala presiahnuť 90 cm. Podľa viacerých bytových dizajnérov je však optimálnou výškou 85 cm. Jedná sa o údaj smerodajný pre hornú hranu umývadla, pričom v závislosti od výšky majiteľa danej kúpeľne sa môže o pár centimetrov meniť. Pre tú dolnú sa konkrétna odporúčaná norma neuvádza, no vzhľadom na estetické nároky by nemala byť od hornej príliš vzdialená.

Výška umývadla určí výšku odtoku

O ideálnej výške spodnej časti umývadla napovie viac odtok. Aj pre ten existuje štandardná norma určujúca jeho optimálnu výšku. Pri montáži umývadla v uvedenej 85-centimetrovej výške by mal byť odtok na úrovni 53 cm. V rámci zásad ergonómie pre sanitárnu techniku v kúpeľni sa spomína aj jeho optimálny priemer, ktorý by nemal byť väčší ani menší ako 4 cm.

Moderné umývadlo v kúpeľni - výška umývadla v kúpeľni

V akej výške sa má inštalovať batéria?

Na výšku umývadiel v kúpeľni nenadväzuje iba odporúčaná výška odtoku. Tento údaj by mal byť kľúčový aj pri montáži nástennej batérie. Tú má od hornej hrany umývadla deliť aspoň 25 centimetrov. Bytoví dizajnéri ju v rámci návrhov kúpeľní umiestňujú do výšky od 115 do 120 cm, opäť v závislosti od toho, či je vlastník kúpeľne priemerne vysoký alebo potrebuje batériu vyššie, resp. nižšie. Nástenných batérií však postupne ubúda a majitelia preferujú skôr stojaté batérie namontované priamo na hornej hrane umývadla.

Obkladať kúpeľňu až po strop alebo iba do určitej výšky?

Viete, ako obkladať kúpeľňu alebo toaletu? Mali by ste obkladať až po strop alebo iba do určtej výšky? Tipy a rady, ako obkladať kúpeľňu…

Ako obkladať kúpeľňu

Výška zrkadla alebo zrkadlovej skrinky

Máloktoré moderné umývadla sa v súčasnosti montujú bez zrkadlovej skrinky alebo poličky. Aj v tomto prípade hrá ergonómia hlavnú úlohu. Pri zrkadlách sa odporúča vsadiť na výšku 120 cm. To ale platí iba vtedy, keď je batéria súčasťou umývadla a nie je inštalovaná na stene nad umývadlom. Potom by zrkadlo malo byť ešte o 10-15 cm vyššie. Podobne ako pri výške umývadla, aj pri zrkadle sa tento údaj vzťahuje na jeho spodnú stranu. Dodržať sa ju odporúča aj z praktických dôvodov. Nízko položené umývadlo sa totiž skôr zaprská vodou.

Prerobená kúpeľňa - bytové jadro

Umývadlo tvorí iba časť sanitárnej techniky v kúpeľni. Pri jeho montáži tak nestačí sledovať iba parametre, ktoré vám pomôžu s jeho správnou výškou. Kľúčová bude aj jeho vzdialenosť od vane, sprchového kúta alebo iného vybavenia kúpeľne. S výberom polohy takisto súvisí aj umiestnenie osvetlenia či výmera kúpeľne, v ktorej je potrebné umývadlu vyhradiť primeraný priestor.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články