Ako sadiť cibuľu

Ako sadiť cibuľu zo semiačka a ako sadzačku?

Redakcia - 1. júna 2020 - 22334. zobrazení

Záhrad, na ktorých sa nepestuje cibuľa, je v tunajších končinách minimum. Obľúbená plodina priamo z vlastnej úrody je tak bežnou súčasťou našich jedálnych lístkov. Tomu, aby sa dostala na tanier, však predchádza správny spôsob sadenia. Viete, ako sadiť cibuľu správne?

Možnosti, ako sadiť cibuľu, sú hneď dve. Na výber máte medzi vysádzaním zo semienok alebo sadením pomocou tzv. sadzačky. Obidva spôsoby majú svoje plusy aj mínusy. Čo je ale najdôležitejšie, pri oboch sa môžete spoľahnúť na to, že proces vysádzania zvládnete bez problémov a že vypestovaná cibuľa nestratí nič zo svojej chuti a liečivej schopnosti.

Cibuľa

Ako sadiť cibuľu zo semienka?

Pestovanie cibule zo semienka je o niečo zdĺhavejšie. Kým pri vysádzaní pomocou sadzačky dávame do zeme vopred pripravené malé cibuľky, v tomto prípade sa celý proces pestovania začína výsevom semienok, z ktorých vyrastú hotové cibule pripravené na zber.

Vhodné podmienky na sadenie cibule

Poloha

Cibuľa si na výber miesta príliš nepotrpí. V snahe urýchliť jej rast jej však môžeme dopriať dostatok denného svetla. Najskôr sa uchytí na priamych slnečných stanoviskách, kde nie je tieň. Keďže ide o nenáročnú plodinu, semienka sa bez problémov uchytia aj v polotieni. Dostatočne presvetlená poloha je ale vhodnejšia, pretože pôda vyhriata slnkom chráni cibuľu pred rôznymi ochoreniami.

Zemina

Zdravý stav cibule nie je iba výsledkom presvetlenej polohy. Prispieva k nemu aj správna zemina, ktorá má byť hlinito-piesočnatého typu. Tú sa odporúča aj pohnojiť, no pri výbere hnojiva treba vsadiť na prípravky s nižším obsahom dusíka. Kľúčom k rýchlemu rastu cibule je aj dôkladná príprava pôdy pred samotnou výsadbou, v rámci ktorej je nutné zeminu vyplieť a prekypriť. Urobiť by sme tak mali aspoň dva týždne pred sejbou.

Čas výsadby

Obdobie, kedy zasejeme semienka, sa podpíše pod to, kedy a v akom stave budeme cibuľu zbierať. Keďže semienkam nevadí chladnejšia pôda, sadiť môžeme už v prvej polovici marca. Čím skôr tak urobíme, tým skôr vzídu prvé cibuľky, ktoré by mohli dozrievať už koncom júla. Rýchlosť rastu však ovplyvňuje aj zvolená odroda. Niektoré dozrejú napriek skorej marcovej výsadbe až v septembri. Druhou možnosťou bude jesenná výsadba, po ktorej budeme môcť zbierať cibuľky v júni budúceho roka.

Ako sadiť cibuľu

Postup vysádzania cibule zo semienka

  • Do vyčistenej a prekyprenej pôdy vyhĺbte riadky hlboké od 2 do 4 cm.
  • Ak je riadkov viac naraz, vzdialenosti medzi nimi majú byť 20 až 25 cm.
  • Pôdu vo vyhĺbených riadkoch mierne zvlhčíme a vložíme do nej semienka.
  • Semienka sa následne zasypú hlinou, suchšiu pôdu môžeme trochu poliať.

Výhody pestovania cibule zo semienka

  • Väčší počet odrôd na výber.
  • Cibuľa je o čosi trvanlivejšia.
  • Pri skladovaní vydrží dlhšie.
  • Vyznačuje sa lepšou chuťou.

Ako vypestovať a využiť medvedí cesnak?

Prečo je medvedí cesnak považovný za zázračnú bylinku? Viete, ako si vypestovať medvedí cesnak doma? Aké sú najlepšie recepty z medvedieho…

Pestovanie medvedieho cesnaku

Ako sadiť cibuľu pomocou sadzačky?

Vysádzanie pomocou sadzačky je medzi záhradkármi oveľa obľúbenejšie. Dôvodov je hneď niekoľko. Tým hlavným je jednoduchší spôsob výsadby a pri vytvorení vhodných podmienok aj možnosť skoršieho zberu vypestovaných plodín. Podmienky na jej výsadbu a pestovanie sa od cibule pestovanej zo semienka veľmi nelíšia. Nároky na pôdu, polohu a teplotu sú rovnaké. Rozdielny je akurát čas a spôsob vysádzania.

Poloha

Podobne ako pri vysádzaní zo semienka, aj v tomto prípade vsaďte na presvetlené miesto, hoci aj na priamom slnečnom svetle. To bude zohrievať pôdu a tým udržiavať cibuľu v dobrej zdravotnej kondícii. Ak je to možné, odporúča sa zvoliť polohu, ktorá bude chránená pred vetrom.

Zemina

Hlinito-piesočnatá pôda je skvelou voľbou aj pri sadzačkách. Na čisto piesočnatú zeminu však radšej pozor. Semienkam cibule síce vyhovuje, no sadzačkám nie. Tie potrebujú na uchytenie v pôde o niečo viac živín, ktorých piesočnaté typy pôdy nemusia mať dostatok. Živiny však možno cibuli dodať pomocou humusu primiešaného do pripravenej zeminy.

Čas výsadby

Väčšina záhradkárov vysádza na prelome marca a apríla, kedy ešte teploty nie sú vysoké, no nájdu sa aj takí, ktorí uprednostnia začiatok marca. V takom prípade je potrebné sadzačky trochu otužiť. Pár dní pred výsadbou ich uložte na balkón a prikryte vrecovinou, aby si zvykli na chlad. Pri jesennej výsadbe takéto otužovanie potrebné nie je, no pripravte sa na dlhší rast a dozrievanie, takže cibuľu budete zbierať najskôr začiatkom leta budúceho roka.

Postup vysádzania sadzačky

  • 2 týždne pred výsadbou vyplejeme a prekypríme zeminu.
  • Do pripravenej pôdy vyhĺbime plytšie jamky hlboké okolo 2 cm.
  • Odstupy medzi jamkami by mali byť 5 cm, medzi riadkami 25 cm.
  • Zeminu v jamkách môžeme trochu poliať a vložiť do nej sadzačky.
  • Sadzačky sa vždy vysádzajú korienkami nasmerovanými nadol.
  • Následne ich zasypeme hlinou tak, aby vrcholky trochu vytŕčali.
Ako sadiť cibuľu - sadzačku

Starostlivosť o posadenú cibuľu

Vysádzaním sa starostlivosť o cibuľu nekončí. Tá pokračuje aj počas samotného vegetačného obdobia. V rámci nej vás ale čakajú iba občasné základné úkony ako hnojenie, polievanie či čistenie riadkov.

Zálievka

Polievať stačí raz za týždeň. V prípade letných horúčav môžete interval zálievky trochu skrátiť. Niekoľko dní pred zberom úrody však polievanie úplne vynechajte, obzvlášť vtedy, keď chcete cibuľu dlhšie uskladňovať.

Hnojenie

Hnojiť sa takisto odporúča iba občas. Vynechať by sa mali hnojivá alebo prírodné materiály s vyšším obsahom dusíka, ktoré brzdia rýchlejšie dozrievanie cibule. Plodina ocení skôr hnojivá obohatené o draslík alebo fosfor.

Čistenie

Okolo cibule sa dosť rýchlo množí burina. Plieť ju bude potrebné už v zárodkoch. V rámci starostlivosti nezabudnite ani na pravidelné okopávanie zeminy, ktoré pôdu prekyprí a prevzdušní, čo výrazne urýchli rast cibule.

Starostlivosť o cibuľu

Rada na záver…

Cibuľa je už niekoľko dní po výseve vystavená plesniam a škodcom. Ochrániť ju môžete prekrytím mladého porastu netkanou textíliou, ktorú na nej necháte 4 až 6 týždňov.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články