Ako sadiť cibuľu

Ako sadiť cibuľu zo semiačka a ako sadzačku?

Redakcia - 1. júna 2020 - 1123. zobrazení

Záhrad, na ktorých sa nepestuje cibuľa, je v tunajších končinách minimum. Obľúbená plodina priamo z vlastnej úrody je tak stabilnou súčasťou našich jedálnych lístkov. Tomu, aby sa dostala na tanier, však predchádza správny spôsob sadenia. Viete ako sadiť cibuľu?

Možnosti, ako sadiť cibuľu, sú hneď dve. Na výber máte medzi sadením zo semiačok alebo vysádzaním pomocou tzv. sadzačky. Obidva spôsoby majú svoje plusy aj mínusy. Čo je ale najdôležitejšie, pri oboch sa môžete spoľahnúť na to, že proces vysádzania zvládnete bez problémov a že vypestovaná cibuľa nestratí nič zo svojej chuti a liečivej schopnosti.

Cibuľa

Ako sadiť cibuľu zo semiačka?

Cibuľa sa vysádza zo semiačok väčšinou na záhradách, kde je pestovaná prvýkrát. V prvom roku z nich vzídu drobné cibuľky – sadzačky, z ktorých sa počas druhého roka vypestujú veľké cibule.

Poloha

Cibuľa si na výber miesta príliš nepotrpí. Najlepšie sa však uchytí na priamych slnečných stanoviskách. Problém vyrásť však nebude mať ani v polotieni.

Vhodná pôda

Odporúčanou je hlavne hlinito-piesočnatá pôda, no pri správnej starostlivosti sa cibule ujmú tiež v piesočnatých druhoch zeminy. Dôležité je, aby pôda mala dostatok živín a zároveň bola primerane vlhká.

Obdobie výsadby

Pri postupe, ako sadiť cibuľu, je kľúčový hlavne termín sadenia. Väčšina záhradkárov sadí na jar, zhruba na prelome marca a apríla, keď už pôda nie je príliš chladná.

Spôsob výsadby

Semiačka sa vysádzajú klasicky do pripravených jamiek v pôde. Tie môžu byť hlboké od 1 do 2 centimetrov. Následne sa zasypú vyhrabanou hlinou, ktorú na ne jemne pritlačíme.

Ako sadiť cibuľu

Ako sadiť cibuľu zo sadzačky?

Vysádzanie pomocou sadzačky je o niečo častejší spôsob. Podmienky na pestovanie sa však príliš nemenia. Nároky na pôdu a polohu ostávajú rovnaké, rozdielny je akurát spôsob vysádzania či obdobie, počas ktorého sadenie prebieha.

Poloha

Podobne ako pri prvom spôsobe vysádzania, aj v tomto prípade si vyberte miesto na priamom slnečnom svetle, prípadne niekde v polotieni.

Vhodná pôda

Hlinito-piesočnatá pôda bude dobrou voľbou aj pri sadzačkách. Na piesočnatú zeminu radšej pozor. Semiačkam cibule síce vyhovuje, no sadzačky potrebujú podstatne viac živín, ktorých piesočnaté typy pôdy nemusia mať dostatok.

Obdobie výsadby

Väčšina záhradkárov vysádza na prelome marca a apríla, no nájdu sa aj takí, ktorí uprednostnia skorý začiatok jari. V takomto prípade sa sadzačky oplatí trochu otužiť. Chladnejšie dni však na výsadbu nie sú veľmi vhodné. To isté platí aj o horúcich májových a júnových dňoch.

Spôsob výsadby

Postup, ako sadiť cibuľu zo semiačka, resp. sadzačky, sa najviac líši práve v spôsobe výsadby. Kým semiačka sa kladú do hlbších jamiek a celé zasypávajú, sadzačky sa kladú do plytších vyhĺbenín, z ktorých budú vrcholky cibuliek vykúkať ponad povrch. Z nich následne vyrastú zelené listy.

Ako sadiť cibuľu - sadzačku

Užitočné tipy k sadeniu cibule

  • Cibuľa sa má vysádzať vždy na iné miesto, aby nebola v rovnakej zemine.
  • Ideálne je načasovať termín výsadby na obdobie po posledných mrazoch.
  • Vysádzať sa odporúča do kvalitnej, najlepšie humusom prehnojenej pôdy.
  • Odstupy medzi jednotlivými sadzačkami by mali byť aspoň 5 centimetrov.

Ako vypestovať a využiť medvedí cesnak?

Prečo je medvedí cesnak považovný za zázračnú bylinku? Viete ako si vypestovať medvedí cesnak doma? Aké sú najlepšie recepty z medvedieho…

Pestovanie medvedieho cesnaku

Starostlivosť o posadenú cibuľu

Vysádzaním sa starostlivosť o cibuľu nekončí. Tá pokračuje aj počas samotného vegetačného obdobia. V rámci nej však vykonávajte iba občasné základné úkony ako napríklad hnojenie a polievanie. Zabudnúť nesmiete ani na pravidelné okopávanie a čistenie od buriny. Tým sa pôda prekyprí a prevzdušní, čo výrazne urýchli rast cibule.

Starostlivosť o cibuľu

Rada na záver…

Cibuľa je už pár dní po výseve vystavovaná plesniam či škodcom. Ochrániť ju môžete prekrytím mladého porastu netkanou textíliou, ktorú na nej necháte 4 až 6 týždňov.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články