Jar

Permakultúrna záhrada V. – Svetlo v záhrade

Reklamný článok - 18. júla 2020 - 7158. zobrazení

Ako zmapovať svetlo v záhrade?

Pred samotným začiatkom zmapovania svetla v záhrade je potrebné, aby ste si zodpovedali nasledujúce otázky.

  • Koľko hodín denne svieti do vašej záhrady slnko?
  • Nachádzajú sa vo vašej záhrade miesta, kde je celý deň tieň, prípadne naopak, kam celý deň neúnavne svieti slnko?

Pozorovanie tohto faktora by malo prebiehať za slnečného počasia, nakoľko pri zamračenej oblohe sa vám svetlo rozptyľuje rovnomerne a objekty nevrhajú tiene. Ideálne je, ak si na túto úlohu vyčleníte jeden slnečný víkendový deň, nakoľko samotné pozorovanie je pomerne časovo náročné.

Svetlo v záhrade - kvety

Zhotovte si tieňové mapy

Na zodpovedanie vyššie uvedených otázok vám odporúčame využívať predovšetkým tieňové mapy. Tie si zhotovíte priamo na pozemku tak, že si zaznačíte do pôdorysu pozemku miesta, ktoré sú zatienené. Nakoľko sa zatienenie počas dňa mení, je potrebné si zakresliť situáciu ráno, naobed a podvečer, približne v rovnakom časovom rozpätí (napríklad 8:00, 12:00 a 16:00).

Aby bolo značenie prehľadné, môžete si pomôcť farebným odlíšením jednotlivých situácií, prípadne si vyhotovíte tri rôzne mapky na pauzovací papier a navzájom ich prekryjete. Z takto vzniknutej mapy viete určiť konkrétne miesta, kam budete sústreďovať výsadbu svetlomilných rastlín a kam tých tieňomilných.

Svetlo je celkovo jeden z rozhodujúcich faktorov pri výbere rastlín, ktoré budete na pozemku pestovať. Predovšetkým ovocie, zelenina a mnohé okrasné rastliny majú na svetlo a s ním spojené teplo vysoké nároky.

Tieňová mapa

Nepodceňte prípravu

Okrem zakresľovania si poznačte, o koľkej na váš pozemok začína svietiť slnko a o koľkej už je pozemok celkom v tieni. Ak je, napríklad, záhrada zo všetkých strán zatieňovaná vysokými budovami, môže sa stať, že slnko vám do nej bude svietiť len pár hodín okolo obeda. To by vás mohlo obmedzovať pri výbere rastlín, ktoré chcete mať v záhrade. Nemusí to však definitívne znamenať, že by ste mali na pestovanie rýchlo zabudnúť.

Permakultúrna záhrada IV. – Voda v záhrade

Mnohí majú z bývania v blízkosti vodného toku strach, iní si dokonalú záhradu bez zurčiaceho potoka ani nevedia predstaviť… Nezabudnite…

Dážď

V prípade, že máte záhradu, naopak, celý deň pod paľbou slnečných lúčov, predpokladom bude jej rýchle presychanie a zavlažovaniu sa asi nevyhnete. Ale ako sa vraví, šťastie praje pripraveným a ak obetujete jednu slnečnú sobotu na pozorovanie svetelných pomerov na pozemku, určite sa vám to oplatí.

Autor textu: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články