Červená antúria

Viete, ako pestovať, presádzať a hnojiť antúriu?

Redakcia - 10. júna 2019 - 9275. zobrazení

Sebavedomá kráska plných tvarov, ktorá vyzerá elegantne v akomkoľvek farebnom „outfite“. Nejako takto môžeme vnímať jeden z najobľúbenejších kvetov, ktorý sa vyskytuje v našich domácnostiach. Antúria sa totiž môže pochváliť jedinečným vzhľadom. Stačí jej venovať trochu času, umiestniť ju na vhodné miesto a správne sa o ňu postarať.

Dôvodov, prečo je antúria taká obľúbená, je viac. Atraktívny vzhľad, ktorý zvýrazňujú veľké lesklé kvety v sýtych odtieňoch, je len jedným z nich. Majitelia okrasných záhrad či milovníci izbových rastliniek ju vyhľadávajú aj pre nenáročnú starostlivosť. Správny spôsob pestovania zároveň vedie k veľmi dobrej odolnosti voči škodcom a rôznym chorobám.

Kráska pochádzajúca z trópov

Antúria sa do našich domácností dostala až z ďalekých trópov. Jej pôvodným domovom sú dažďové pralesy v rôznych častiach Latinskej Ameriky, kde rastie viac ako polovica všetkých známych druhov. Najviac z nich sa k nám dostalo z Južnej Ameriky. Mnohé ale po príchode prešli procesom kríženia. Antúria totiž v dažďovom pralese zvykne rásť v korunách stromov. Aby mohla byť u nás pestovaná v bytoch, domoch či na záhrade, jednotlivé druhy sa museli krížiť a vytvárať rôzne hybridy.

Antúria

Kde sa antúria pestuje u nás?

Chýbajúce tropické podmienky nie sú pre pestovanie vybraných latinskoamerických druhov žiadny problém. Vďaka kríženiu odrôd sa antúria v našich klimatických podmienkach ihneď aklimatizovala. To ju umožňuje pestovať kdekoľvek v interných priestoroch, kde bude mať vytvorené optimálne prostredie. Najviac sa jej darí na stolíku alebo na poličke trochu ďalej od okna. V teplejších mesiacoch bude rásť aj na záhrade. V takom prípade môžeme siahnuť po väčších odrodách, ktoré majú ešte krajšie a výraznejšie kvety.

Podľa čoho antúriu spoznáme?

 • Izbové antúrie rastú do výšky cca 50 centimetrov.
 • Listy majú jednoduchý tvar, rastú z dlhých stopiek.
 • Kvety sú veľké, prevažne červené, žlté či ružové.
 • Vyznačujú sa lesklým „navoskovaným“ vzhľadom.
 • Kvety sa môžu na rastline udržať 5 až 6 týždňov.
 • Pri niektorých odrodách býva rozkvet ešte dlhší.
Antúrie

Známych je vyše 1000 odrôd

Farba kvetov, tvar listov či veľkosť samotnej rastliny sa môže v závislosti od druhu trochu líšiť. Pre záhradkárov to je obrovským plusom, pretože vďaka rozmanitosti druhov si môžu vybrať odrodu, ktorá sa najlepšie prispôsobí podmienkam v ich interiéri alebo na záhrade. Známych odrôd je v súčasnosti viac ako 1000. V našich končinách sa však zvyknú pestovať len niektoré z desiatok najznámejších druhov.

Najčastejšie pestované druhy

 • Antúria andreanum.
 • Antúria Lindsey.
 • Antúria superbum.
 • Antúria crystallinum.

Kam treba antúriu umiestniť?

Celý proces výsadby a pestovania antúrie začína výberom správnej polohy. Práve tá ovplyvní, ako sa bude rastline dariť. V tienistých miestach nenaberie dostatok živín a nerozkvitne. Príliš slnečného žiarenia dopadajúceho priamo na rastlinu by jej zas mohlo spáliť listy. Riešením je poloha v polotieni, prípadne v dobre presvetlenej miestnosti, no nie hneď pri okne.

Kľúčová pre zdravý rast je aj teplota v izbe. Tá by mala dosahovať 20 až 23 °C. V zimnom období môže trochu klesnúť, no nie pod 18 °C. Pri výbere miesta sa odporúča brať ohľad aj na citlivosť antúrie. Vyslovene škodlivý je pre ňu aj slabší prievan. Neobľubuje ani suchý vzduch, takže vyhnúť by sme sa mali aj polohe tesne pri radiátore.

Starostlivosť o antúrie

Aký substrát antúria vyžaduje?

Kým v tropických krajinách sa vďaka rastu v korunách stromov zaobíde bez zeminy, u nás sa sadí v kvalitnom priepustnom substráte. Vhodný je napríklad substrát využívaný pri pestovaní orchideí, ktorý je mierne kyslý s pH od 5,5 do 6,5. Rásť ale bude aj v klasickom substráte na izbové rastliny.

Vlastnosti substrátu použitého pri pestovaní antúrie sa dajú zlepšiť. Priaznivé účinky na pôdu má primiešanie rašeliny, ktorá obsahuje niektoré potrebné živiny. Do zeminy môžeme pridať ďalšie látky, ktoré zvýšia priepustnosť substrátu. Prínosný je najmä keramzit, piesok alebo drť z vysušenej kôry, ktorá zároveň chráni korene.

Základná starostlivosť o antúrie

Zálievka

Tropické podmienky antúrii nahradíme pravidelnou zálievkou, no vždy v primeraných množstvách. Pozor na premáčanie korienkov, najmä vtedy, keď sa pestuje v jemnom priepustnom substráte. Každá antúria určite ocení, ak ju budeme polievať dažďovou vodou bez chlóru.

Množenie

Antúria sa dá rozmnožovať buď zasievaním semienok, alebo zapúšťaním odrezkov. Najkvalitnejšie odrezky sú tie zo špičky stonky. Po ich oddelení ich umiestnime do samostatných kvetináčov s vhodným substrátom, kde by sa mali do 3 až 4 týždňov zakoreniť. Počas tohto obdobia odrezky nepolievame, iba jemne kropíme rozprašovačom.

Presádzanie

Presádzanie antúrii nerobí najlepšie, preto by sme ju mali presádzať iba raz za 2 roky, resp. vtedy, keď korienky prerastú kvetináč. Rastlinu vyberieme zo starého kvetináča a celú ju vložíme do nového črepníka, ktorý je o 2 až 3 centimetre väčší. Pri premiestňovaní rastliny dodržíme pravidlo o zachovaní rovnakej úrovne výšky pôdy ako v starom kvetináči.

Polievanie antúrie

Pozor na správny spôsob hnojenia!

Neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o antúriu je hnojenie. Pri ňom je dôležitý interval hnojenia, jeho načasovanie a tiež správny druh hnojiva. Hnojiť by sa malo iba raz za 2 až 4 mesiace, aj to len vo vegetačnom období trvajúcom do septembra. Počas zimnej sezóny hnojiť nie je nutné. Na hnojenie sa odporúča použiť organické tekuté alebo gélové hnojivo. V jeho zložení by nemal chýbať fosfor vo vyššom množstve, ktorý je pre výživu rozhodujúci. Okrem týchto druhov hnojív sa na občasné prihnojenie môže použiť aj trochu domáceho kompostu.

Náš TIP na obľúbené hnojivá pre antúrie

Biopon

Agro

Cererit

Biopon hnojivo antúria
Hodnotenie

Cena: od 1.70 €

Agro hnojivo antúria
Hodnotenie

Cena: od 2.75 €

Cererit hnojivo antúria
Hodnotenie

Cena: od 2.30 €

Ďalšie tipy k pestovaniu antúrie

 • Premočeniu koreňov zabránime polievaním antúrie zospodu do misky.
 • Na povrch substrátu môžeme pridať kávovú usadeninu, prekyslí to pôdu.
 • Pri presádzaní antúriu nehnojíme, počkáme, kým sa „uchytia“ korienky.
 • Rastlina ocení vlhší vzduch, môžeme ho občas osviežiť rozprašovačom.
 • Pokropiť pomocou rozprašovača môžeme občas aj samotné listy antúrie.
 • Ak antúriu pestujeme vonku, pri poklese teplôt pod 15° C ju musíme premiestniť.

Ktoré choroby antúriu ohrozujú?

Napriek tomu, že antúria je dosť odolná, nesprávna starostlivosť môže viesť k viacerým chorobám. Týka sa to hlavne koreňovej hniloby, ku ktorej dochádza pri nesprávnej zálievke. Častým problémom sú aj vošky. Tých sa ale dá rýchlo zbaviť pretretím listov pomocou vlhkej handričky, ktorá škodcov zmyje. Horšie je to pri útokoch červov. Na tie vo väčšine prípadov platia iba agresívne chemické postreky.

Ako pestovať hortenzie?

Ako sa má správne pestovať hortenzia? Aký typ hnojiva je potrebný na to, aby sa vám hortenzie odvďačili nádhernými kvetmi? Hortenzia je…

Hortenzia

Čo nám napovedá zdravotný stav antúrie?

Kvety sú zelené

Príčin môže byť viacero. Najčastejšie sa jedná o nízku teplotu v miestnosti alebo prehnojenie. Výnimočne môže ísť aj o reakciu na nedostatok vlhkosti.

Rastlina nekvitne

Niekedy antúria vôbec nerozkvitne, pod čo sa zvykne podpísať poloha na nedostatočnom svetle.

Hnedé okraje listov

Za hnednutím okrajových častí na jednotlivých listoch sa vo väčšine prípadov ukrýva nadpriemerné hnojenie. V takom prípade sa odporúča prehnojený substrát prepláchnuť.

Žlté fľaky na listoch

Tieto príznaky sa objavujú najčastejšie. Vznikajú pri prehnojení, pri nadpriemernej zálievke aj pri nízkej teplote. Takisto môžu byť príznakom koreňovej hniloby.

Vyschnuté listy

Zdravotný stav rastliny zhoršuje aj prievan. Ten zvykne vyústiť do suchých listov, ktoré však môžu vyschnúť aj kvôli nedostatku vody.

Zvädnutá antúria

Rada na záver…

Napriek viacerým pozitívam má táto tropická kráska aj jedno mínus. V jej tele sa nachádza istá koncentrácia toxického šťavelanu vápenatého. Ten síce pre ľudí nie je jedovatý, no psom a mačkám spôsobuje zápaly čriev alebo poruchy fungovania slizníc.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články