Hortenzia: Pestovanie, starostlivosť a hnojenie

Redakcia - 30. mája 2019 - 10737. zobrazení

Ak by ste mali za úlohu vytvoriť zoznam najobľúbenejších záhradných kvetov, hortenzia by v ňom určite nemohla chýbať. Táto charizmatická kráska síce vyžaduje viac starostlivosti ako ostatné záhradné kvety, no odmenou za ňu sú kvety plné sýtych farieb a elegantných línií, ktoré rozžiaria každú záhradu.

Okrasné kríčky, ktoré sem prišli až z ďalekého Japonska, si okamžite získali srdcia tunajších záhradkárov. V súčasnosti rozvoniavajú nielen v mestských parkoch a sadoch, ale aj v rôznych farbách a veľkostiach vykúkajú spoza plotov našich domov. Stačí im dať to, čo potrebujú a atraktivita hortenzií môže naplno vyniknúť.

Kam umiestniť hortenzie?

Správna poloha je dôležitá pre každý kvet. Výnimkou nie je ani hortenzia, ktorá si práve kvôli svojmu exotickému pôvodu potrpí na teplo a denné svetlo. Extrémne horúčavy jej ale nerobia dobre, čo platí aj o neustálom vystavení na priamom slnku. Ideálnou polohou tak budú napr. záhony blízko múrov domu alebo zóny s miernym tienením. Nakoľko tieto rastliny znášajú ťažko veternosť, vyhnite sa aj otvoreným priestranstvám.

Hortenzia v záhone

Náš TIP na osvedčené hnojivá pre hortenzie

Floria

Agro Bio

Floria

Floria - hortenzia
Hodnotenie

Cena: od 3.45 €

Agro Bio - hortenzia
Hodnotenie

Cena: od 2.20 €

Agro Floria - hortenzia
Hodnotenie

Cena: od 3.99 €

Akú pôdu potrebuje hortenzia?

Správne miesto s dostatkom tepla a svetla je len polovica úspechu. Každá hortenzia potrebuje pre zdravý rast aj vhodnú pôdu. Najviac sa jej darí, ak je zemina zmiešaná s rašelinou, pričom pôda disponuje v ideálnom prípade pH od 4 do 6.

Hortenzia na lúke

Hortenzia: 5 tipov pre správnu starostlivosť

  • Polievajte veľa a pravidelne – Už latinský názov hortenzie (Hydrangea) napovedá, že tieto kvety vodu doslova milujú. Čím väčšie kríčky, tým jej potrebujú viac. Dôležitejšie ako množstvo vody sú intervaly zálievky. Polievať sa má pravidelne, no len vtedy, ak pôda pri koreňoch nie je premočená.
  • Krík zastrihnite v pravý čas – Ani hortenzia sa nevyhne občasnému zastrihávaniu, ktoré však vždycky treba urobiť v pravý čas. Neodporúča sa s ním začať na jar, kedy by ste mohli poškodiť púčiky, ani na jeseň, kedy je na strih neskoro.
  • Pravidelné hnojenie – Náročnejšiu starostlivosť o tieto krásky potvrdí aj spôsob hnojenia. Hortenzia je známa tým, že v období rastu a rozkvetu vyžaduje opakované prihnojenie. Najlepšie naň poslúžia špeciálne organické hnojivá, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch obsiahnuté v substráte vyrábanom výhradne pre hortenzie.
  • Prekyslením pôdy zmeňte farbu kvetov – Možnosť ovplyvniť farbu kvetov v závislosti od pôdy sme už naznačili vyššie. V zásade platí, že čím je pôda kyslejšia, tým je vyššia šanca na vypestovanie najobľúbenejších modrých hortenzií. Na to potrebujete pôdu s pH okolo 4 a asi mesiac pred rozkvitnutím pridať 2 až 3x týždenne do vody na zálievku síran hlinitý. Ten, ale aj rôzne iné prípravky sú ľahko dostupné v každom kvalitnom záhradkárstve.
  • Nezabudnite na správne zazimovanie – Napriek exotickému pôvodu nie je s týmito kvetmi v zime žiaden problém. Ak ich pri korienkoch prikryjete čečinou alebo lístím, dokážu odolať aj silnejším mrazom. V prípade, že sú hortenzie pestované v kvetináčoch, postačí ich preniesť dovnútra.
Pestovanie hortenzií

Ako presádzať hortenzie?

Ak si hortenzie posadíte rovno do zeme, s presádzaním starosti mať nebudete. V prípade, že vsadíte na kvetináče, potom vás občasné presádzanie čaká. To však hortenzie veľmi radi nemajú, takže aby ste ich tomuto procesu mali vystavovať čo najmenej. Preto vám odporúčame využívať väčšie nádoby. Platí to hlavne pri starších kríčkoch, ktoré by sa nemali presádzať viac ako raz ročne. Mladé rastlinky to zvládnu aj 2x do roka.

Hortenzia

Chce to trochu viac úsilia a obetavosti, no výsledok bude stáť za to. Charizmatické hortenzie rozžiaria vašu záhradu a odhalia sa svetu vo svojej plnej kráse. Radosť tak nebudú robiť iba vám, ale aj okoloidúcim, ktorí sa budú môcť pokochať oku lahodiacim šarmom elegantných krásavíc vo vašej záhrade…

Ikona žiarovkaVedeli ste, že? Farba kvetov hortenzií sa odvíja od toho, aké pH má pôda v ktorej sú zasadené?

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články