Znesie chlad, ustojí vietor, odolá chorobám. Aj keď borovica limbová nepatrí medzi najviac rozšírené borovicové druhy, pre mnohých záhradkárov je priam nenahraditeľným okrasným stromom, ktorý v ich záhrade nesmie chýbať. Stále väčšej obľube sa teší najmä kvôli nízkym nárokom a veľmi dobrej odolnosti, vďaka ktorej sa dožíva desiatky až stovky rokov. Plusom je aj jedinečný vzhľad, ktorý dokáže oživiť akýkoľvek exteriér.
Mrazuvzdorný ihličnan z horských oblastí
Nenáročný druh s latinským názvom Pinus cembra sa do záhrad a verejných parkov dostal priamo z hôr. Pôvodný domov má vo vysokohorských alpských a karpatských oblastiach, kde rastie v polohách od 1300 do 1700 m. n. m. V prípade optimálnych pôdnych a klimatických podmienok sa môže vyskytovať aj v nižších alebo vyšších polohách. Vďaka vysokohorskému pôvodu sa vyznačuje veľmi silnou mrazuvzdornosťou. Strom znesie teploty až do -60 °C. Aj to prispieva k jeho dlhej životnosti, ktorá dosahuje priemerne 200 rokov. Zdravé a húževnaté jedince rastúce v optimálnych podmienkach sa môžu dožiť až 400 rokov.
Vzhľad a typické znaky borovice limbovej
Náš TIP na kvalitné záhradné nožnice
Borovica limbová v okrasných záhradách
Napriek vysokohorskému pôvodu sa borovica limbová dokázala rýchlo prispôsobiť suchším a teplejším podmienkam v nižšie položených oblastiach. Vďaka tomu sa vysádza aj v parkoch a záhradách, kde plní okrasnú funkciu. Prispôsobiť sa podmienkam v tunajších exteriéroch jej pomohol stredoeurópsky pôvod. Borovica limbová rastie aj u nás, konkrétne v Tatrách, kde je jej prirodzené prostredie. To sa dá zabezpečením optimálnych podmienok napodobniť aj v nižšie položených oblastiach, kde sa objavujú nižšie kultivary prispôsobené na okrasné pestovanie.
Podmienky na pestovanie borovice limbovej
Poloha
Každá borovica ocení dostatok denného svetla. Výnimkou nie je ani Pinus cembra. Aj tento druh potrebuje otvorené priestranstvo s dostatkom voľného okolitého priestoru. Na takomto mieste vynikne ako okrasný solitér, ktorý sa stane dominantným prvkom celej záhrady.
Zemina
Pri pestovaní borovice limbovej na záhrade máme na výber viacero typov pôdy. Najviac sa jej bude dariť v suchšej piesočnatej zemine, ktorá nemusí mať veľa živín. Ak jej zaistíme dostatok svetla, prosperovať bude aj v hlinitej alebo kamenistej pôde. Jediný typ zeminy, ktorý neznesie, je vápenatá pôda.
Čas výsadby
Borovica limbová pestovaná na záhrade sa môže vysádzať kedykoľvek od jari do konca jesene. Najvhodnejším obdobím je druhá marcová dekáda. Pri nižších teplotách sa čas výsadby môže posunúť na koniec marca, prípadne na úvod apríla.
Albízia ružová (Albizia julibrissin): Mrazuvzdorný hodvábny strom z Orientu
Viete, aké podmienky na pestovanie vyžaduje albízia ružová? Čím je táto orientálna okrasná drevina výnimočná? Albízia ružová je…
Starostlivosť o borovicu limbovú na záhrade
Starostlivosť o túto drevinu vyžaduje len niekoľko základných krokov. Mladý strom si potrpí na častejšiu zálievku. Vlažnú odstátu vodu mu môžeme dopriať vždy raz za týždeň, v prípade letných horúčav aj dvakrát. Hnojenie potrebné nie je a strihať sa odporúča iba vetvy, ktoré sú vyschnuté alebo poškodené. Napriek mrazuvzdornosti môžeme spodnú časť kmeňa vždy pred zimou obložiť menšou vrstvou mulču z prírodných materiálov. To pomôže stromu zadržiavať vlahu.
Borovica limbová bude podobne ako iné druhy borovíc skrášľovať exteriér po celý rok. Ihličnan je neopadavý, takže jeho husté zelené alebo modro-zelené ihličie bude ozdobou exteriéru aj počas najmrazivejších dní.
Autor textu: Róbert Bosák