Alchemilka

Alchemilka: Liečivé účinky, pestovanie a starostlivosť

Redakcia - 25. októbra 2021 - 11620. zobrazení

Aj v malých nenápadných bylinkách sa môže ukrývať skoro celá lekáreň. Dobrým príkladom je práve alchemilka, ktorej rozmanité zloženie liečivými látkami určite nešetrí. Využiť ich môžu hlavne dámy, ktorým táto rastlina pomáha zlepšiť zdravotný stav a zároveň si udržiavať atraktívny vzhľad.

Domovom alchemilky už dávno nie sú iba rozkvitnuté lúky v Anglicku. Bylinka, ktorá je právom považovaná za jeden zo zázrakov prírody, sa v súčasnosti pestuje takmer v celej Európe. Kvôli jej blahodarným účinkom sa s ňou stále častejšie stretávame aj u nás, kde si nachádza uplatnenie ako liečivá aj okrasná rastlina.

Ako sa k nám alchemilka dostala?

Presný pôvod tejto rastliny známy nie je. Po Európe sa však začala vo veľkom rozširovať po absolvovaní prvých moderných výskumov bylín objavených vo Veľkej Británii, kde sa bežne vyskytuje na lúkach aj dnes. Hojný výskyt je pravidelne zaznamenaný aj pri lesoch v západnej Európe. V našich končinách sa vo voľnej prírode objavuje o niečo menej, čo je dôvodom, pre ktorý sa pestuje skôr ako záhradná alebo balkónová bylinka.

Kde alchemilka rastie a čím je typická?

 • Rastlina zvyčajne dorastá do 20 až 30 centimetrov.
 • Jej listy pokrývajú chĺpky schopné zadržiavať rosu.
 • Kvety bývajú žltozelené, rastú na dlhých stonkách.
 • Alchemilka kvitne v období od mája do septembra.
 • Vyskytuje sa na lúkach, svahoch aj pri potokoch.
 • Pestovať sa môže aj v bytoch alebo na záhradách.
Alchemilka

Ako sa dá alchemilka vypestovať doma?

Spomínané spojenie liečivých účinkov a okrasného vzhľadu je správnou kombináciou na pestovanie tejto bylinky doma. Možností, kde alchemilku posadiť, je hneď niekoľko. Keďže ide o mrazuvzdorný druh, ktorý sa uchytí aj v náročnejších podmienkach, najčastejšie sa pestuje na záhrade. Milovníci bylín ju však nemusia pestovať len vonku v záhonoch. Pri vytvorení optimálnych podmienok a správnej starostlivosti bez problémov vyrastie aj v malých kvetináčoch umiestnených na balkóne alebo v zimnej záhrade.

Ideálne podmienky na pestovanie alchemilky

Vhodná pôda

Alchemilka si príliš nepotrpí na nejaký konkrétny typ pôdy. Dariť sa jej bude všade, kde je zemina dostatočne priepustná a obsahuje aspoň základné živiny. Ak je pôda aj dôkladne prekyprená a prevzdušnená, alchemilka bude mať dobrý základ pre rast.

Výber miesta

Každá alchemilka ocení dostatok svetla. Bez obáv sa môže sadiť na otvorených priestranstvách s dostatkom slnečných lúčov. Bez väčších problémov ale zvládne aj pestovanie v polotieni. Rastlina však nepatrí medzi najodolnejšie, takže pri výbere miesta môžeme uprednostniť miesto v závetrí, kde bude chránená pred prievanom.

Čas sadenia

Ako väčšina byliniek, aj alchemilka sa zvykne vysievať na jar. Urobiť tak môžeme už počas prvej polovice apríla. Presný termín výsadby ale vždy závisí od počasia. Semienka sa uchytia len v teplejšej pôde. Pri vysádzaní pomocou odrezkov môžeme so sadením vonku na záhrade počkať až do mája.

Alchemilka

Starostlivosť o alchemilku po výsadbe

Polievanie

Jednou z hlavných predností alchemilky, kvôli ktorej je medzi záhradkármi stále viac obľúbená, je nenáročný spôsob pestovania. S tým súvisí aj zálievka, ktorá síce vyžaduje pravidelné intervaly, no tie stačí nastaviť na každých 5 až 7 dní.

Hnojenie

Časté nemusí byť ani hnojenie. Alchemilka si vystačí so živinami pomerne dlho, takže hnojiť je potrebné zhruba raz, pri pomalom raste najviac dvakrát za mesiac. Na hnojenie sa odporúča použiť kvalitné organické hnojivo s vyšším obsahom draslíka.

Zber

Správne vypestovaná alchemilka začína kvitnúť už v máji. Kvitnúce vrcholky sa tak môžu zbierať už pred príchodom leta. Kvetmi sa však zber nekončí. Liečivými účinkami totiž disponujú aj svieže zelené listy, ktoré sa zbierajú po odkvitnutí rastliny.

Náš TIP na produkty z alchemilky

Čaj z alchemilky

Tinktúra z alchemilky

Čaj z alchemilky

Alchemilka - čaj vňať
Hodnotenie

Cena: od 6.17 €

Alchemilka - tinktúra
Hodnotenie

Cena: od 4.95 €

Alchemilka - čaj
Hodnotenie

Cena: od 1.61 €

Ktoré liečivé látky obsahuje alchemilka?

 • Vitamín C a mnohé minerály.
 • Niekoľko druhov trieslovín.
 • Veľké množstvo flavonoidov.
 • Silice, flavóny a fytosteroly.
 • Fytohormóny podporujúce činnosť ženských orgánov.
Alchemilka

Zázračný pomocník na ženské problémy

Zloženie liečivých látok predurčuje alchemilku, aby bola priam zázračným liekom na ženské problémy. Obrovským plusom je, že väčšinu týchto látok si uchováva v čerstvej aj vysušenej forme. Ako prírodný liek sa môže konzumovať hlavne vo forme čaju, ktorý dezinfikuje telo a tlmí bolesti. Priaznivý vplyv má aj na ženskú pokožku, ktorú regeneruje a udržiava mladú. Okrem toho slúži ako liečivo s blahodarným vplyvom na ďalšie procesy v tele, vďaka čomu zvyšuje vitalitu a zlepšuje celkový zdravotný stav žien všetkých vekových skupín.

Pri ktorých ťažkostiach sa môže užívať?

 • Pri silných menštruačných bolestiach.
 • Pri rozličných gynekologických chorobách.
 • Na zmierňovanie klimakterických príznakov.
 • Na spevňovanie svalstva maternice po pôrode.
 • Pri nedostatku a pomalej tvorbe materského mlieka.
 • Na zrýchlenie metabolizmu pri redukčných diétach.

Materina dúška: Pestovanie, liečivé účinky a využitie

Viete, prečo je materina dúška obľúbenou bylinkou? Aké ma liečivé účinky a akú vyžaduje starostlivosť? Materina dúška je považovaná za…

Najčastejšie formy spracovania alchemilky

 • Horúci čaj zo sušených listov.
 • Tinktúra z listov alebo kvetov.
 • Lisovaný rastlinný olej z listov.
 • Čerstvé listy ako prísada do šalátov.
Alchemilka

5 zaujímavostí o alchemilke na záver

 1. Alchemilka je známa pod mnohými názvami, napríklad rosička, kontryhel či divý muškát.
 2. Švajčiarsky liečiteľ J. Künzle veril, že užívanie alchemilky zníži počet ženských operácií.
 3. Alchymisti tvrdili, že kvapky zachytené na listoch alchemilky nadobudnú magickú moc.
 4. Vo Švédsku je dodnes tradíciou dávať alchemilku pod vankúš, čo má uľahčiť zaspávanie.
 5. Kloktadlo vyrobené z odvaru z alchemilky môže pomôcť pri zastavení krvácania ďasien.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články