- Pestovanie čučoriedok doma na záhrade
- Výber vhodného čučoriedkového druhu
- Najviac pestované čučoriedkové odrody
- Pestovanie čučoriedok začína výsadbou
- Vhodné podmienky na sadenie čučoriedky
- Pestovanie čučoriedok po ich vysadení
- Zber čučoriedkových plodov po dozretí
- Najznámejšie liečivé účinky čučoriedok sú…
- Liečivé účinky majú aj spracované čučoriedky
- Čučoriedky sa najčastejšie konzumujú ako…
- 5 zaujímavostí o čučoriedkach na záver
Obsah článku
Sladké, voňavé, pôvabné a jednoducho neodolateľné. Nielen takéto lichotivé prívlastky si získali čučoriedky, ktoré sú v súčasnosti neodmysliteľnou súčasťou mnohých záhrad. A v mnohých z nich sa čučoriedkové kríky so šťavnatými plodmi nepestujú len ako osviežujúca sezónna pochúťka! Na dobre vypestovaných šťavnatých plodoch si rád pochutí snáď každý z nás. Ich konzumácia však nepošteklí len vaše chuťové bunky. Čučoriedky sú totiž odjakživa známe ako účinný prírodný všeliek. Okrem toho potešia aj všestrannosťou a množstvom spôsobov spracovania. Konzumovať ich môžete v niekoľkých formách, pričom každá z nich ponúka svojskú chuť…
Pestovanie čučoriedok doma na záhrade
Čučoriedky pôvodne rástli iba v lesoch. Vyššie položené lesné oblasti boli ich domovom v Severnej Amerike aj v Prednej Ázii, kde sa najobľúbenejšie čučoriedkové odrody vyskytujú dodnes. Miestni obyvatelia však našli spôsob, ako ich začať pestovať v blízkosti obydlí. S tým sa začala ich veľká pestovateľská expanzia. Nakoľko sa im skvele darí vo viacerých pásmach, už niekoľko storočí sa pestujú vo väčšine sveta. Vhodné podmienky majú aj u nás, pričom pestovanie čučoriedok na záhrade zvládnu s pomocou osvedčených tipov aj začiatočníci.
Výber vhodného čučoriedkového druhu
V tunajších záhradách sa udomácnili ázijské aj severoamerické odrody. Každá jedna z nich sa dokázala veľmi rýchlo aklimatizovať, takže pri správnej starostlivosti nebude s vypestovaním bohatej úrody žiadny problém. Obzvlášť to platí pri odrodách, ktoré boli vyšľachtené výlučne kvôli pestovaniu na záhrade. Chuťou, obsahom liečivých látok či možnosťami spracovania sa takmer vôbec nelíšia. Pri výbere vhodného druhu však môžeme zohľadniť ich tvar a veľkosť, ktoré sú u niektorých vybraných odrôd trochu rozdielne. Rozdiely môžeme spozorovať aj v rýchlosti rastu kríka a v rýchlosti dozrievania plodov.
Najviac pestované čučoriedkové odrody
Skoré odrody
Spomedzi skorých čučoriedok sú obľúbené najmä vyššie druhy. K tým patrí Duke alebo Patriot. Jedná sa o severoamerické odrody, ktoré dokážu dorastať až do výšky 180 cm. K obľúbeným sortám dozrievajúcim už v polovici júla patrí aj kanadská odroda Spartan.
Stredne skoré odrody
Pri týchto odrodách sa budete zo šťavnatých plodov tešiť zhruba na prelome júla a augusta. U nás sa najčastejšie pestujú 150 až 180-centimetrové sorty Bluecorp a Herbert známe väčšími plodmi s typickým lesklým povrchom.
Neskoré odrody
Skoro 2-metrovou výškou sa môžu pochváliť aj neskoré odrody Berkeley a Darrow. Prvá menovaná je trochu citlivejšia na chlad, no jej úroda zvykne patriť medzi tie najbohatšie. Na zber si však musíte počkať minimálne až do konca augusta.
Nízke odrody
Špeciálnou skupinou čučoriedok sú nízke odrody. Tie sa zámerne vyšľachtili tak, aby mali nižší vzrast vhodný do ktorejkoľvek záhrady. Napriek výške, ktorá dosahuje len okolo 1 metra, však rodia pomerne v hojnom množstve.
Pestovanie čučoriedok začína výsadbou
Správny spôsob výsadby je základom k vypestovaniu hojnej úrody. Aj keď čučoriedka nie je náročná, pri vysádzaní jej doprajte optimálne podmienky. Tie sa týkajú hlavne typu pôdy a polohy, kde bude elegantný ker rásť. Keďže pestovanie čučoriedok začína výsadbou vopred predpestovaných sadeníc, kľúčová bude aj kúpa kvalitných mladých kríčkov.
Vhodné podmienky na sadenie čučoriedky
Pôda
Čučoriedky by sa mali vysádzať do kyslej pôdy s pH od 4,5 do 5. Piesočnatá zemina by zároveň mala byť dostatočne zvlhčená a obohatená o živiny. Korene sa budú cítiť dobre v pôde, ktorú zjemníte zmesou piesku a rašeliny.
Poloha
V našich podmienkach sa čučoriedky sadia do nadmorskej výšky 700-800 m. n. m. Vhodným miestom na sadenie sú dostatočne presvetlené slnečné miesta v ktorejkoľvek časti záhrady chránenej pred silným prievanom.
Čas výsadby
Pri výsadbe máte na výber z dvoch odporúčaných termínov. Najlepším časom, kedy sadiť čučoriedky, je začiatok jesene, kedy má ker dostatok času, aby sa stihol v pôde bez problémov uchytiť. Niektorí záhradkári zas vysádzajú na jar po odznení mrazov.
Pestovanie čučoriedok po ich vysadení
Zálievka
Pre správne pestovanie čučoriedok je jedným z najdôležitejších faktorov dostatok vlahy. Zálievka musí byť pravidelná, aplikovaná ku koreňom, vždy v primeranom množstve.
Hnojenie
Pri hnojení sa odporúča vsadiť na hnojivá s obsahom fosforu a dusíka, ktoré sa aplikujú až druhý rok po výsadbe. Nebezpečné pre zdravý rast sú produkty obsahujúce vápno.
Ošetrovanie
Pestovanie čučoriedok zahŕňa aj ošetrovanie v podobe jarného rezu. Zároveň nezabudnite pravidelne plieť burinu okolo kríka, aby mu zbytočne neodoberala živiny.
Zber čučoriedkových plodov po dozretí
Čím lepšie podmienky a lepšia starostlivosť, tým zdravšia a bohatšia úroda. Dozreté plody budú obsahovať všetky dôležité vitamíny a ďalšie zdraviu prospešné látky, ktoré dodajú ľudskému organizmu všetko potrebné. Najviac ich obsahujú 7 až 10 dní po dozretí. Potom sa dajú zužitkovať pri rôznych zdravotných problémoch alebo v rámci prevencie pred ich vznikom.
Najznámejšie liečivé účinky čučoriedok sú…
Liečivé účinky majú aj spracované čučoriedky
Mnohí z nás si čučoriedky najlepšie vychutnajú v čerstvom, resp. v surovom stave, a to hneď po zbere. Ak si chcete dopriať chuť týchto jedinečných plodov kedykoľvek v priebehu roka, potom musíte pristúpiť k niektorej z foriem ich spracovania. Možností je hneď niekoľko od sušeného ovocia až po zavárané kompóty. Čučoriedky sa dajú využiť aj v surovom stave, napríklad ako ovocná prísada do sladkých pečených, ale aj nepečených dobrôt.
Čučoriedky sa najčastejšie konzumujú ako…
Zaváraná cvikla: Ako si ju pripraviť a aké má liečivé účinky?
Viete, aké liečivé účinky má zaváraná cvikla? Viete, ako si zaváranú cviklu pripraviť? Rýchly recept na zaváranú cviklu nájdete v článku…
5 zaujímavostí o čučoriedkach na záver
Autor textu: Róbert Bosák