Včelí peľ na stole

Aké liečivé účinky má včelí peľ?

Redakcia - 1. februára 2021 - 2022. zobrazení

Med nie je jediným včelárskym produktom. Tým je aj menej známy včelí peľ. Napriek tomu, že sa jedná o jedno z najúčinnejších prírodných liečiv, popularitou a rozsahom využitia sa medu rovnať nemôže. Včelári, bylinkári a záhradkári ale vedia, že svojimi liečivými schopnosťami za medom v ničom nezaostáva.

Napriek menšej popularite si včelí peľ postupne vydobýja stabilné miesto nielen v ľudovom liečiteľstve, ale aj v komerčných kozmetických či potravinárskych produktoch. Dôvodom sú práve jeho silné liečivé účinky, ktoré nám môžu pomôcť pri celej rade zdravotných ťažkostí. Užívať sa môže tiež ako výživový doplnok pre celkom zdravých ľudí, ktorým skvele poslúži pri budovaní imunity, vďaka čomu budú riziká vzniku nejakého ochorenia podstatne nižšie.

Čo je včelí peľ a ako vzniká?

 • Vzniká z peľových zrniečok vyšších opeľovaných rastlín.
 • Včely tieto zrnká nazbierajú a následne prenesú do úľov.
 • V úľoch ich ukladajú do pripravených bunkových plastov.
 • Do buniek ho ukladajú za účelom výživy pre včelstvo v úli.
 • Peľ v bunkách sa potom zaleje, resp. zakonzervuje medom.
 • Včelár potom vzniknutý včelí peľ pozbiera a nechá vysušiť.
 • Druhou možnosťou je zber včelieho peľu tzv. peľochytmi.
 • Tie sa umiestnia na začiatok úľa, kadiaľ doň lietajú včely.
 • Včelár potom zachytený peľ vyberie a nechá ho vysušiť.
 • Následne sa peľ môže použiť pri finálnom spracovávaní.

Najväčší prírodný antioxidant

Bez ohľadu na to, ktorým spôsobom bol včelí peľ získaný a ako sa bude následne spracúvať, jeho užívatelia sa môžu spoľahnúť na vysoký obsah zdraviu prospešných látok. Tých je v jeho zložení hneď niekoľko. Zložkou s najvyšším obsahom sú práve antioxidanty, ktorých má mať podľa doterajších výskumov najviac zo všetkých prírodných liečiv. Tým sa výrazne podpisuje pod detoxikáciu a čistenie tela od rôznych toxínov a škodlivín, hlavne od voľných radikálov, ktorých zvýšené množstvo má na svedomí viacero zdravotných problémov.

Včelí peľ

Prírodná proteínová bomba

Antioxidantmi sa zoznam živín s extrémne vysokým podielom ani zďaleka nekončí. Ďalšou zložkou, ktorá má vo včeľom peli bohaté zastúpenie, sú proteíny. Podľa niektorých štúdií sa aj vo vysušenej forme peľu vyskytujú až v 20 % pomere, čo úplne postačí na to, aby dokázali nahradiť bielkoviny z iných potravín s ich vysokým obsahom. Pri pravidelnom užívaní peľu tak telu doprajeme potrebné množstvo bielkovín aj bez konzumácie mäsa alebo rastlín s extra vysokým pomerom týchto látok.

Ďalšie živiny vo včeľom peli

Vitamíny

Nie náhodou je včelí peľ považovaný za prírodný B-komplex. V jeho zložení sú takmer všetky druhy vitamínov z béčkovej rady vrátane vitamínu B12. Okrem nich disponuje aj vysokým obsahom vitamínov C, E, K a A, ktorý je zastúpený formou betakaroténu.

Aminokyseliny

Vo vysušenom včeľom peli nechýbajú najdôležitejšie aminokyseliny. Jeho konzumáciou telu dodáme napríklad leucín, valín, metionín, lyzín či treonín.

Vyše 30 minerálov

Minerálne látky sú ďalšou zložkou, ktorá je vo včeľom peli zastúpená v tom najpestrejšom zložení. Spolu sa v ňom nachádza viac ako 30 minerálov, medzi ktorými nechýba horčík, draslík, vápnik, zinok, železo, mangán či ďalšie z popredných minerálov.

Vyše 100 enzýmov

Ešte väčšie zastúpenie v zložení včelieho peľu majú enzýmy. Vďaka tomu sa po jeho pravidelnom užívaní zlepšujú viaceré metabolické reakcie v tele. Zároveň to prispieva k liečbe vybraných zdravotných ťažkostí od tých tráviacich až po kožné.

Sacharidy

Sladkastá chuť je zárukou, že včelí peľ bude obsahovať viaceré prírodné cukry. Z tých prevláda najmä fruktóza a celulóza, v trochu menšom pomere obsahuje aj tzv. kyselinu pyrohroznovú.

Včely

Aké ťažkosti lieči včelí peľ?

Vysoký cukor

Kombinácia prírodných cukrov vo vyváženom pomere sa stará o navrátenie hladiny cukru v krvi do normálu. Včelí peľ sa tak odporúča konzumovať všetkým diabetikom.

Chudokrvnosť

Vďaka vysokému obsahu železa je skvelým doplnkom pri anémii. Užívať sa môže takisto aj pri silných menštruáciách, kedy pomáha tlmiť menštruačné bolesti.

Poruchy pečene

Pravidelná konzumácia pomáha aj pri narušenej funkcii pečene. Výborné výsledky prináša najmä pri cirhóze pečene, no v minulosti sa osvedčila aj pri žltačke.

Kožné problémy

Včelí peľ sa odporúča konzumovať aj ľuďom, ktorých trápia vyrážky, ekzémy alebo majú pretrvávajúce problémy s akné.

Vysoký cholesterol

Pestré nutričné zloženie v kombinácii s upraveným jedálnym lístkom prispeje k zníženiu hladiny cholesterolu a po pár týždňoch ju dokáže dostať k optimálnym hodnotám.

Problémy s trávením

Priaznivý vplyv tohto liečivého zázraku sa ukazuje aj pri tráviacich ťažkostiach. Navyše, na rozdiel od medu nevyvoláva pálenie záhy.

Kurkuma: Liečivé účinky vzácnej koreniny a možnosti jej využitia

Viete, aké liečivé účinky má kurkuma? Prečo je považaná za liečivý zázrak? Aký vplyv má kurkuma na zdravie? Aké sú spôsoby jej využitia?

Kurkumovník

Včelí peľ nie je určený len ľuďom so zdravotnými problémami. Ako výživový doplnok, ktorý zlepšuje spánok, dodáva energiu a vďaka podpore hormonálnej rovnováhy nás dokáže chrániť pred depresiami a zmenami nálad, sa odporúča užívať komukoľvek, kto nemá alergiu na peľ. V sušenej forme totiž nevykazuje žiadne vedľajšie účinky a bez problémov sa dá kombinovať aj s inými bylinkami alebo prírodnými liečivami.

TIP, ako konzumovať včelí peľ

Každé ráno a každý večer zjeme čajovú lyžičku vysušených peľových zrniečok a zapijeme ich vodou, aby sa lepšie vstrebali a uvoľnili do tela čo najviac živín. Túto procedúru je možné absolvovať celý mesiac, potom je nutná týždňová prestávka. Po krátkej pauze môžeme začať s ďalšou mesačnou procedúrou a takto pokračovať celý rok.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články