Pestovanie mäty

Domáci mätový sirup a pestovanie mäty

Redakcia - 5. februára 2020 - 1957. zobrazení

Mäta ako jedna z najobľúbenejších byliniek má v našich domácnostiach stabilné miesto. Nielen ako rastlinka, ktorá rozvonia záhradu aj interiér, ale hlavne ako prírodné liečivo využiteľné v každej kuchyni, napríklad aj vo forme lahodného mätového sirupu.

Mätový sirup medzi najobľúbenejšími nápojmi z byliniek tak určite nesmie chýbať… Dôvodov je hneď niekoľko. Neodolateľná vôňa, sladkastá chuť alebo značné liečivé účinky sú len niektorými z nich. Milovníkov lahodného moku poteší aj rýchla príprava či možnosť uskladniť si túto vitamínovú bombu na zimu. Práve takto si zabezpečíte prísun zdraviu prospešnej mäty po celý rok!

Jednoduché pestovanie doma aj vonku

Práve jednoduchý spôsob pestovania zvyšuje dopyt po voňavej bylinke, ktorá neulahodí iba čuchu a chuti. Okrem spomínanej vône a liečivých účinkov dokáže aj skrášľovať priestor, a to bez ohľadu na to, či ju pestujete vonku na záhrade alebo doma. Pri vytvorení optimálnych podmienok splní svoju úlohu v oboch prípadoch, stačí jej venovať iba trochu vašej starostlivosti.

Sadenie mäty

Ako, kedy a kde sa mäta sadí a pestuje?

  • Sadenie mäty – Či posadíte mätu vonku alebo doma v kvetináči, dopriať by ste jej mali mierne kyslú pôdu. V prípade výberu miesta je vhodné zvoliť východnú stranu s dostatkom slnečného svetla.
  • Polievanie mäty – Mäte sa darí najmä vo vlhkej pôde. Polievanie je tak na mieste vždy, keď je zemina suchá na dotyk. Samozrejme, že je potrebné dávať pozor na prípadné premočenie korienkov.
  • Hnojenie mäty – Preháňať to netreba ani s jej hnojením. K tomu postačí pristúpiť raz za rok, najlepšie s pomocou nejakého špeciálneho prípravku určeného na hnojenie doma pestovaných byliniek.
  • Strihanie mäty – Poslednou prácičkou, ktorú pestovanie mäty vyžaduje, je jej zastrihávanie. To by sa malo vykonávať v pravidelných niekoľko týždňových intervaloch. Mäta totiž rýchlo rastie a hustne, takže bez strihania vrcholkov dokážu kríčky posadené vonku vyrásť aj do 70 až 80-centimetrovej výšky. Zostrihnuté vrcholky sa však dajú využiť v kuchyni, takže zastrihávanie je súčasťou prípravy nápojov, pokrmov, prípadne aj liečivých tinktúr.
Mäta

Ako vypestovať a využiť medvedí cesnak?

Prečo je medvedí cesnak považovný za zázračnú bylinku? Viete ako si vypestovať medvedí cesnak doma? Aké sú najlepšie recepty z medvedieho…

Aké liečivé účinky má mäta?

  • mentol pomáha pri uvoľňovaní dýchacích ciest
  • pitie mäty bráni „napätiu“ v tráviacom trakte
  • dobre pôsobí proti bolestiam zubov a ďasien
  • uvoľňuje svalstvo, upokojuje nervovú sústavu
  • vďaka antibakteriálnym látkam bráni zápalom

Náš TIP na výrobky s obsahom mäty

Micelárny gél

Čistiace tonikum

Vonný olej

Ziaja - micelárny gél
Hodnotenie

Cena: od 2.70 €

Logona - pleťové čistiace tonikum
Hodnotenie

Cena: od 9.90 €

Hanus - vonný olej mäta
Hodnotenie

Cena: od 2.90 €

Najlepšie účinky má mätový čaj a mätový sirup

Viaceré z uvedených liečivých účinkov sú najsilnejšie pri konzumácii mäty vo forme nápojov. V zime je obľúbený najmä mätový čaj, ktorý zahreje a zároveň zregeneruje. Letným hitom je zas mätový sirup prinášajúci skvelé osvieženie, ktorý si môžete pripraviť ako riadny varený sirup alebo ako letný drink hotový za pár minút.

Mätový čaj a mätový sirup

2 recepty na prípravu mätového sirupu

Studený mätový sirup

Pripravuje sa ako chladný osviežujúci drink určený na okamžité popíjanie. Príprava je celkom jednoduchá. Do pohára sa nasypú porezané mätové lístky bez stoniek, ktoré sa zalejú vodou a zmiešajú s kryštálovým cukrom. Rozmiešaný sirup sa dá na pár minút do chladničky, aby sa následne podával ako chladený letný drink.

Varený mätový sirup

Druhý zo sirupov vyžaduje trochu zložitejší proces. Ingrediencie sú rovnaké, pridá sa k nim akurát kyselina citrónová. Tá sa zmieša s prevarenou vodou, v ktorej už sú ponorené mätové lístky. Prikrytý roztok sa na noc dá do chladničky a nechá lúhovať. Na druhý deň sa prevarí, po prevarení precedí a osladí cukrom. Túto zmes je ešte nutné pár minút ohrievať na sporáku, kým sa cukor nerozpustí. Hotový mätový sirup sa potom preleje do fliaš a uskladní na chladnom mieste.

Mäta pestovanie

interactive connectionZaujímavosť na záver: Napriek všetkým liečivým účinkom môže užívanie mäty vyvolávať aj nežiaduce kontraindikácie. Problémom býva mentol, ktorý môže spôsobiť alergické reakcie či tvorbu kyselín. Takýmto prípadom sa však dá predísť konzumáciou vhodného množstva mäty v správnej forme pre daný organizmus.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články