Staré civilizácie považovali dreviny rastúce v tvrdých horských podmienkach za výnimočné stromy s magickou silou. Obrovský rešpekt odjakživa vzbudzoval aj céder himalájsky. Ten je dodnes považovaný za jedinečný druh, ktorý láka záhradkárov z celého sveta. Nie náhodou sa bežne pestuje aj v Európe, kde si ako jeden z najkrajších cudzokrajných ihličnanov naplno plní estetickú úlohu.
Odolný ihličnan z ázijských pohorí
Už samotný názov napovedá, kde má elegantný ihličnan pôvod. Himalájske lokality však nie sú jediným domovom druhu známeho ako Cedrus deodara. Z ázijských veľhôr sa postupne rozšíril aj do okolitých oblastí. Okrem Nepálu sa vo voľnej prírode pomerne hojne vyskytuje aj v horských regiónoch Pakistanu a Afganistanu, kde sa mu darí najmä vo vyšších polohách s nadmorskou výškou od 1200 do 2000 m. n. m. Aj vďaka tomu je dostatočne odolný a zvláda život v miernom pásme s chladnejšími a zasneženými zimami, na ktoré si zvykol aj v našich záhradách.

Aký vzhľad má céder himalájsky?

Posvätný symbol a národný strom
Elegantný vzhľad robí z tohto druhu cédra jeden z najvyhľadávanejších okrasných ihličnanov. Okrasnou funkciou sa však jeho prínos nekončí. Ajurvédska medicína ho dlhodobo považuje za zdroj liečivých látok. Cédrová vôňa sa často využíva pri aromaterapii. Súčasťou liečebných a relaxačných procedúr je najmä na indických klinikách, čo vyplýva zo starých hinduistických tradícií, v ktorých bol céder himalájsky považovaný za posvätný strom. Potvrdzuje to názov Cedrus deodara odvodený od sanskritského pojmu „devadaru“ znamenajúceho „boží strom“. Vrúcny vzťah k tejto drevine majú aj v iných ázijských krajinách. Príkladom je Pakistan, kde ju vyhlásili za národný strom.

Céder himalájsky v našich záhradách
U nás sa céder himalájsky podobnej glorifikácie ako v ázijských krajinách nedočkal. Napriek tomu je v pomyselných rebríčkoch najkrajších a najvyhľadávanejších okrasných ihličnanov na popredných priečkach. Najväčšej obľube sa teší v stredných a vyšších podhorských polohách, ktoré mu vyhovujú kvôli chladnejšiemu podnebiu. Záhradkári po ňom siahajú hlavne pre jeho minimálne nároky. Nielenže ho nie je potrebné hnojiť či strihať, ak nie je dlhé obdobie sucha, vydrží aj bez zálievky. Stačí mu dopriať vhodnú pôdu a vybrať miesto, kde bude prosperovať, za čo sa odvďačí pekným vzhľadom a dobrou zdravotnou kondíciou.
Náš TIP na kvalitné záhradné nožnice
Optimálne podmienky na pestovanie
Poloha
Rásť bude v tieni, v polotieni aj na priamom slnku. Intenzita svetla pre tento druh nie je smerodajná. Skôr mu ide o vonkajšie teploty a celkový stav mikroklímy.
Zemina
Nenáročný ihličnan bude prosperovať v rôznych druhoch pôdy. Výnimkou je iba vápenatá zemina, ktorej zloženie nie je vhodné pre väčšinu cédrových druhov.
Teplota
Ako strom s vysokohorským pôvodom je zvyknutý na chladnejšie počasie. Jeho mrazuvzdornosť sa pohybuje na úrovni okolo -20 až -30 °C.
Borovica horská (Pinus mugo): Zakrpatený ihličnan do skaliek a záhonov
Viete, aké sú ideálne podmienky na pestovanie borovice horskej? Borovica horská si potrpí na dostatok svetla… Odporúčaným substrátom je…

Céder himalájsky sa môže pestovať samostatne ako solitér aj ako súčasť skupinovej výsadby tvorenej viacerými druhmi. Niektorí záhradkári ho skúšajú zakomponovať aj do živých plotov zostavených zo samotných cédrov alebo z kombinácie cédrov, tují a cypruštekov.
Autor textu: Róbert Bosák