Cedrus deodara - Céder himalájsky

Céder himalájsky (Cedrus deodara): Posvätný ihličnan z ázijských veľhôr

Redakcia - 6. mája 2023 - 4647. zobrazení

Staré civilizácie považovali dreviny rastúce v náročných horských podmienkach za výnimočné stromy s magickou silou. Obrovský rešpekt odjakživa vzbudzoval aj céder himalájsky. Ten je dodnes považovaný za jedinečný druh, ktorý láka záhradkárov z celého sveta. Nie náhodou sa bežne pestuje aj v Európe, kde si ako jeden z najkrajších cudzokrajných ihličnanov naplno plní estetickú úlohu.

Céder himalájsky je odolný ihličnan z ázijských pohorí

Už samotný názov napovedá, kde má elegantný ihličnan pôvod. Himalájske lokality však nie sú jediným domovom druhu s latinským názvom Cedrus deodara. Z ázijských veľhôr sa postupne rozšíril aj do okolitých oblastí. Okrem Nepálu sa vo voľnej prírode hojne vyskytuje aj v horských regiónoch Pakistanu a Afganistanu, kde sa mu darí najmä vo vyšších polohách s nadmorskou výškou od 1200 do 2000 m. n. m. Aj vďaka tomu je dostatočne odolný a zvláda život v miernom pásme s chladnejšími a zasneženými zimami, na ktoré si zvykol aj v našich záhradách.

Céder himalájsky

Aký vzhľad má céder himalájsky?

  • Vysoká ihličnatá drevina má typický kužeľovitý tvar.
  • V pôvodných podmienkach rastie do výšky 60 metrov.
  • V európskych záhradách je jej výška o niečo menšia.
  • Okrasné kultivary sú prispôsobené rastu do 3 až 5 metrov.
  • Drevinu zdobí hustý porast ihlíc dlhých do 7 centimetrov.
  • Tmavozelené ihličie máva sivý alebo striebristý odtieň.
  • 7-centimetrové kužeľovité šišky majú fialové sfarbenie.

Posvätný symbol a národný strom

Elegantný vzhľad robí z tohto druhu cédra jeden z najvyhľadávanejších okrasných ihličnanov. Okrasnou funkciou sa však jeho prínos nekončí. Ajurvédska medicína ho dlhodobo považuje za zdroj liečivých látok. Cédrová vôňa sa často využíva pri aromaterapii. Súčasťou liečebných a relaxačných procedúr je najmä na indických klinikách, čo vyplýva zo starých hinduistických tradícií, v ktorých bol céder himalájsky považovaný za posvätný strom. Potvrdzuje to názov Cedrus deodara odvodený od sanskritského pojmu „devadaru“ znamenajúceho „boží strom“. Vrúcny vzťah k tejto drevine majú aj v iných ázijských krajinách. Príkladom je Pakistan, kde céder himalájsky vyhlásili za národný strom.

Céder himalájsky - šiška

Céder himalájsky v našich záhradách

U nás sa céder himalájsky podobnej glorifikácie ako v ázijských krajinách nedočkal. Napriek tomu je v pomyselných rebríčkoch najkrajších a najvyhľadávanejších okrasných ihličnanov na popredných priečkach. Najväčšej obľube sa teší v stredných a vyšších podhorských polohách, ktoré mu vyhovujú kvôli chladnejšiemu podnebiu. Záhradkári po ňom siahajú hlavne pre jeho minimálne nároky. Strom nie je potrebné hnojiť ani strihať a pokiaľ nie je dlhé obdobie sucha, vydrží aj bez zálievky. Stačí mu dopriať vhodnú pôdu a vybrať miesto, kde bude prosperovať, za čo sa odvďačí pekným vzhľadom a dobrou zdravotnou kondíciou.

Ako správne pestovať céder himalájsky?

Poloha

Céder himalájsky bude rásť v tieni, v polotieni aj na priamom slnku. Intenzita svetla nie je pre jeho rýchly a zdravý rast veľmi dôležitá. K udržiavaniu dobrej kondície potrebuje skôr ideálne vonkajšie teploty a optimálnu mikroklímu. Pri výbere polohy by sme sa mali vyhýbať miestam, ktoré sú vystavené prievanu alebo silnému vetru. Aj keď je drevina pevná a odolná, neznáša silný a studený vietor, pred ktorým ju ochránime výsadbou v závetrí.

Zemina

Nenáročný ihličnan bude prosperovať v rôznych druhoch pôdy. Výnimkou je vápenatá zemina, ktorej zloženie nie je vhodné pre väčšinu cédrových druhov. V prípade tejto odrody vplýva najmä na sfarbenie ihličia, ktoré pri pestovaní vo vápenatých substrátoch stráca sýtosť. Vhodné sú skôr hlinité a piesočnaté substráty obohatené o výživné látky. Zemina by mala mať neutrálne alebo mierne kyslé pH. Vyžaduje sa jej pravidelné prekyprenie, ktoré ju dostatočne prevzdušní.

Teplota

Céder himalájsky ako strom s vysokohorským pôvodom preferuje chladnejšie počasie. Vyznačuje sa mrazuvzdornosťou do -20 až -30 °C. Mladšie jedince môžu byť na silné mrazy citlivé a pred začiatkom zimného obdobia by sme ich mali správne zazimovať. Zvládať záťaž spôsobenú nízkymi teplotami im pomôže prikrytie spodnej časti kmeňa jutovinou alebo tenšou netkanou textíliou. Pri starších stromoch zazimovanie nie je potrebné.

Céder himalájsky

Ako a kedy sadiť céder himalájsky?

Výber správnej polohy je dôležitý aj kvôli tomu, že céder himalájsky znáša presádzanie ťažšie ako iné ihličnany. Miesto, kam ho posadíme, by malo byť jeho domovom celý život. Výsadba prebieha priamo zo semien, ktoré sa najprv nechajú 4 až 6 týždňov klíčiť. Céder himalájsky vonku posadíme v priebehu apríla alebo mája. Jednoduchším riešením je kúpiť mladý strom a v máji ho rovno posadiť na miesto, kde ho chceme pestovať. Nakoľko ide o mohutný strom väčších rozmerov, v prípade výsadby vedľa iných kríkov a drevín je potrebné dodržiavať odstupy minimálne 5 metrov. Pri výsadbe je dôležitá aj príprava pôdy. Vyžaduje len niekoľko krokov. Zemina by sa mala poriadne prekypriť, aby bola dostatočne prevzdušnená. Pred vložením stromčeka do pôdy ju môžeme aj výdatne poliať.

Borovica horská (Pinus mugo): Zakrpatený ihličnan do skaliek a záhonov

Viete, aké sú ideálne podmienky na pestovanie borovice horskej? Borovica horská si potrpí najmä na dostatok svetla. Aký substrát je vhodný na pestovanie borovice horskej?

Borovica horská - Pinus mugo

Céder himalájsky sa môže pestovať samostatne ako solitér aj ako súčasť skupinovej výsadby tvorenej viacerými druhmi. Niektorí záhradkári ho skúšajú zakomponovať aj do živých plotov zostavených zo samotných cédrov alebo z kombinácie cédrov, tují a cypruštekov. Podmienky na pestovanie aj samotná starostlivosť o túto drevinu je v takomto prípade rovnaká. Vyžaduje len častejšie strihanie, ktorého cieľom je stromčeky v živom plote krajšie tvarovať a udržiavať ich porast v primeranej výške a hustote.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články