Kosodrevina

Borovica horská (Pinus mugo): Zakrpatený ihličnan do skaliek a záhonov

Redakcia - 22. marca 2022 - 4922. zobrazení

Už názov napovedá, kde má borovica horská pôvod a odkiaľ sa dostala do okrasných záhrad. Aj keď Pinus mugo, známa skôr ako kosodrevina, je doma vo vyšších horských polohách, po zaistení vhodných podmienok sa môže pestovať aj ako dekoratívny stromček v exteriéroch pri dome. Vďaka skvelej prispôsobivosti a schopnosti vyrovnať sa s rôznymi podmienkami sa mu bude dariť aj v teplejších a nižšie položených oblastiach.

Zakrpatený ihličnan s krovitým tvarom

Po kosodrevine ako okrasnej drevine siahajú záhradkári z viacerých dôvodov. Najviac lákavý je jej nízky vzrast. Výška dospelých drevín dosahuje len okolo 1,5 až 2 metrov. Na rozdiel od iných borovicových druhov sa jedná o pôvodnú výšku, nie o výšku kultivarov alebo špeciálne vyšľachtených okrasných borovíc. Vďaka zakrpatenému vzrastu sa hodí do väčšiny exteriérov vrátane malých pozemkov s nedostatkom voľného miesta na pestovanie iných vyšších drevín. Z estetického hľadiska je plusom aj jedinečný krovitý tvar s hustým porastom, ktorý môže byť využiteľný aj na praktické, nielen na okrasné účely.

Borovica horská

Čím je borovica horská najviac typická?

  • Najvyššie jedince dorastú do výšky 3 metrov.
  • Kôra dreviny má hnedú až hnedo-šedú farbu.
  • Kôra sa nelúpe v mladom ani v staršom veku.
  • Ihličie rastie vo zväzkoch, v tých sú 2 ihlice.
  • Konce ihličia mávajú kosákovité zakončenie.
  • Ihličie je husté, vetvy obrastá z každej strany.

Borovica horská v skalkách a v záhonoch

Jedným z dôvodov, pre ktoré je borovica horská stále častejšie vyhľadávaná, je pestrá paleta možností, ako a kde ju pestovať. Na väčších záhradách sa môže vysádzať ako jeden z druhov v početnejšej skupinovej výsadbe. Malé záhrady zas oživí ako zakrpatený solitér zakrývajúci prázdne miesta. Nízky krovitý vzrast ju predurčuje na výsadbu do okrasnej skalky, kde bude v obklopení kameňov imitovať horské prostredie. Vynikne aj ako bonsaj pestovaný v nádobe, v ktorej ju môžeme premiestňovať. Pestuje sa aj v záhonoch, či už samostatne alebo s ďalšími stromčekmi. Pokiaľ sa vysádza ako súčasť viacdruhovej skupinovej výsadby, najviac sa hodí k nižším kultivarom cédrov, cypruštekov či iných druhov borovíc.

Borovica horská - Pinus mugo

Aké podmienky potrebuje borovica horská?

Poloha

Podobne ako iné borovice, aj borovica horská si potrpí na dostatok svetla. Čím je drevina staršia, tým ho potrebuje viac. Posadiť sa môže aj na otvorených miestach, kde bude vystavená prievanu, ktorý jej nevadí.

Zemina

Borovici horskej vyhovujú rôzne typy zeminy od suchších piesočnatých až po vlhšie hlinité. Problém nemá ani s pôdou obohatenou o rašelinu. Substrát by mal obsahovať primerané množstvo minerálov.

Teplota

Kosodrevina je vďaka vysokohorskému pôvodu odolná voči chladu, vetru aj mrazu. Vzhľadom na mrazuvzdornosť do -30 až -40 °C sa u nás môže sadiť všade. Zimné teploty v našich podmienkach nie sú také nízke, aby ohrozili zdravý strom.

Náš TIP na kvalitné univerzálne hnojivá vhodné pre borovicu horskú

Natura

Kapka

Forestina

Natura - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.99 €

Kapka - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 2.19 €

Forestina - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.69 €

Pinus mugo

Nenáročná starostlivosť o borovicu horskú

Borovice sú známe minimálnymi nárokmi. Výnimkou nie je ani borovica horská, ktorá si po výsadbe vystačí takmer sama. Mladšie stromčeky môžeme v období sucha poliať a raz za rok im dopriať kvalitné hnojivo na ihličnany. Ďalšia starostlivosť už nie je potrebná. Kosodrevina sa vyznačuje dobrou odolnosťou voči chorobám a len výnimočne sa stáva cieľom škodcov. Aj to jej pomáha udržiavať si zdravú kondíciu a predĺžiť celkovú životnosť, ktorá sa počíta v niekoľkých desiatkach rokov.

Aukuba japonská (Aucuba japonica): Vždyzelený ker s nápaditými listami

Viete, ako sa pestuje aukuba japonská? Ako často ju hnojiť? Kedy aukuba japonská vyžaduje viac zálievky? Aké je ideálne miesto na výsadbu?

Aukuba japonská

Pestovanie borovice horskej na okrasné účely vyžaduje trpezlivosť. Drevina rastie pomalším tempom. Za 1 rok sa jej výška zvýši len o niekoľko centimetrov. Čím menšia odroda, tým je rast pomalší.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články