Skalka vytvorená spoločnosťou Travertin

Krajšia záhrada – čo tak skalka?

Redakcia - 30. septembra 2013 - 4827. zobrazení

Máte pri pohľade na vašu záhradu pocit, že vám tam niečo chýba? Možno je to skalka, ktorá dokáže každú záhradku oživiť a skrášliť svojimi drevinami a kvetinami. Ak ste na to už prišli a snažíte sa prísť na to, aké rastliny by ste mali zvoliť, čítajte ďalej. V našom článku sa dozviete, ktoré rastliny sa hodia práve do vašej záhrady a ako sa o ne starať, aby prekvitali.

zahradny-691

Spomenieme len tie najznámejšie a najobľúbenejšie medzi záhradkármi:

Levanduľa. Ide o najrozšírenejšiu skalničku dorastajúcu do výšky maximálne 40 centimetrov s modrým až tmavomodrým kvetom, ktorý kvitne v júli a auguste. Rastlinku zasaďte na miesto, kde bude mať dostatočne veľa slnečného svetla a veľa priestoru na rast. Na jar sa vykonáva strihanie – obzvlášť v prvom roku sa na to nesmie zabúdať, aby z peknej skalničky neostalo len zopár listov. Určite každý z vás pozná všestranné využitie tejto rastlinky – z jej kvetov sa vytvára levanduľový olej, čaj či voňavé vrecúška, naopak jej listy nachádzajú uplatnenie aj v kuchyni, kde sa v malom množstvo využívajú na ochutenie.

Krajšia záhrada – čo tak skalka?

Skalná ruža. Na skalkách sú obľúbené tučnolisté skalné ruže, ktoré sú nenáročné na pestovanie. Vyžadujú len suché stanovište a dostatok slnka. Existuje viacero druhov, ktoré sa od seba odlišujú hlavne veľkosťou, tvarom ružíc a ich farbou. Kvety zväčša kvitnú v máji a ich sfarbenie je od bielej, žltej až po ružovú.

Ďalšou skalničkou Lomikameň (Saxifraga) pochádzajúci z Pyrenejí. Tento rod zahrňuje približne 300 druhov rastúcich prevažne na skalách (z toho je odvodený aj ich názov). Pokiaľ sa jej budete snažiť vytvoriť ideálne prostredie, umiestnite na to miesto rozličné, veľké či malé kamene. Ak ide o zem, darí sa jej len v mäkkej pôde. Jednotlivé druhy sa od seba odlišujú tvarom a farebnosťou kvetov.

Nesmieme zabudnúť na rod Delosperma, najobľúbenejšia Delosperma cooperi. Ak hľadáte rastlinku, ktorá bude kvitnúť nepretržite od mája až do októbra, našli ste ju. Jej kvety sú sfarbené do modrofialovej farby, prevažuje fialová. Odporúčame na zimu prikryť vetvičkami, keďže rastlina neobľubuje prízemné mrazy.  Ďalším pozitívom je jej nenáročnosť na vodu – jej vzhľad nijako neutrpí ani po týždňoch nepolievania.

red-mittagsblume-54320_960_720

Rozchodník (Sedum oreganum). Ako väčšina skalničiek, aj táto je nenáročná na vodu, no náročná v tom, že si vyžaduje dostatok slnečného svetla. Tento konkrétny druh je výrazný svojimi lesklými sukulentnými listami, ktorých sfarbenie sa mení na základe umiestnenia. Na slnku nadobúdajú červenovínovú farbu, zatiaľ čo v tieni sú sýto zelené.

succulents-944476_960_720

Dúfame, že sme vám uľahčili rozhodovanie a že vďaka vám viete, ktoré okrasné rastliny by vo vašej skalke nemali chýbať. Výhodou je, že ak máte na skalku dostatok miesta, môžete skombinovať veľké množstvo rozličných rastliniek a sledovať, ako sa bude každá rozťahovať po svojom okolí až vám celkom pohltia zem a vy dostanete nádherný koberec skalných rastlín.

  • Kategórie

Podobné články