Levanduľa lekárska

Levanduľa: Pestovanie, liečivé účinky, strihanie a rozmnožovanie

Redakcia - 10. mája 2019 - 11709. zobrazení

Majitelia rodinných domov, ktorí majú radi okrasné dreviny a rastliny sa pravdepobone už stretli s levanduľou lekárskou. Tento poloker patrí medzi tie najobľúbenejšie a niet sa čomu diviť. Okrem jej estetického prínosu má levanduľa lekárska aj blahodárne účinky na ľudský organizmus. Tie poznali už starí Gréci a Rimania, ktorí si ju pridávali do horúceho kúpeľa. V dnešnom článku vám prezradíme ako pestovať levanduľu, aké má liečivé účinky, ako ju rozmnožovať, strihať alebo, kedy je najvhodnejší čas na jej zbieranie.

Levanduľa lekárska a jej charakteristika

Levanduľa sa radí medzi polokery, ktoré môžu dorásť do výšky 60 až 90 cm. Listy sú dlhé, úzke a zväčša majú zeleno-šedú farbu. Kvety sú zase modro-fialové a kvitnú v júli až v auguste. Levanduľa lekárska, tiež nazývaná aj levanduľa úzkostlivá, sa do našich končín dostala až z ďalekého Stredomoria a je rozšírená po celom svete. Azda každý z nás už zacítil príjemnú a veľmi aromatickú vôňu tejto rastliny, ktorá má mnohoraké využitie…

Levanduľové polia

Náš TIP na obľúbené levanduľové vonné oleje

Salus

Slow Nature

Sanct Bernhard

Éterický olej Salus - levanduľa
Hodnotenie

Cena: od 4.35 €

Éterický olej Slow Nature - levanduľa
Hodnotenie

Cena: od 1.99 €

Éterický olej Sant Bernhard - levanduľa
Hodnotenie

Cena: od 8.55 €

Aké druhy levandúľ poznáme?

Levanduľa lekárska nie je jediným druhom, ktorý sa pestuje v našich končinách. Pravdou však je, že ostatné druhy levandúľ vyžadujú skôr teplejšie prostredie a nie veľmi dobre znášajú zimu. Ak by ste však uvažovali nad tým, že vyskúšate vo vašej záhrade pestovať aj iné druhy levandúľ, prinášame vám stručný prehľad najrozšírenejších a najobľúbenejších druhov.

  • Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia)
  • Levanduľa širokolistá (Lavandula latifolia)
  • Levanduľa prostredná (Lavandula intermedia)

Najvhodnejšou na pestovanie v našich končinách je spomedzi uvedených druhov levanduľa lekárska.

Levanduľa v košíku

Ako pestovať levanduľu lekársku vo vašej záhrade?

Levanduľa lekárska má rada slnečné miesta, preto vám ju odporúčame zasadiť na južné alebo juho-západné miesta vo vašej záhrade. Pri sadení levandúľ však majte na mysli, že by levandule mali byť dostatočne chránené pred vetrom. Optimálnou pôdou pre sadenie levandúľ je piesočnato-vápenatá pôda, ktorá má dobrú priepustnosť.

Nezabudnite však, že levandule by ste mali vysádzať buď na jar alebo na jeseň. Kľúčovým aspektom sú v tomto prípade mrazy. Ak chcete vysadiť levandule na jar, počkajte až keď odoznejú posledné mrazy a naopak, ak ich chcete vysadiť na jeseň, urobte tak približne tri mesiace pred nástupom prvých mrazov.

Levanduľa lekárska

Levandule sa zvyknú sadiť v záhonoch. Samozrejme, že nič nepokazíte tým, ak si vysadíte pár levandúľ do dekoračných kvetináčov a umiestnite ich na terasu alebo do altánku. Pre lepší estetický efekt vám levandule odporúčame sadiť v záhonoch, ktoré keď sa rozrastú, vyzerajú naozaj impozantne. Však, ktorý majiteľ záhrady by nechcel mať „živý plot“ z levandúľ, ktoré budú zdobiť napríklad prístupový chodník do domu alebo do altánku?

Levanduľa v kvetináči

To, že levanduľa lekárska nie je náročná na pestovanie je fakt. Jej náročnosť sa však premieta pri sadení, resp. pri vykopávaní jám, kde levandule chcete zasadiť. Jamy na sadenie levandúľ by mali byť dostatočne hlboké a široké, s rozostupom 30 až 40 cm, v prípade väčších rastlín aj viac. Keďže levandule sú krehkými, pri ich sadení buďte obzvlášť opatrní. Veľmi ľahko ich môžete totižto polámať. Ak levandule umiestnite do jám, zasypte ich zeminou, zeminu ľahko pritlačte a nakoniec takto zasadené levandule polejte.

Náš TIP na kvalitné levanduľové mydlá

Le Petit Olivier

Dr. Bronners

Le Chatelard

Mydlo Le Petit Olivier - levanduľa
Hodnotenie

Cena: od 1.90 €

Mydlo Dr. Bronners - levanduľa
Hodnotenie

Cena: od 6.50 €

Mydlo Le Chatelard - levanduľa
Hodnotenie

Cena: od 5.20 €

Levanduľa: polievanie a starostlivosť

Levandule vo všeobecnosti majú radšej suchšiu pôdu. To však neznamená, že ich nebudete pravidelne polievať. Ak vo vašej záhrade trávite dostatok času a venujete pozornosť svojim rastlinám a okrasným drevinám, veľmi ľahko spozorujete, kedy majú levandule dostatok, resp. nedostatok vody. Ak však chcete, aby váš levanduľový záhon bol skutočne ukážkovým, odporúčame vám siahnúť po hnojení. Levandule vám odporúčame hnojiť raz ročne. Najideálnejším obdobím na hnojenie je jar.

Levanduľa vysiata na poli

S blížiacou sa zimou vyžadujú levandule vašu zvýšenú starostlivosť. Keďže patria medzi trvalky, nemusíte si robiť zbytočné starosti, či vám náhodou váš levanduľový záhon nevymrzne. Stačí však, ak urobíte potrebné opatrenia ako napríklad to, že levandule zrežete, čím ochránite hlavnú stonku a následne ich „prikryjete“ trochou zeminy alebo slamy. Takto zazimované levandule prežijú zimu bez ujmy.

Aké liečivé účinky má levanduľa lekárska?

Okrem svojej estetickej funkcie má levanduľa lekárska blahodárne a pozitívne účinky na ľudský organizmus. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa tak často používa ako ingrediencia do čajov, sirupov, ale aj jedál? Jej kvety totižto obsahujú silice, vďaka ktorým dochádza k „upokojeniu“ nervového systému, zlepšeniu psychickej odolnosti a dokonca aj k zmierneniu zápalov. Z kvetov levandúľ sa vyrába tinktúra, vďaka ktorej sa môžete zbaviť lupín a ktorá pomáha dokonca aj pri plešatosti.

Levanduľový sirup

Náš TIP na najobľúbenejšie levanduľové sirupy

Sirup Zo Záhoria

Hollinger sirup

Monin sirup

Čučoriedkový sirup s levanduľou
Hodnotenie

Cena: od 6.69 €

Hollinger sirup - levanduľa
Hodnotenie

Cena: od 4.35 €

Monin Sirup - levanduľa
Hodnotenie

Cena: od 7.80 €

Levanduľa: rozmnožovanie a strihanie

Najčastejší spôsob rozmnožovania levandúľ je formou odrezkov. Tieto odrezky by mali byť minimálne 10 cm dlhé, zdravé a nekvitnúce. Ak odstraníte spodné listy z odrezkov, zasaďte ich do pripraveného substrátu a polejte ich. Dbajte však na to, aby substrát nebol premočený. Ideálnym obdobím na rozmožovanie levandúľ je leto.

Strihanie levandúľ nie je žiadna veda. Problematickým je len odhadnutie tej správnej dĺžky, o ktorú levandule chcete skrátiť. Častokrát sa stáva, že majitelia levandúľ urobia buď príliš šetrný alebo príliš hlboký rez. Pri mladých rastlinkách príliš šetrný rez nevadí, avšak pri tých starších áno, pretože dôjde ku tzv. zdrevnatiu spodných výhonkov, ktoré už ďalej nebudú rodiť kvety. Levandule by sa mali strihať dvakrát ročne, a to na jar a po odkvitnutí, a to vždy do guľatého tvaru.

Kedy zbierať levandule?

Vedeli ste, že najideálnejším obdobím na zber levandúľ je obdobie, kedy majú najvýraznejšiu vôňu? Takéto obdobie je v lete, a to konkrétne od júla do augusta. Pri zbieraní levandúľ však buďte opatrní. Strihajte vždycky len drevnaté stonky! Takto odrezané drevnaté stonky môžete buď zviazať alebo len voľne uložiť na suché a teplé miesto. Ak budú levandule suchými, môžete s nimi nakladať podľa svojho uváženia. Či už vysušené levandule umiestnite do rôznych textilných vrecúšiek alebo umiestnite „kyticu“ z vysušených levandúľ do vášho príbytku, nič tým nepokazíte.

Sušená levanduľa

Vedeli ste, že?

Prítomnosť vrecúšiek so sušenou levanduľou lekárskou v šatníku vám nielen prevonia oblečenie, ale aj efektívne odpudí mole.

Text: Patrik Gregor

  • Kategórie

Podobné články