Kráľovná vôní alebo Levanduľa

Kráľovná vôní alebo Levanduľa

Redakcia - 16. mája 2015 - 4685. zobrazení

Ten, kto má záhradu vie, že v nej môže pestovať rôzne druhy kvetov ako aj bylín. Jednou z najobľúbenejších rastlín je levanduľa. Blahodárne účinky tejto rastliny na ľudský organizmus poznali a samozrejme aj využívali už starí Gréci, ktorí si ju pridávali do kúpeľa.

Levanduľa v záhrade

Levanduľa sa radí medzi polokery, ktoré dorastajú do výšky až 60 cm. Listy rastliny sú dlhé a úzke a majú zeleno-šedú farbu. Kvety sú zase mordo-fialové a kvitnú v júli a auguste. Levanduľa sa dostala do našich končín až z ďalekého Stredomoria a je rozšírená po celom svete.

provence-france
Zdroj foto: (link)

Liečivé účinky

Levanduľa má viacero využití. Je krásnym doplnkom záhrady, slúži na okrasu domácnosti, ale hlavne má pozitívne účinky na náš organizmus. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa často používa ako ingrediencia do čajov? Jej kvety obsahujú silice, vďaka ktorým dokáže upokojiť náš nervový systém, zlepšiť psychickú odolnosť a dokonca má aj protizápalové účinky. Z kvetov sa vyrába tinktúra, vďaka ktorej sa môžete zbaviť lupín a pomáha dokonca aj pri plešatosti. Kvety sa zbierajú tesne pred rozkvitnutím. Po zbere sa sušia na tmavom a teplom mieste. Neskôr ich môžeme použiť aj ako dekoráciu. Okrem toho vôňa levandule dokáže odpudiť mravce aj mole.

lavander-harvest
Zdroj foto: (link)

Pestovanie

Levanduľa má rada slniečko, a preto by sme ju mali sadiť na miesta smerujúce na juh a juhozápad. Ideálne je pestovať ju na mieste, kde má dostatok svetla a zároveň je chránená zo severnej strany. Rastlina je nenáročná na pôdu a vlahu. Vhodná je kamenistá a vápenatá pôda, v ktorej sa rýchlo minie prebytočná vlaha. Ak by mala totiž levanduľa nadbytok vody, potom začnú jej korienky odumierať.

lavender
Zdroj foto: (link)

Na záver ešte môžeme dodať, že rastlina má zaujímavý koreňový systém, ktorý môže siahať do hĺbky troch až štyroch metrov. Preto ju môžete využiť aj ako spôsob spevňovania menších svahov v záhrade, ale samozrejme iba v prípade, že ju budete vysádzať vo väčšom množstve.

lavander-field
Zdroj foto: (link)

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články