Lopatkovec

Ako sa starať o lopatkovec?

Redakcia - 29. októbra 2021 - 12885. zobrazení

Kým niektoré okrasné rastliny slúžia len ako estetický doplnok, iné dokážu ponúknuť aj praktický úžitok. Medzi tieto druhy patrí aj lopatkovec, ktorý si v našich domácnostiach získal stabilné miesto. A to najmä vďaka svojej prispôsobivosti a nenáročnej starostlivosti.

Lopatkovec prišiel do slovenských bytov a domov až z Južnej Ameriky. Milovníkov exotických izbových trvaliek si získal svojím atraktívnym vzhľadom a spomínaným praktickým úžitkom. Pestovatelia však oceňujú hlavne jeho schopnosť prispôsobiť sa tunajším podmienkam napriek tomu, že pochádza z horúcich a vlhkých tropických oblastí.

Lopatkovec v pôvodných podmienkach

Pestovanie lopatkovca v našich končinách začalo po jeho privezení do Európy z území, ktoré dnes patria Kolumbii. Hojný výskyt vo voľnej prírode však bol už v minulosti zaznamenaný aj v ďalších latinskoamerických krajinách až po oblasti Strednej Ameriky. Vlhšie prostredie s vyššími teplotami mu vytvára optimálne podmienky na rýchly rast, vďaka ktorému vzrast dospelých jedincov rastúcich vo voľnej prírode dosahuje viac ako 1 meter.

Lopatkovec

Lopatkovec ako izbová rastlina u nás

Napriek schopnosti tejto tropickej rastliny prispôsobiť sa podmienkam v miernom pásme sa lopatkovec ako celoročne pestovaná okrasná trvalka zdobiaca záhrady neuchytil. Svoje miesto ale našiel v interiéroch, kde je pestovaný ako estetické skrášlenie schopné oživiť daný priestor počas celého roka. Aj keď najčastejšie sa objavuje v bytoch a v domoch, chýbať nesmie ani v kanceláriách, v školách a na úradoch, kde je pestovaný pre svoje filtračné účinky.

Čo je pre lopatkovec charakteristické?

  • Rastlina pestovaná v bytoch rastie do výšky 30 až 70 centimetrov.
  • Známa je listami v tvare lopatiek, podľa ktorých bola pomenovaná.
  • Máva biele alebo bielo-zelené kvety, ktoré pripomínajú kvety ľalie.
  • Lopatkovec kvitne až dvakrát za rok, najprv na jar, potom na jeseň.
  • Pestovatelia si môžu vybrať z približne 40 dosiaľ známych druhov.

Najviac pestované druhy lopatkovca

Lopatkovec wallisov

Jedna z najobľúbenejších odrôd nesie druhové meno po nemeckom botanikovi G. Wallisovi. Obľúbená je kvôli netypickým vrúbkovaným listom s lesknúcim sa sýtozeleným povrchom.

Lopatkovec mojo lime

Tento druh patrí k menším, no pomerne husto rastúcim. Známy je svetlozeleným sfarbením listov, ktorých koncová časť je mierne zašpicatená. Takýto vzhľad dodáva rastline osviežujúci exotický nádych.

Lopatkovec sensation

Tretí z najviac pestovaných lopatkovcov je jedným z mála izbových druhov, ktorých výška môže prerásť 1 meter. Vzhľadom na vyšší vzrast a veľké listy podobné banánovníku sa pestuje najmä ako solitér umiestnený na podlahe v obývačke alebo na chodbe.

Lopatkovec v kvetináči

Lopatkovec sa hodí do každej izby

Výborná schopnosť prispôsobiť sa radí lopatkovec k hŕstke izbových trvaliek, ktorým sa bude dariť aj v nevľúdnejších podmienkach. Aj preto sa môže pestovať v ktorejkoľvek miestnosti v interiéri. Keďže sa ľahko vyrovná aj s polohou na tmavších miestach, ako bytová okrasa sa hodí napríklad na chodbu bez okien. Vďaka tropickému pôvodu bez problémov vydrží aj pobyt v kúpeľni či v miestnostiach s teplotou nad 20 °C.

Vhodné podmienky na pestovanie

Poloha

Ako rastlina vhodná do tmavších priestorov neznáša polohu na priamom slnku. Pri častejšej zálievke jej však nebude prekážať polotieň. Malé dávky denného svetla ocení najmä v čase rozkvetu.

Substrát

Lopatkovec si potrpí na kvalitný priepustný substrát s dostatkom výživných látok podporujúcich jeho rýchly rast. Všetky potrebné živiny obsahuje klasický substrát pre izbové rastliny, ktorý je bežne predávaný na internete aj v kamenných záhradkárskych predajniach.

Výsadba

Nakoľko ide o izbovú rastlinu, konkrétny termín výsadby nie je až taký dôležitý. Najlepším obdobím, kedy sadiť lopatkovec, je priebeh jari alebo jesene. Dátum vysádzania sa môže načasovať počas úvodnej fázy týchto ročných období.

Lopatkovec v kvetináči

Nenáročná starostlivosť o lopatkovec

Zálievka

Pestovanie tejto rastliny vyžaduje len minimálnu opateru. Lopatkovec si vystačí s občasnou zálievkou, ktorú je potrebné aplikovať vždy po preschnutí zeminy. Pri polievaní však dávajte pozor na jej prehnané zmáčanie. Rastlina preferuje skôr suchú ako prehnane mokrú zeminu. Polievať sa odporúča letnou odstátou vodou.

Hnojenie

Veľa práce vás nečaká ani s hnojením. Ak pri výsadbe alebo presádzaní použijete dostatočne výživný substrát, hnojiť postačí raz až dvakrát za rok, najlepšie niekoľko dní pred rozkvetom. Hnojte polovičnou dávkou, aby vám lopatkovec nezožltol.

Presádzanie

Lopatkovec rastie rýchlejším tempom. Hlavne v mladšom veku ho bude nutné presádzať aspoň raz za rok. Neskôr stačí k tomuto kroku pristúpiť po 2 rokoch. Podmienky na pestovanie sa pri presádzaní nemenia.

Ošetrovanie

Špeciálnu opateru potrebujú hlavne listy. Tie môžete pravidelne osviežovať jednoduchým poutieraním pomocou zvlhčenej handričky. Takto ich aspoň zbavíte prachu, ktorý na nich neustále sadá.

Lopatkovec ako účinná čistička vzduchu

Problém s častým zaprášením listov súvisí so schopnosťou rastliny čistiť ovzdušie vo vnútorných priestoroch, čo opakovane potvrdili aj vedecké výskumy. Lopatkovec je totiž známy ako jedna z najlepších domácich čističiek ovzdušia. Práve to je dôvod, pre ktorý je jednou z najvyhľadávanejších izbových rastlín pestovaných v našich končinách. V noci však vylučuje väčšie množstvá oxidu uhličitého, takže s počtom kvetináčov v spálni to radšej nepreháňajte.

Zvädnutá antúria

Pozor na rôzne choroby alebo škodcov

Aby si lopatkovec plnil svoju estetickú a praktickú funkciu, potrebuje byť v čo najlepšej možnej kondícii. Napriek dobrej odolnosti totiž môže podľahnúť rôznym ochoreniam, ktoré na túto izbovú rastlinu číhajú. Nebezpeční sú aj škodcovia, pred ktorými lopatkovec ochránite pravidelným poutieraním listov a občasnou aplikáciou ochranných postrekov založených na prírodnej báze. Tie zlikvidujú vošky, červy aj roztoče, ktoré zvyknú napádať túto obľúbenú izbovú trvalku najčastejšie.

Ibištek: Starostlivosť, pestovanie a liečivé účinky

Prečo je ibištek obľúbeným? Aké sú jeho liečivé účinky? Ako a kedy by ste mali ibištek sadiť? Ako často a kedy ho polievať? Nezabudnite…

Užitočná rada na záver

Napriek odolnosti, prispôsobivosti a nenáročnej starostlivosti sa lopatkovec nehodí do každej domácnosti. Problémom môže byť ich pestovanie v bytoch alebo v domoch, kde žijú deti a domáce zvieratá. Rastlina totiž obsahuje mierne jedovatú látku šťavelan vápenatý, ktorú môžu deti a zvieratá skonzumovať pri olizovaní jej jednotlivých častí, čo by mohlo skončiť zápalom sliznice alebo poškodením žalúdka.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články