Lopatkovec

Ako sa starať o lopatkovec?

Redakcia - 16. apríla 2020 - 2788. zobrazení

Kým niektoré okrasné rastliny slúžia len ako estetický doplnok, iné dokážu ponúknuť aj praktický úžitok. Medzi tieto druhy patrí aj lopatkovec, ktorý si v našich domácnostiach získal stabilné miesto. A to najmä vďaka svojej prispôsobivosti a nenáročnej starostlivosti.

Lopatkovec prišiel do slovenských bytov a domov z Južnej Ameriky. Milovníkov exotických izbových trvaliek si získal svojím atraktívnym vzhľadom a spomínaným praktickým úžitkom. Pestovatelia však ocenia hlavne jeho schopnosť prispôsobiť sa tunajším podmienkam napriek tomu, že pochádza z horúcich a vlhkých tropických oblastí.

Lopatkovec

Čo je pre lopatkovec charakteristické?

  • lopatkovec v bytoch dorastá do výšky 30 cm
  • vo voľnej prírode však dosahuje vúšku až 1 m
  • svoj názov dostal podľa lopatkovitých listov
  • má biele kvety, ktoré sa podobajú na ľaliu
  • obdobie kvitnutia prebieha na jar alebo jeseň
  • pestovatelia si môžu vybrať z cca 40 druhov

Kde je pre lopatkovec vhodné miesto?

Výborná schopnosť prispôsobiť sa radí lopatkovec k hŕstke izbových trvaliek, ktorým sa bude dariť aj v nevľúdnejších podmienkach. Aj preto ho môžete zasadiť do ktorejkoľvek miestnosti v interiéri. Keďže sa ľahko vyrovná aj s polotieňom, ako okrasa sa hodí napríklad na tmavšiu chodbu bez okien. Vďaka tropickému pôvodu zas bez problémov vydrží aj pobyt v kúpeľni či v miestnostiach s teplotou nad 20 °C.

Lopatkovec v kvetináči

Ako a kedy sa má lopatkovec sadiť?

Veľa starostí nebude s touto rastlinou ani pri jej vysádzaní. Lopatkovec si akurát potrpí na kvalitný substrát s dostatkom výživných látok podporujúcich jeho rýchly rast. Dátum sadenia sa môže načasovať na jar, no nič nepokazíte ani vysádzaním v priebehu jesene. Nakoľko ide o izbovú rastlinu, konkrétny termín nie je až taký dôležitý.

Starostlivosť o lopatkovce v skratke

Pri snahe pestovať lopatkovce neočakávajte žiadnu prehnanú starostlivosť. Rastlina si vystačí s pravidelnou zálievkou, občasným prihnojením a v prípade jej rýchleho rastu aj s presadením do väčšieho kvetináča. Pri zálievke si však dávajte pozor na jej prehnané zmáčanie. Lopatkovce preferujú skôr suchú ako premočenú zeminu. Osviežiť ich môžete aj poutieraním listov pomocou navlhčenej handričky. Takto ich aspoň zbavíte prachu, ktorý na nich neustále sadá.

Lopatkovec v kvetináči

Lopatkovce ako účinné čističky vzduchu

Problém s častým zaprášením listov súvisí so schopnosťou rastliny čistiť vzduch v priestore. Lopatkovce sú totiž známe ako jedny z najlepších čističov ovzdušia. Práve to je dôvod, pre ktorý sú jednými z najvyhľadávanejších všetkých izbových rastliniek pestovaných v našich končinách. V noci však vylučuje dosť oxidu uhličitého, takže s počtom kvetináčov s týmito rastlinkami v spálni to radšej nepreháňajte.

Ibištek: Starostlivosť, pestovanie a liečivé účinky

Prečo je ibištek obľúbeným? Aké sú jeho liečivé účinky? Ako a kedy by ste mali ibištek sadiť? Ako často a kedy ho polievať? Nezabudnite…

Ibištek

Pozor na rôzne choroby alebo škodcov

Aby si lopatkovec plnil svoju estetickú a praktickú funkciu, potrebuje byť v najlepšej možnej kondícii. Napriek dobrej odolnosti totiž môže podľahnúť rizikám rôznych ochorení, ktoré na túto izbovú rastlinu číhajú. Prevenciu proti škodcom jej zaistíte pravidelným utieraním listov či občasnou aplikáciou ochranných postrekov založených na prírodnej báze, ktoré ponúkajú všetky dobré záhradkárske predajne.

Zvädnutá antúria

Akí škodcovia lopatkovce ohrozujú?

  • vošky
  • červce
  • roztoče

Rada na záver:

Napriek odolnosti, prispôsobivosti a nenáročnej starostlivosti sa lopatkovce nehodia do každej a jednej domácnosti. Problémovým môže byť ich pestovanie v bytoch alebo domoch, kde žijú domáce zvieratá. Tie môžu po konzumácii jednotlivých častí rastliny dostať zápal sliznice či žalúdka. Lopatkovce totiž obsahujú mierne jedovatú látku šťavelan vápenatý.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články