Petra v Jordánsku

Petra v Jordánsku: Unikátna architektúra vytesaná do pieskovca!

Redakcia - 22. septembra 2019 - 9844. zobrazení

Ak niekedy budete plánovať cestu do Jordánska určite by ste mali navštíviť najslávnejšiu historickú pamiatku tejto krajiny, a to skalné mesto Petra. Petra v Jordánsku je jeden zo siedmich novodobých divov sveta a niet sa čomu diviť. Unikátna architektúra a mesto vytesané do pieskovca vás presvedčí o tom, prečo je Petra v Jordánsku tým najnavštevovanejším turistickým miestom v krajine.

Petra v Jordánsku

História skalného mesta

Petra v Jordánsku nie je výnimočná len svojou podobou, ale aj históriou, ktorá je naozaj veľmi dlhá a pestrá. Prvé zmienky o Petre nájdete už v Biblii, kedy sa jej hovorilo Selá a Arabi ju neskôr nazvali Mojžišovým údolím. Pôvodným zámerom bolo vytvoriť z Petry pohrebisko, ktoré malo byť ukryté pred svetom, a to na mieste kde sa stretávajú tzv. tri údolia Vádí al-Araba.

Petra v Jordánsku

Pôvodnými obyvateľmi Petry boli Nabatejci, ktorí tu žili približne od tretieho storočia pred naším letopočtom a Petra sa stala hlavným mestom ich ríše. Svojho najväčšieho rozmachu dosiahla Petra v roku 62 pred naším letopočtom, kedy bola významným obchodným centrom celej Nabatejskej ríše. Počas najväčšieho rozkvetu Petry v nej žilo vyše 30000 ľudí.

Petra v Jordánsku - hrobka

Po ničivých zemetraseniach, ktoré postihli Petru v šiestom storočí nášho letopočtu sa toto skalné mesto stalo „tajomstvom“ miestnych beduínov. Beduínom sa Petru podarilo ukrývať až do devätnásteho storočia! Prvým Europánom, ktorý sa od doby križiackych výprav do Petry dostal bol Johann Ludwig Burckhardt, a to v roku 1812. Odvtedy je Petra v Jordánsku znovuobjaveným klenotom, ktorý ročne priláka desiatkytisíc turistov.

Skalné mesto Petra - Jordánsko

Kde sa Petra v Jordánsku nachádza?

Petra sa nachádza na juhu Jordánska približne tri hodiny cesty od hlavného mesta Jordánska – Ammánu. Leží v údolí Vádí Musa, ktoré je súčasťou Šarských hôr. Zaujímavosťou je, že do Petry vedie iba jediná cesta, a to cez mesto Vádí Musa.

Petra - Jordánsko

Aké najvýznamnejšie pamiatky nájdete v Petre?

Akýmsi symbolom a dominantou celej Petry sa stala „Pokladnica“ – Al-Khazneh. Túto impozantnú stavbu nájdete hneď po prejdení úzkeho priechodu s názvom Sík, ktorý je de facto jedinou vstupnou bránou do tohto starobylého skalného mesta. Primárne mala „Pokladnica“ – Al-Khazneh slúžiť ako hrobka pre nabatejského kráľa Areta III.

Al-Khazneh - Pokladnica - Petra - Jordánsko

Táto stavba je nielen hlavným lákadlom celej Petry, ale rovnako sa môže pýšiť aj svojou detailnou prepracovanosťou a architektúrou. Stavba meria 43 metrov a široká je približne 30 metrov. Čo je však zaujímavé je to, že na fasáde tejto jedinečnej stavby môžete nájsť stopy po guľkách.

Al-Khazneh - Pokladnica - Petra - Jordánsko

Áno, skutočne je tomu tak. K „Pokladnici“ sa traduje legenda, že jeden z egyptských faraónov umiestnil do horného poschodia urnu s pokladom, ktorý sa ľudia snažili získať, a to buď streľbou alebo dokonca hádzaním oštepov. Tak, či onak Al-Khazneh je jednou výnimočnou stavbou, ktorú sa určite oplatí vidieť na vlastné oči.

Za zhliadnutie určite stojí aj stavba podobná „Pokladnici“, a to Ad-Dér, teda „Kláštor“. Ad-Dér je vysoký 45 metrov a na šírku meria vyše 50 metrov. Pôvodne aj táto stavba mala slúžiť ako hrobka, avšak vo vnútri nájdete veľké množstvo krížov, čo viedlo k vytvoreniu názvu „Kláštor“, resp. „Chrám“.

Bronzové bábätká na pražskej Kampě od umelca Davida Černého

Ak ste niekedy navštívili Prahu, určite ste neprehliadli bronzové bábätká od českého umelca Davida Černého, ktoré nájdete v pražskej Kampě…

Bronzové bábätka - David Černý

Nemenej zaujímavou stavbou, ktorú môžete nájsť v Petre je divadlo. To vytesali do pieskovca pôvodne Nabatejci. V tej dobe malo divadlo kapacitu pre 3000 ľudí, avšak s príchodom Rimanov došlo k jeho rozšíreniu až na 8500 miest. Rimania sa však neštítili kvôli tomuto rozšíreniu zbúrať aj niektoré priľahlé hrobky.

Divadlo v Petre

V Petre bol okrem iného vybudovaný sofitiskovaný zavlažovací systém, ktorý neslúžil len na závlahu záhrad v centre mesta, ale aj jeho odľahlejších častí. Až s postupom času a niekoľkých storočí sa archeológom podarilo objaviť „podzemnú kanalizáciu“, ktorá v období ďažďov dopravovala vodu do zberných nádrží.

Petra v Jordánsku

Praktické informácie pre turistov

Pred samotnou návštevou Petry by ste mali vedieť, že celodenné vstupné vás vyjde na 50 jordánskych dinárov, čo je v prepočte 60 €. Samozrejme, že je tu možnosť zakúpenia aj dvojdňového vstupného, ktoré vás vyjde na 75 jordánskych dinárov, čo je v prepočte 90 €. Vzhľadom k vyššej cene vám odporúčame navštíviť Petru skoro ráno, aby ste mali na prehliadku celý deň a patrične by ste si toto tajomné skalné mesto užili.

Petra v Jordánsku

Čo sa týka ubytovania, najbližšie „klasické“ ubytovanie nájdete v meste Wádí Músa, v ktorom sú hostely, ale aj hotely. Rovnako tam nájdete množstvo reštaurácií v ktorých si môžete dať obed alebo večeru. Čo sa týka cestovania po Jordánsku, nemusíte sa ničoho báť. Ľudia sú veľmi priateľskí a ochotní.

Petra - Jordánsko

Text: Patrik Gregor    Zdroj/Foto: FotkyZadarmo.sk

  • Kategórie

Podobné články