Domy z lodných kontajnerov – za a proti

Domy z lodných kontajnerov – za a proti

Redakcia - 11. júna 2018 - 3220. zobrazení

Alternatívne bývanie na moderný spôsob má viacero podôb. Medzi tie najobľúbenejšie patrí život v domoch zariadených z lodných kontajnerov. Vo väčšine prípadov sa jedná o úsporné a estetické príbytky, no pozor. S bývaním v týchto objektoch sa môže spájať aj niekoľko mínusov.

O príbytkoch z kontajnerov sa medzi mnohými architektmi hovorí ako o domoch 21.storočia. Ich optimizmus podnietili výhody života v týchto stále nie veľmi tradičných objektoch, ktoré však nie sú celkom preskúmané. A práve slabá znalosť bývania v nich sa môže stať kameňom úrazu a konfrontovať nepripravených obyvateľov s viacerými prekážkami.

Alternatívne bývanie na moderný spôsob

Plusy domov z kontajnerov:

  • Nižšia obstarávacia cena – Najväčším lákadlom na týchto domoch je cena. Lodný kontajner je predsa len menej nákladný ako murovaný dom a väčšina výdavkov sa spája s jeho dovozom na miesto. Nízka cena sa však ukáže ako pasca, z ktorej sa budete vymotávať pekne draho.
  • Rýchla realizácia domu – Zákazníci oceňujú aj okamžitú realizáciu, ktorá sotva presiahne pár mesiacov. No vždy to závisí od šikovnosti, s akou dokážu zvládnuť všetky prípravy a zariadiť si bývanie.
  • Netradičný typ príbytku – Domy z kontajnera sú vyhľadávané aj kvôli ich originalite. Napriek rekordnému nárastu ich počtu sú stále niečím novým a ich dizajn vás výrazne odlíši od okolia.
  • Úsporné a útulné bývanie – Nie je náhoda, že tieto domy vyhľadávajú najmä tí, ktorí túžia po úspore za energie. Okrem toho, ich interiéry sú útulné a priestranné, čo im len zlepšuje meno.
Úsporné a útulné bývanie

Pozor na niekoľko mínusov:

  • Možná opotrebovanosť kontajnera – Nie všetci majitelia si pred kúpou takéhoto domu uvedomujú kvalitatívnu stránku jednotlivých kontajnerov. Čím sú lacnejšie, tým zažili viac transportov na lodi, čo sa podpíše aj na ich trvácnosti.
  • Ďalšie investície do bývania – Bez ohľadu na to, aké zachovalé kontajnery sú, do bývania bude potrebné vraziť ďalšie peniaze a nebude ich málo. Kontajnerové domy totiž vyžadujú špeciálny prístup k izoláciám, zatepleniu aj vedeniu rozvodov.
  • Nedostatok firiem so znalosťami týchto domov – Zrejme potrvá, kým u nás bude dostatok firiem zameraných na tieto domy. Dovtedy je možné, že v prípade opráv alebo rekonštrukcií budete odkázaní buď sami na seba, alebo na hŕstku spoločností, ktoré sú v tejto problematike doma, no môžu byť drahé a vzdialené. 
Ďalšie investície do bývania

Bývanie v lodných kontajneroch sa stretáva s rastúcou obľubou. Záujemcov láka niečo nové, čo si však pýta svoju daň, pretože popri výhodách narážajú aj na niekoľko mínusov. To ale do budúcna nemusí znamenať problém, pretože architekti postupne nazbierajú skúsenosti, vďaka ktorým nedostatky odstránia. Bývaniu na tento spôsob tak dáva zelenú stále viac ľudí.

Text: Róbert Bosák    Zdroj/foto: Novadekomodular.com

  • Kategórie

Podobné články