Fotovoltaika

Bojíte sa vyúčtovania? Ako ušetriť bez toho, aby ste prišli o svoj komfort

Reklamný článok - 26. marca 2024 - 514. zobrazení

Obávate sa každoročného vyúčtovania a máte dosť vysokých účtov za elektrinu, ktoré vám nedovoľujú skrášliť si bývanie podľa vašich predstáv? Potom je najvyšší čas prevziať kontrolu nad spotrebou a zistiť, kde a ako sa dá ušetriť aj bez obmedzenia komfortu.

Existuje niekoľko spôsobov, ako to môžete urobiť a užívať si život tak, ako ste boli zvyknutí.

Zvážte inštaláciu fotovoltiky

Fotovoltika je dnes jedným z najlepších spôsobov, ako môžete ušetriť na spotrebe elektrickej energie. Ide o špeciálny systém, ktorý je schopný premieňať bezplatné slnečné lúče na elektrickú energiu, schopnú zásobovať celú vašu domácnosť alebo firmu zdrojom potrebným na život.

Aby vám ale systém priniesol očakávané výsledky, je dobré aby sa o jeho montáž postaral odborník. Inštalácia fotovoltiky profesionálom zaručí správne pripojenie panelov k sieti, na strechu a v požadovanom uhle. Jednoducho presne tak, aby ste mali z daného riešenia čo najväčší efekt.

Urobte si domáci energetický audit

Energetický audit domácnosti je ďalší cenný nástroj, ktorý vám môže pomôcť identifikovať oblasti, v ktorých plytváte energiou, a poskytnúť vám konkrétne tipy, ako znížiť spotrebu energie. Tieto tipy môžu zahŕňať kontrolu spotreby energie alebo spomínanú montáž efektívnej fotovoltiky.

Na vykonanie auditu si môžete najať profesionála, ktorý má odborné znalosti, alebo ho môžete vykonať sami pomocou online nástrojov či kontrolných zoznamov. Nezávisle od toho, ako sa rozhodnete, energetický audit vám poskytne cenné informácie a odporúčania na zlepšenie energetickej účinnosti vášho domova a zníženie nákladov na energiu.

Používajte energeticky úsporné spotrebiče

Investovanie do moderných a efektívnych spotrebičov môže byť prvým výsledkom auditu a zároveň výhodnou voľbou pre zníženie nákladov na energie. Pri ich výbere sa zamerajte na tie s certifikáciou Energy Star, ktoré sú navrhnuté tak, aby spotrebovávali menej energie než ich bežné alternatívy. Aj keď je možno počiatočná cena o niečo vyššia, dlhodobé úspory na účtoch za energie môžu v konečnom dôsledku tieto investičné náklady vyvážiť. Takýmto spôsobom môžete navyše šetriť nielen peniazmi, ale aj prírodou, pretože znižujete spotrebu energie, no pritom neprichádzate o svoj komfort.

Znížte spotrebu vody

Znížiť spotrebu vody bez toho, aby ste prišli o svoj komfort nie je žiadny problém. Navyše má tento krok pozitívny vplyv nielen na váš rodinný alebo firemný účet, ale aj životné prostredie.

Aj keď je kontrolovaná spotreba pri osobnej hygiene v tomto smere dobrá cesta, nie je to jediné riešenie, ktorým môžete znížiť spotrebu vody a energií za jej ohrev. Možno máte slabšie tesnenia, ktoré by si zaslúžili opravu, pretože aj prípadné úniky vody sa podpisujú na vyššom objeme neefektívneho využívania vody v domácnosti alebo vo firme.

Aj pri klasickom umývaní riadu zbytočne prichádzate o stovky litrov pitnej a čoraz vzácnejšej vody, čo sa dá pritom veľmi jednoducho vyriešiť používaním umývačky riadu. Rovnako tiež inštalácia batérií s nižším prietokom môže znížiť spotrebu vody bez ohrozenia komfortu. Ako bonus je ohľaduplnosť k prírode.

Inštalácia fotovoltaiky

Keď elektroniku nepoužívate, odpojte ju

Dnešná elektronika je vybavená tak, aby mohla, pre náš vysoký komfort a jej obsluhu, zostať v takzvanom pohotovostnom (Stand-by) režime. Napriek tomu, že v takomto stave zariadenie nie je zapnuté, pohotovostný režim môže pri dlhodobom využívaní podľa odborníkov predstavovať výrazný zásah do účtov.

Jedna štúdia vykonaná pre americkú neziskovú enviro-organizáciu dokonca zistila, že neaktívne spotrebiče v „spánkovom režime“ spotrebúvajú až štvrtinu energie a predstavujú zbytočné zvýšenie účtov. Ak ich preto chcete znížiť, je dôležité a jednoduché odpojiť elektronické zariadenia, ktoré nie sú využívané, a to buď priamo zo zásuvky alebo pomocou prepínača na predlžovacom kábli.

Nastavte si termostat

Nesprávne vykurovanie a chladenie vášho domova môže predstavovať značné náklady. Aby ste sa takýmto situáciám vyhli, môžete optimalizovať nastavenie termostatu na energeticky efektívnejšiu teplotu.

V letných mesiacoch môžete ušetriť energiu tým, že nastavíte termostat na pohodlnú teplotu, napríklad na 25 stupňov Celzia, keď ste doma, a na 29 stupňov Celzia, keď domov opustíte, aby sa zabránilo zbytočnému chladeniu vzduchu klimatizáciou.

V zimných mesiacoch môžete dosiahnuť podobné úspory tým, že nastavíte termostat na 20 až 21 stupňov, keď ste doma, a na 15 stupňov, keď ste preč. Automatizované termostaty môžu byť užitočným nástrojom na efektívne riadenie teploty vo vašom dome a znižovanie nákladov na energiu. Ovládanie tých najmodernejších je dokonca možné aj cez aplikáciu v mobile z akéhokoľvek miesta s pripojením na internet.

Prepnite na LED osvetlenie

LED osvetlenie je ďalšou skvelou voľbou pre zníženie nákladov na energiu v domácnosti. Aj keď je možné, že niektoré žiarovky tohto typu môžu mať na začiatku vyššiu cenu, ich dlhšia životnosť a nižšia spotreba energie prinášajú v dlhodobom horizonte značné úspory. Na rozdiel od tradičných žiaroviek spotrebúvajú LED modely menej energie a môžu vydržať až 25-krát dlhšie. Týmto spôsobom môžete efektívne znížiť svoje náklady na osvetlenie a prispieť k udržateľnosti.

Zníženie mesačných účtov za energie nemusí byť zložité. Stačí do praxe bežného života implementovať potrebné a veľmi jednoduché opatrenia, ktorými šetríte nielen svoje účty, ale aj prírodu a svoj čas.

Zdroj obrázkov: Halfpoint a Sahara Prince / shutterstock.com

  • Kategórie

Podobné články