Vybavenie domu

Na čom sa neoplatí šetriť pri rodinnom dome

Reklamný článok - 1. novembra 2022 - 1035. zobrazení

Výstavba domu je drahá a náročná záležitosť. Neraz preto hľadáme možnosti, kde nejaké to euro ušetriť. Existuje však niekoľko prvkov v dome, na ktorých sa jednoducho šetriť neoplatí. V nasledujúcom článku si zhrnieme, ktoré to sú.

Zrejme by bolo dobré začať so základnými stavebnými materiálmi. Táto téma je však väčšine ľudí dobre známa a preto by sme len mlátili prázdnu slamu. Každému je totiž jasné, že sa neoplatí šetriť na základoch a robiť ich napríklad plytšie, než sú navrhnuté v projekte. Alebo použiť užšiu tehlu než bola naprojektovaná. Všetko by sa vám to vrátilo neskôr.

Podobné to však je aj s ďalšími prvkami.

Okno s trojsklom by malo byť štandard

Kvalitné okná sú jednou z kľúčových častí v dome. Ide o vec, na ktorej sa jednoducho neoplatí šetriť. Dnes býva štandardom trojsklo, nakoľko klasické dvojsklo už nespĺňa tepelnotechnické požiadavky. Pri výbere dodávateľa okien by ste preto mali hľadať spoľahlivého výrobcu, ktorý má dobré referencie (pokiaľ možno od ľudí, ktorí okná používajú už niekoľko rokov).

Síce si za okná s trojsklom priplatíte viac (a v prípade kvality to bude ešte drahšie), túto investíciu oceníte neskôr. A to hneď viacnásobne. V prvom rade nebudú úniky tepla tak vysoké, ako v prípade dvojskla. Presvedčíte sa o tom aj na vlastnej koži, nakoľko sa v chladných mesiacoch nebude okno s trojsklom toľko rosiť.

Zároveň sa v prípade kvalitného výrobku nemusíte báť, že po pár rokoch budete musieť okná servisovať alebo dokonca znovu vymieňať.

Kvalitná brána a plot

Ďalším prvkom, na ktorom sa neoplatí šetriť je kvalitná brána a plot. Plot sám o sebe tvorí jednak bezpečnostný prvok, teda chráni pred nežiaducimi hosťami. V závislosti od prevedenia zároveň poskytuje aj istú dávku súkromia. Taktiež pomáha dotvárať celkový vzhľad domu a pôsobí reprezentatívne. Neraz zle navrhnutý plot dokáže pokaziť dojem z novej domácnosti.

Brána by mala spĺňať všetky vyššie spomenuté zásady. Zároveň však musí byť aj vysoko funkčná a spoľahlivá. Presne takými sú aj moderné brány od TOP GATES. Pokiaľ totiž nestavíte na kvalitné riešenie, môžete si byť istý, že za pár rokov (a niekedy aj skôr), sa objavia problémy a s nimi spojené výdavky.

Nešetrite na dverách a garážovej bráne

Vchodové dvere patria k ďalšej dôležitej súčasti domu, na ktorej sa neoplatí šetriť. Podobne ako pri plote a bráne, aj dvere majú viacnásobný účel. Jednak vás reprezentujú, dotvárajú celkový vzhľad domácnosti a taktiež chránia vás a váš majetok. Vchodové dvere by teda mali byť bezpečnostné, vybavené kvalitným zámkom.

Neraz sa stáva, že je domácnosť vybavená kvalitnými vchodovými dverami, no na garáž sa akosi zabudne. Použije sa lacná garážová brána, len aby bola garáž zatvorená. V zásade to nemusí byť až taký problém. Treba však počítať s tým, že časom sa vyskytnú problémy a takéto riešenie si bude vyžadovať ďalšie investície.

Predsalen však môže vzniknúť jeden problém. A to v situácii, kedy je garáž spojená priamo s domom. Často totiž dochádza k tomu, že cez nezabezpečenú garáž vniknú zlodeji rovno do domácnosti. Kvalitné garážové brány preto opäť zaraďujeme do kategórie prvkov v rodinnom dome, na ktorých sa neoplatí šetriť.

Potosovec: Nenáročná izbová liana s praktickým úžitkom

Viete, ako sa pestuje potosovec? Čím je potosovec výnimočný? Aké druhy potosovca poznáme? Potosovec je prírodnou čističkou vzduchu…

Potosovec

Na čom sa ešte neoplatí šetriť?

Odpoveď je jednoduchá. Prakticky na ničom. Či už je to spotrebná elektronika, nábytok či čokoľvek iné, pokiaľ to situácia dovolí, netreba ísť hneď po tom najlacnejšom. Samozrejme netvrdíme, že treba kupovať iba tie najdrahšie veci. To veru nie. Je nutné hľadať a nájsť optimálny pomer cena a výkon. Lacné veci totiž neraz preplatíte viacnásobne, než keby ste si raz kúpili jeden výrobok a poriadny.

Zdroj obrázku: Pexels.com

  • Kategórie

Podobné články