Milovala ich rakúsko-uhorská šľachta, T. G. Masaryk aj viacerí štátnici z obdobia ČSR. Obľúbené sú aj dnes, a to nielen u vrcholových predstaviteľov štátu. Topoľčianky sa už dávnejšie stali jedným z najvyhľadávanejších kultúrnych a turistických stredísk v celom Nitrianskom kraji.
Malá útulná obec s vyše 2-tisícovým počtom obyvateľov je vyhľadávaným cieľom domácich aj zahraničných návštevníkov už niekoľko desaťročí. Kým niektorí si ju obľúbili kvôli bohatej vinohradníckej tradícii, iných očarili štýlové architektonické diela zasadené do romantického prostredia. Topoľčianky však ponúkajú hneď niekoľko dôvodov na návštevu aj športovcom, umelcom, milovníkom zvierat a priaznivcom histórie, či už tej staršej alebo novodobej.
Viac ako 700 rokov bohatej histórie
Výskumy archeológov síce odhalili osídlenie územia dnešných Topoľčianok už v 6. storočí, no oficiálna história obce sa začala písať až pred koncom 13. storočia. Prvá písomná zmienka sa spája s rokom 1293, kedy sa okolo potoku Leveš začal z dôvodu ryžovania zlata usídľovať rod Topoľčianskych, po ktorých bola postupne sa rozrastajúca obec pomenovaná. Na obdobie najväčšej slávy však musela počkať.
Prvý významnejší zápis do histórie prišiel v 60. rokoch 16. storočia, kedy sa do Topoľčianok kvôli tureckej hrozbe presunulo sídlo Tekovskej župy. Tým bolo viac ako 140 rokov, počas ktorých sa obraz obce výrazne zmenil. Na začiatku 18. storočia sa sídlo župy presťahovalo do Zlatých Moraviec, no Topoľčianky ostali naďalej vyhľadávaným miestom, ktoré navštevovali významní šľachtici a neskôr aj predstavitelia ČSR. Ich návštevy sa výraznou mierou pričinili o to, že lokalita sa ďalej zveľaďovala a dodnes ostala miestom, v ktorom je čo obdivovať.
1. Topoľčiansky zámok
Prítomnosť rakúsko-uhorskej aristokracie a čelných predstaviteľov ČSR v obci sa spája najmä s elegantným zámkom, ktorý je pýchou celých Topoľčianok. Jeho južný trakt, ktorý pristavali k pôvodnému zámockému sídlu, je dokonca považovaný za najkrajšie klasicistické stavebné dielo na celom Slovensku.
História zámku
Atraktívne sídlo vzniklo prestavbou staršej protitureckej pevnosti, ktorá sa v priebehu 16. storočia premenila na renesančný zámok. V prvej polovici 19. storočia získal výraznú klasicistickú stopu v podobe nového južného krídla. To nechal vybudovať vtedajší tekovský župan Ján Keglevič. Po ňom sa na zámku zdržiavali Habsburgovci, neskôr aj čelní predstavitelia ČSR, najmä T. G. Masaryk, ktorý si z neho spravil letné sídlo.
Zámok v súčasnosti
Elegantný komplex už niekoľko rokov slúži ako hotel s reštauráciou, ktorý je zriadený v troch renesančných krídlach. Južný trakt v klasicistickom prevedení je sídlom múzea, ktorého expozície tvorí najmä historický nábytok. Návštevníci však uvidia aj Masarykovu pracovňu či nádhernú knižnicu s viac ako 14 000 výtlačkami.
Zaujímavosti o zámku
2. Vzácny anglický park
Zážitok z návštevy Topoľčianskeho zámku umocňuje prostredie, do ktorého je zasadený. Jeho poloha na mieste starej pevnosti umožnila zriadiť v okolí rozľahlý anglický park. Ten nepatrí len k najkrajším a najväčším, ale tiež k najvzácnejším, za čo sa mu ušiel aj zápis do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.
História parku
Park začal naberať prvé súčasné kontúry v čase rozširovania zámku o južné krídlo. Jeho novej podobe však predchádzala tzv. panská záhrada zo 17. storočia. Už v tej sa objavili prvé hospodárske budovy využívané šľachtou. S rozšírením záhrady na anglický park pribudli aj ďalšie objekty tvoriace súčasť celého areálu.
Park v súčasnosti
Dĺžka parku dnes dosahuje viac ako 2 km. Jeho areál sa tiahne od centra obce až k jej okrajovej časti. Viac ako polovičná časť plochy má lesný ráz, ktorý zvýrazňujú vzácne dreviny, medzi ktorými nechýbajú najmä druhy privezené z cudziny.
Zaujímavosti o parku
3. Poľovnícky zámoček
Rozsiahly anglický park neobklopuje iba Topoľčiansky zámok. V jeho elegantne upravenom areáli sa ukrýva aj šikovná secesná stavba, ktorá je známa ako Poľovnícky zámoček. Dielo je síce novšie, no napriek tomu sa mu podarilo dostať medzi národné kultúrne pamiatky.
História zámočka
Stavba dopĺňa mapu topoľčianskych architektonických klenotov od roku 1910. Postaviť ju dal Jozef Augustín Habsburg, ktorý ju však vzhľadom na vojnové udalosti a následný vznik ČSR dlho nevyužíval. Objekt pripadol štátu, ktorý ho zrenovoval a spravil z neho ubytovacie priestory.
Zámoček v súčasnosti
Poschodová stavba so štvorcovým pôdorysom ozdobená dvojicou vežičiek si plní ubytovaciu funkciu aj dnes. Objekt slúži ako elegantne zariadený hotel, ktorý hosťom ponúka vyšší štandard.
Zaujímavosti o zámočku
4. Národný žrebčín
Napriek tomu, že anglický park s veľkolepým zámkom a šikovným poľovníckym zámočkom sú pýchou obce, návštevníci si Topoľčianky spájajú hlavne s presláveným žrebčínom. Ten je jediný svojho druhu na celom Slovensku, čo v spojitosti s pestrým harmonogramom rôznych hipologických podujatí zvyšuje záujem o jeho návštevu.
História žrebčína
Národný žrebčín začal fungovať presne pred 100 rokmi. Ministerstvo pôdohospodárstva ČSR ho dalo zriadiť v roku 1921 za účelom chovu plemenných žrebcov z plemien arab, lipican či hucul.
Žrebčín v súčasnosti
Účel, kvôli ktorému žrebčín vznikal, sa za 100 rokov jeho fungovania nezmenil. Aj v súčasnosti sa v ňom chovajú žrebce uvedených plemien, ktorých chov nie je určený len pre Slovensko.
Zaujímavosti o žrebčíne
5. Jediná zubria zvernica
Tradícia chovu v Topoľčiankach a jej okolí sa nespája iba s koňmi či inými hospodárskymi zvieratami. Obec sa preslávila aj zubrou zvernicou, ktorá je jediná na celom Slovensku. Za viac ako 50 rokov svojho fungovania výrazne prispela k záchrane zubra, ktorému v polovici 20. storočia hrozilo úplné vyhynutie.
História zvernice
Myšlienka záchrany zubrov v kontrolovanom chove vznikla v 50. rokoch minulého storočia. Zrealizovať sa ju podarilo v roku 1958, kedy do zvernice priviezli prvého zubra.
Zvernica v súčasnosti
Chovateľská časť zvernice dnes zaberá 27 hektárov. Rozdelená je na 4 prepojené časti. Chované jedince žijú striedavo v každom z týchto oddelení. Verejnosť sa na nich môže prísť pozrieť naživo, pretože zvernica je prístupná návštevníkom.
Zaujímavosti o zvernici
Najväčšia drevená socha s prvým orlojom na Slovensku v Starej Bystrici
Viete, čím je výnimočný prvý Slovenský orloj, ktorý sa nachádza v Starej Bystrici? Srdcom orloja je unikátny astroláb, ktorý patrí medzi…
Na záver pohár lahodného vína z topoľčianskych viníc
Prehliadka uvedených topoľčianskych atrakcií zaberie celý deň. Ich návštevou sa však výlet v romantickej obci s bohatou históriou končiť nemusí. Topoľčianky návštevníkov pozývajú aj na príjemný večerný oddych pri pohári lahodného vína z miestnych viníc. Topoľčianky sú dlhodobo známe vysokou produkciou vína, ktorá patrí medzi najväčšie na Slovensku. Nie náhodou sa stala neodmysliteľnou zástavkou na Nitrianskej kráľovskej vínnej ceste.
Autor textu a fotografií: Róbert Bosák