Poslúži ako krmivo, nahradí chemické hnojivá a zároveň zlepší celkovú štruktúru pôdy. To ale stále nie je všetko. Vika siata má aj iné pozitíva, ktoré súvisia najmä s nenáročnou starostlivosťou či dobrou dostupnosťou tejto rastliny.
Vika siata je už dlhé roky stálicou nielen slovenských polí a záhrad. Svoje stabilné miesto má hlavne na pozemkoch, kde sa kladie dôraz na pestovanie, resp. hospodárenie bez chémie. Platí to najmä o hnojení, na ktoré sa táto rastlina dorastajúca do výšky 120 centimetrov hodí priam ideálne. Tým sa ale široké spektrum možností jej využitia iba začína.
Kvôli čomu sa vika siata pestuje?
Ako a kedy sa vika siata vysádza?
Spôsob výsevu
Ako všetky jej príbuzné rastliny, aj vika siata sa sadí klasickým spôsobom pomocou výsevu semienok. Tie sa dajú kúpiť v každej dobrej predajni s osivami. Odhadovaný pomer pri výseve je zhruba 1,5 kg osiva na 100 m² pôdy.
Vhodná pôda
Vika siata nie je veľmi náročná, takže ujať sa dokáže vo viacerých druhoch pôdy. Najviac jej sedí piesočnatá alebo výrazne hlinitá zemina, ktorá však nesmie byť príliš suchá, čo by vike spôsobovalo značné problémy.
Miesto výsevu
Kým na konkrétny typ pôdy si vika príliš nepotrpí, správna poloha je pre ňu kľúčová. Najlepšie sa cíti na miestach situovaných na priamom slnečnom svetle. Pri správnej starostlivosti a vhodnom termíne výsevu sa však ujme aj v polohách s miernym tieňom.
Termín výsevu
Keďže vika rýchlo vzchádza, vysievať sa môže aj neskôr. To ale väčšinou platí iba v nížinách, kde ju zvyknú siať aj v polovici augusta. Vo vyšších polohách sa neodporúča vysievať neskôr ako v júli. Najideálnejším obdobím výsevu je však vždy jar, prípadne neskorá jeseň, za predpokladu, že viku chcete využiť vo forme ozimín.
Vika siata ako tzv. zelené hnojivo
Správne vysiata a následne vypestovaná vika môže už po pár týždňoch od výsevu slúžiť ako kvalitné hnojivo. V tomto prípade sa jedná o prírodné zelené hnojivo založené na princípe biomasy, teda bez chemických látok a prímesí. Tie nie sú vôbec nutné, pretože zloženie viky obsahuje mnohé látky schopné vyťažiť z pôdy všetky potrebné živiny, najmä fosfor a draslík. Plodiny, ktoré sa následne posadia na takto pohnojenú pôdu, majú k dispozícii omnoho väčšie množstvo organických látok smerodajných pre ich zdravý rast.
Ako hnojiť pomocou viky siatej?
Aký prínos má vika siata ako hnojivo?
Vika siata ako proteínová bomba
Bohaté nutričné zloženie nie je využiteľné iba v rámci hnojenia. Rozmanitosť živín, ktorými vika siata disponuje, sa dá zužitkovať aj pri kŕmení hospodárskych zvierat. Známa je hlavne vysokým obsahom bielkovín, ktorých má táto rastlina údajne viac ako väčšina z príbuzných druhov. Okrem toho, že ide o poriadnu proteínovú bombu, v jej zložení nájdete mnohé iné látky podporujúce nielen zdravie zvierat, ale aj ľudí.
Vika siata ako výživný doplnok pre ľudí?
Spomínané nutričné látky môžu byť bohatým zdrojom živín aj pre ľudí. Ku konzumácii viky siatej sa však zatiaľ pristupuje trochu opatrne. Vedecké štúdie ale opakovane potvrdzujú, že táto rastlina neobsahuje nič, čo by mohlo ľudskému organizmu poškodiť. Práve naopak. Ako občasný výživový doplnok stravy môže pôsobiť priaznivo pri rôznych ťažkostiach alebo ako prevencia pred ich vznikom.
Aké látky vika siata obsahuje?
Bielkoviny
Práve spomínaný vysoký obsah bielkovín je jedným z hlavných dôvodov, pre ktorý je vika vo veľkom využívaná ako krmivo. V jej zložení sa nachádza od 20 do 40 % životne dôležitých bielkovín, čo je porovnateľne viac ako v ktoromkoľvek druhu mäsa.
Vitamíny B
Popri bielkovinách má vika aj vysoký obsah vitamínov, a to hlavne „béčiek“. Tie sa starajú o celkovú podporu imunity a pomáhajú telu produkovať viaceré enzýmy potrebné pre lepšie a rýchlejšie trávenie.
Minerály
Prítomnosť fosforu a draslíka v zložení viky siatej sme už spomenuli v súvislosti s využitím tejto rastliny ako zeleného hnojiva. Súčasťou jej obsahu sú však aj ďalšie minerály, napríklad horčík, zinok, mangán či vápnik. Pre zvieratá je kľúčový hlavne vyšší obsah dusíka, ktorý im pomáha s trávením.
Esenciálne kyseliny
Ľudské telo nevie produkovať vybrané omega mastné kyseliny, takže o ich prísun sa musí postarať práve výživa. V prípade konzumácie viky získate tieto omega mastné kyseliny úplne ľahko. Výsledkom bude lepší metabolizmus, normálny rast buniek či podpora funkcie mozgu a nervovej sústavy.
Aké liečivé účinky má hloh obyčajný?
Viete, prečo je hloh obyčajný už stáročia súčasťou záhrad? Môžu za to najmä jeho liečivé účinky, ktorých je neúrekom… Pomáha pri…
Zaujímavosť na záver…
Vika siata sa spolu s bôbom, cícerom, ďatelinou a inými podobnými rastlinami v roku 2020 dostala do rozšíreného zoznamu tzv. bielkovinových plodín, ktorých pestovanie je podporované príspevkami z EÚ.
Autor textu: Róbert Bosák