Neopadavý živý plot - vavrínovec lekársky

Ktoré dreviny sa najviac hodia na neopadavý živý plot?

Redakcia - 3. septembra 2021 - 6897. zobrazení

Na pekný a dlhotrvácny živý plot vám poslúžia viaceré dreviny. Nie všetky z nich vám ale ponúknu zelený vzhľad po celý rok. To však neplatí o vybraných druhoch, ktoré sú na tento účel ako stvorené práve vďaka schopnosti udržiavať si zelený vzhľad aj vtedy, keď sú iné dreviny bez lístia.

Napriek tomu, že neopadavý živý plot sa dá vysadiť aj z ihličnanov, kríky či listnaté dreviny so zakrpateným vzrastom sú pre mnohých majiteľov domov lákavejšie. Niektorí uprednostnia jedinečný vzhľad, pre iných je dôležitý praktický význam. Plusom je aj nižší vzrast či farebné kvety, ktoré na živých plotoch rozkvitajú vo vybraných častiach roka. Pochváliť sa nimi môžu aj dreviny, ktoré sa do takýchto zelených stien hodia najviac.

Živý plot z červienky

Práve červienka, známa tiež ako fotínia, sa v poslednom čase stáva jednou z najžiadanejších drevín vhodných na neopadavý živý plot. Rastúcu popularitu si vyslúžila hneď z niekoľkých dôvodov. Okrem toho, že si udržiava lístie aj počas zimy, majiteľov plota poteší jedinečným sfarbením, ktoré sa v priebehu roka mení.

Červienka počas roka

 • Mladé jarné výhonky majú červený odtieň.
 • Na prelome jari a leta rozkvitajú biele kvety.
 • Po odkvitnutí zdobia celý ker červené bobule.
 • Červené listy sa medzitým menia na zelené.
 • Zelené listy ostávajú na plote aj počas zimy.

Viac druhov na výber

Zmeny v sfarbení sprevádzajú ročný cyklus ktoréhokoľvek druhu. Niektoré sa pestujú skôr ako okrasné solitéry, iné poslúžia ako solitér aj ako neopadavý živý plot. K takýmto druhom patrí napríklad červienka fraserova alebo červienka čínska. Druhý z menovaných druhov je známy bronzovo-červeným sfarbením. Zaujímavým druhom je aj červienka Davidova, ktorej kožovité listy sa menia na červené až na jeseň. Počas celej jari majú lesklý zelený odtieň.

Podmienky na výsadbu

Poloha

Červienka je svetlomilný druh, takže živý plot vysádzajte výhradne na presvetlenom mieste.

Teplota

Aj keď nejde o druh s najlepšou mrazuvzdornosťou, bez problémov vydrží mráz do -20 °C.

Zemina

Typ pôdy môže byť akýkoľvek. Dôležité je skôr jej pH, ktoré má byť na úrovni od 6,5 do 7,5.

Výsadba živého plota

 • Živý plot vysádzajte na jeseň, ideálne v októbri.
 • Pri vhodnej zemine sa červienka uchytí aj na jar.
 • Dreviny vysádzajte s odstupmi aspoň 1 až 1,5 m.
 • Po výsadbe môžete trochu zastrihnúť vrcholky.

Správna starostlivosť

Zálievka

Mladé kríky, ktoré sa ešte nestihli zakoreniť a spevnieť, polievajte pravidelne, aby bola pôda vždy mierne vlhká. Starší zakorenený živý plot polievať netreba, vystačí si s vodou, ktorú načerpá pri daždi. Výnimkou sú len dlhodobé suchá.

Hnojenie

Hnojivo s dostatkom živín dodá živému plotu všetky látky potrebné pre rýchlejší rast. Hnojiť však stačí raz za rok, najlepšie vždy na jar, kedy sa živiny najlepšie vstrebávajú.

Strihanie

Podobne ako iné živé ploty, aj ten z červienky vyžaduje pravidelné zastrihávanie. K rezu pristupujte na jar, no výhradne iba v období, keď už nehrozia nočné mrazy.

Zazimovanie

Ak neprídu tuhé mrazy, živý plot z červienky prežije zimu bez problémov. Napriek tomu ju môžete priamo pri koreňoch vystlať slamou alebo mulčom z kôry.

Živý plot z fotínie
Živý plot z červienky.

Živý plot z vavrínovca

Vavrínovec sa využíval ako drevina na neopadavý živý plot už dávno pred červienkou. Túto úlohu si plní aj naďalej. Za miesto v mnohých exteriéroch vďačí celoročne zelenému vzhľadu a veľmi dobrej odolnosti. Navyše, jeho hustý vzrast pomáha zachytávať prach a iné nečistoty v ovzduší.

Vavrínovec počas roka

 • Krík má celý rok svieže zelené listy.
 • Na jar na ňom rozkvitajú biele kvety.
 • Na jeseň sa niektoré listy trochu sfarbia.
 • Počas zimy listy ostávajú na živom plote.

Vavrínovec lekársky

Celý rod vavrínovec zahŕňa desiatky druhov, no na neopadavý živý plot sa najviac hodí práve vavrínovec lekársky. Ten sa vyznačuje pekným a hustým vzrastom, vďaka čomu sa z neho stáva „zelená“ stena využívaná ako bariéra proti hluku a prachu. Zároveň ide o rýchlorastúci živý plot, ktorý vám vyrastie do požadovanej výšky už za 2 až 3 sezóny.

Podmienky na výsadbu

Poloha

Ako väčšina živých plotov, aj vavrínovec ocení polohu na dostatočne presvetlenom mieste. Bez problémov zvláda aj intenzívne slnečné žiarenie.

Teplota

Odolnosť voči teplotám až do -30 °C robí vavrínovec skvelou voľbou na výsadbu živého plota aj vo vyšších polohách.

Zemina

Konkrétny typ pôdy nie je rozhodujúci. Živý plot ocení, ak ho posadíte do mierne kyslej zeminy, ktorá je mierne zvlhčená a dostatočne priepustná.

Výsadba živého plota

 • Ideálnym obdobím na vysádzanie je jar alebo jeseň.
 • V jari sa môže vysádzať už v marci, ak nie sú mrazy.
 • Jamy na jednotlivé dreviny majú byť hlboké 40 cm.
 • Jednotlivé odstupy by mali dosahovať aspoň 50 cm.

Správna starostlivosť

Zálievka

Viac vody vyžadujú iba čerstvo posadené kríčky. Tie môžete poliať raz za týždeň. Staršie kríčky si vystačia so zrážkovou vodou, ktorá sa v zemine udrží dlhšie, keď vavrínovec posadíte do hlbších jám.

Hnojenie

Na hnojenie sa používa plné hnojivo. Obsahovať by malo dostatok živín, ktoré budú živý plot udržiavať zdravý a podporia jeho rýchly rast. Hnojiť stačí raz za rok, najlepšie vždy na začiatku jari.

Strihanie

Počas jari sa odporúča vykonať aj pravidelný ozdravný rez. V rámci neho môžete dreviny formovať do rôznych elegantných tvarov. Strihanie neposlúži iba na stimuláciu rastu, ale aj na skrášlenie.

Zazimovanie

Vďaka vysokej odolnosti voči chladu nie je potrebné živý plot z vavrínovca zazimovávať. Ako ochrana mu postačí tenká vrstva ochrannej slamy alebo drvenej kôry zo stromov, ktorou obložte spodnú časť kríkov.

Neopadavý živý plot - vavrínovec lekársky
Živý plot z vavrínovca lekárskeho.

Ďalšie dreviny vhodné na neopadavý živý plot

Výsadba a následná správna starostlivosť o tieto dreviny je zárukou, že váš exteriér obklopí vždyzelený neopadavý živý plot. Uvedenými drevinami sa však rozmanitý zoznam vhodných druhov zďaleka nekončí. Vhodné sú aj ďalšie dreviny s celoročne zeleným vzhľadom, či už spomedzi iných okrasných kríkov alebo zo skupiny najobľúbenejších ihličnanov.

Okrasné kry vhodné na neopadavý živý plot

Vtáčí zob

Tento listnatý krík je skvelý na rýchlorastúci živý plot. Za rok dokáže vyrásť až o 50 cm. Listy opadávajú iba pri tuhých zimách, aj to len tie staršie.

Krušpán

Hodí sa na stredne vysoký rýchlorastúci živý plot. Vyznačuje sa veľmi dobrou odolnosťou, ktorá mu umožňuje zachovať si zelený vzhľad aj v zime.

Cezmína

Obľúbený ker je v niektorých štátoch symbolom Vianoc. Môže za to vždyzelený vzhľad, ktorý od jesene do začiatku zimy zdobia červené bobule.

Rododendron

Rod s ázijským pôvodom zahŕňa zopár stoviek druhov. Len niektoré z nich rastú ako kry s možnosťou výsadby do živého plota, ktorý rozkvitá veľkými kvetmi.

Náš TIP na náradie do záhrady

Rýľ Fiskars

Hrable Fiskars

Vozík Güde

Fiskars rýľ
Hodnotenie

Cena: od 37.00 €

Fiskars hrable
Hodnotenie

Cena: od 12.25 €

Záhradný vozík Güde
Hodnotenie

Cena: od 70.11 €

Ihličnany vhodné na neopadavý živý plot

Tuja

Nenáročná a veľmi dobre odolná tuja nechýba v množstve záhrad. Obľúbená nie je iba kvôli vždyzelenému vzhľadu. Plusom je aj nepotrebnosť pravidelného strihu.

Cypruštek

Menší stromček je ako stvorený na estetický strih formovaný do tvaru kužeľa či pyramídy. Z ihličnanov patrí medzi najkrajšie dreviny na neopadavý živý plot.

Tis

Mierne jedovatý, no o to krajší ihličnatý strom menšieho vzrastu. Do záhrad sa dostáva ako solitér aj ako živý plot, ktorý vyniká jedinečným vzhľadom ihličia.

Kedy strihať ruže v priebehu roka?

Viete, kedy strihať ruže? Koľkokrát do roka by ste mali ruže strihať? Ako strihať ruže správne? Aké strihy ruží rozlišujeme? Ako na nich?

Kedy strihať ruže

Do výsadby a starostlivosti o takúto živú zelenú stenu sa oplatí investovať čas a trochu úsilia. Neopadavý živý plot sa vám odvďačí pekným vždyzeleným vzhľadom, ktorým ozdobí celú záhradu. Zároveň si splní praktickú funkciu, či už ako zelená stena alebo plot zabezpečujúci potrebnú dávku súkromia.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články