Uhorky - pestovanie uhoriek

Pestovanie uhoriek: Užitočné TIPY ako na to

Redakcia - 15. apríla 2020 - 1646. zobrazení

Prípravy na novú záhradkársku sezónu pomaly vrcholia. S nimi sa o pozornosť hlási aj pestovanie uhoriek. Tie vyžadujú obozretnú starostlivosť spojenú s niekoľkými krokmi. Odmenou za ňu však bude bohatá úroda plná chutných a čerstvých plodov.

Aké druhy uhoriek sa u nás pestujú najviac?

 • Nakladačky – Uhorky pestované primárne za účelom ich neskoršieho zavárania. Vyznačujú sa malými plodmi s lahodnou osviežujúcou chuťou. Väčšinou sa pestujú vonku na otvorenom priestranstve.
 • Šalátovky – Väčšie uhorky podlhovastého tvaru sa pestujú pre ich pestré využitie v studenej kuchyni. Najchutnejšia a najkvalitnejšia úroda z nich vzíde pri pestovaní v skleníkoch alebo vo fóliovníkoch.
Uhorky - pestovanie uhoriek

Čo zahŕňa príprava na pestovanie uhoriek?

 • kúpu semien daných odrôd uhoriek, ktoré chcete sadiť
 • predpestovanie uhoriek, výsadbu sadeníc doma v byte
 • prípravu pôdy aj záhonov v skleníku a vonku na záhrade
 • vyčkanie na správny čas presádzania uhoriek na záhradu

Kedy sa odporúča presádzať uhorky vonku?

Ideálny termín vhodný na presádzanie uhoriek na záhradu závisí od konkrétnej sorty. Väčšina z nich sa odporúča vysádzať vonku až v máji, v prípade vysádzania uhoriek v skleníkoch už aj v apríli. Smerodajným faktorom by mali byť vonkajšie teploty počas dňa nad 15 °C. Uhorky sú totiž dosť teplomilné a chlad či dokonca prízemné nočné mrazy ich môžu výrazne poškodiť.

Pestovanie uhoriek

Pár osvedčených rád k presádzaniu uhoriek

 • na presádzanie uhoriek využite nejaké svetlejšie miesto
 • záhony s uhorkami by nemali byť blízko rajčín a papriky
 • prospievať im bude skôr poloha vedľa hrachu alebo fazule
 • pred presádzaním dôkladne prehrabte pripravenú pôdu
 • prvé dni môžete priesady chrániť tenkou netkanou textíliou

Ako zvládnuť sadenie paradajok?

Viete ako, kedy a kde sadiť paradajky? Sadenie paradajok začína správnym predpestovaním… Načo všetko by ste nemali zabudnúť pri sadení?

Paradajky

Ako zvládnuť pestovanie uhoriek na záhrade?

Výsadba na vhodnom mieste je len časťou úspechu. Správne pestovanie uhoriek vyžaduje aj ďalšiu starostlivosť, ku ktorej treba pristupovať po celý čas ich rastu. Ide o niekoľko ľahkých krokov, ktoré vašim uhorkám vytvoria adekvátne podmienky.

Uhorky - Pestovanie uhoriek

Pravidelné polievanie – Bez pravidelnej zálievky môžete len ťažko očakávať dobrú úrodu. Najmä v teplejších slnečných dňoch sa odporúča polievať každé ráno, prípadne každý večer. Polievajte zásadne pri korienkoch, a to pred východom alebo západom slnka, aby sa vlaha v pôde udržala čo najdlhšie.

Zväzovanie uhoriek – Uhorkám pri raste pomôže aj zviazanie rastliniek. To sa odporúča bez ohľadu na to, či sú pestované vonku alebo v skleníkoch. Postup je jednoduchý. Vedľa sadeníc zapichnete kolíky a pomocou špagátu k nim jednotlivé rastliny priviažete. Takto budú pevnieť a rásť do výšky, čím ich uchránite pred možným zlomením.

Zastrihávanie rastlín – Pestovanie uhoriek zahŕňa aj občasné zastrihávanie. Tým rastlinky trochu odľahčíte, prípadne z nich odstránite poškodené alebo vysušené lístky, ktoré by mohli zdravej rastline škodiť. Pri zastrihávaní dodržiavajte osvedčené pravidlo a vyhnite sa strihaniu hlavného výhonku. Zastrihávať sa odporúčajú len bočné výhonky, najlepšie až za tretím alebo štvrtým listom.

Čistenie od buriny – Súčasťou starostlivosti o uhorky je aj čistenie pôdy okolo sadeníc od buriny. Tá by mohla uhorkám zbytočne odoberať vodu alebo iné živiny z pôdy. Pozor však na okopávanie. To sa neodporúča, pretože zásah motykou do korienkov by mohol byť smrteľný. Burinu okolo uhoriek radšej povytrhávajte ručne.

Pestovanie uhoriek síce nepatrí k najnáročnejším záhradkárskym prácam, no v porovnaní s inými druhmi zeleniny vyžaduje o niečo viacej pozornosti. Práve zodpovedná príprava je cestou, ako nám pestovanie uhoriek prinesie očakávaný výsledok v podobe kvalitnej úrody.

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články