Uhorky - pestovanie uhoriek

Ako zvládnuť pestovanie uhoriek v záhrade?

Redakcia - 15. apríla 2020 - 10416. zobrazení

Prípravy na novú záhradkársku sezónu pomaly vrcholia. S nimi sa o pozornosť hlási aj pestovanie uhoriek. Tie vyžadujú obozretnú starostlivosť spojenú s niekoľkými ľahkými krokmi. Odmenou za ňu bude bohatá úroda plná chutných a čerstvých plodov.

Uhorky u nás patria medzi najpestovanejšie druhy zeleniny. Dôvodov je niekoľko. K lahodnej osviežujúcej chuti a širokým možnostiam využitia plodiny v kuchyni sa pridáva aj nenáročný spôsob pestovania a šanca vypestovať bohatú úrodu. Stačí si vybrať správny druh a zvládnuť niekoľko krokov spojených s ich výsadbou a následným pestovaním.

Ktoré druhy sa u nás pestujú najčastejšie?

Nakladačky

Uhorky pestované primárne za účelom ich neskoršieho zavárania sa vyznačujú malými plodmi s lahodnou osviežujúcou chuťou. Väčšinou sú pestované vonku na otvorenom priestranstve.

Šalátovky

Väčšie uhorky podlhovastého tvaru sa pestujú pre ich pestré využitie v studenej kuchyni. Najchutnejšia a najkvalitnejšia úroda z nich vzíde pri pestovaní v skleníkoch alebo fóliovníkoch.

Poľné uhorky

Hrubšie uhorky s dĺžkou menšou ako šalátovky sú obľúbené najmä v surovej podobe ako príloha k pokrmom. Sú vhodné na pestovanie na veľkých záhonoch, kde dorastajú do maximálnej veľkosti.

Uhorky - pestovanie uhoriek

Ako sa pripraviť na pestovanie uhoriek?

  • Kúpou semien daných odrôd uhoriek, ktoré chceme sadiť.
  • Predpestovaním uhoriek, výsadbou sadeníc doma v byte.
  • Prípravou pôdy a záhonov v skleníku aj vonku na záhrade.
  • Vyčkaním na správny čas presádzania uhoriek na záhradu.

Pestovanie uhoriek začína predpestovaním

Pestovaniu uhoriek vonku na záhrade predchádza príprava priesad. Tie nám vyrastú doma, vo vyhrievanom skleníku alebo v nejakej uzavretej miestnosti s vyššou teplotou a trochou svetla. Ich pestovanie začína februárovou až marcovou výsadbou semienok a následným dodržaním zásad správnej starostlivosti, vďaka ktorým z nich vyrastú silné mladé rastlinky pripravené na uchytenie sa vo vonkajších podmienkach.

Vypestovanie priesad v niekoľkých krokoch

1. Príprava kvetináčov

Priesady budú potrebovať vhodný kvetináč. Odporúča sa využívať plastové alebo papierové nádoby, ktorých priemer má od 5 do 10 cm. Vhodné sú tiež plastové tégliky. Zabudnúť nesmieme na malé otvory na ich dne, kadiaľ bude odtekať voda.

2. Výsadba semienok

Do pripravených kvetináčov, v ktorých je substrát určený na klíčenie semien alebo rozmnožovanie rastlín, vysejeme semienka. Do každej nádoby sa vkladá vždy iba jedno semienko, aby mala priesada dostatok priestoru.

3. Umiestnenie na svetlo

Priesady potrebujú k zdravému a rýchlemu rastu dostatok svetla, takže kvetináče umiestnime hneď po výsadbe semien na parapet alebo na nejaký podstavec v blízkosti okna. Slnko nie je na prelome zimy a jari silné, takže listy sa nespália.

4. Udržiavanie teploty

O tvorbu optimálnych podmienok sa nestará iba poloha na nejakom svetlom mieste. Dôležitá je aj správna teplota. Tá by sa mala udržiavať na úrovni od 15 do 18 °C. V miestnostiach s takouto úrovňou teploty je aj lepšia vlhkosť, ktorá je pre mladé priesady plusom.

5. Polievanie priesad

Mladé priesady potrebujú k rastu aj vodu. Zálievka by však nemala byť častá. Polievať sa odporúča raz za 5-7 dní, vždy odspodu, vďaka čomu si rastlina pomaly vyťahuje potrebné množstvo vody.

6. Presádzanie vonku

Správna starostlivosť prispeje k tomu, aby boli priesady už približne po mesiaci dostatočne veľké a silné. V prípade priaznivého počasia sa tak po 4 až 6 týždňoch môžu presadiť vonku do záhonov.

Semienka uhoriek možno sadiť aj rovno vonku na záhrade a tým sa vyhnúť procesu prípravy priesad. V tomto prípade však treba rátať so slabšou odolnosťou rastliny a neskorším zberom plodov. Vysádzanie uhoriek zo semienok priamo vonku často končí aj menšou úrodou. Preto mnohí záhradkári preferujú domáce predpestovanie a následné presádzanie mladých priesad.

Pestovanie uhoriek

Kedy sa odporúča sadenice presadiť vonku?

Ideálny termín vhodný na presádzanie uhoriek na záhradu závisí od konkrétnej sorty. Väčšina z nich sa odporúča vysádzať vonku až v máji, v prípade vysádzania uhoriek v skleníkoch už aj v apríli. Smerodajným faktorom by mali byť vonkajšie teploty, ktoré v priebehu dňa dosahujú aspoň nad 15 °C. Uhorky sú dosť teplomilné, takže chlad či prízemné nočné mrazy ich môžu výrazne poškodiť.

Podmienky na pestovanie uhoriek na záhrade

Poloha

Každý druh uhoriek ocení viacej svetla, takže pri presadení mladých priesad zvoľme svetlejšie miesto. Bez obáv môžeme záhony pripraviť aj na otvorenom priestore, kde preniká priame slnečné žiarenie. Kým to uhorkám nevadí, prievan ich môže poškodzovať. Vhodnou polohou tak bude miesto chránené pred silným vetrom.

Zemina

Ideálnym typom zeminy na pestovanie uhoriek je najmä hlinitá pôda. Tá zvykne obsahovať vyššie množstvo živín, ktoré sú pre rast a následné dozrievanie plodov dôležité. Hlinitý typ zeminy je zároveň zárukou dobrej priepustnosti. Ak ju pred presádzaním mladých pripravených sadeníc poriadne okopeme, bude aj dostatočne prevzdušnená.

Zopár osvedčených rád k presádzaniu uhoriek

  • Záhony s uhorkami by nemali byť blízko rajčín a papriky.
  • Prospievať im bude skôr poloha vedľa hrachu alebo fazule.
  • Pred presádzaním dôkladne prehrabeme pripravenú pôdu.
  • Pôde dodáme živiny pomocou kompostu či kravského hnoja.
  • Prvé dni môžeme priesady chrániť tenkou netkanou textíliou.
Uhorky - Pestovanie uhoriek

Ako zvládnuť pestovanie uhoriek na záhrade?

Výsadba na vhodnom mieste je len časťou úspechu. Správne pestovanie uhoriek vyžaduje aj ďalšiu starostlivosť, ku ktorej treba pristupovať po celý čas ich rastu. Ide o niekoľko ľahkých krokov, ktoré našim uhorkám vytvoria adekvátne podmienky.

Pravidelné polievanie

Bez pravidelnej zálievky môžeme len ťažko očakávať dobrú úrodu. Najmä počas teplejších slnečných dní sa odporúča polievať každé ráno, prípadne každý večer. Polieva sa zásadne pri korienkoch, a to pred východom alebo západom slnka, aby sa vlaha v pôde udržala čo najdlhšie.

Zväzovanie uhoriek

Uhorkám pri raste pomôže aj zviazanie rastliniek. To sa odporúča bez ohľadu na to, či sú pestované vonku alebo v skleníkoch. Postup je jednoduchý. Vedľa sadeníc zapichneme kolíky a pomocou špagátu k nim jednotlivé rastliny priviažeme. Takto budú pevnieť a rásť do výšky, čím ich uchránime pred možným zlomením.

Zastrihávanie rastlín

Pestovanie uhoriek zahŕňa aj občasné zastrihávanie. Tým rastlinky trochu odľahčíme, prípadne z nich odstránime poškodené alebo vysušené lístky, ktoré môžu zdravej rastline škodiť. Pri zastrihávaní dodržiavame osvedčené pravidlo a vyhýbame sa strihaniu hlavného výhonku. Zastrihávať sa odporúčajú len bočné výhonky, najlepšie až za tretím alebo štvrtým listom.

Čistenie od buriny

Súčasťou starostlivosti o uhorky je aj čistenie pôdy okolo sadeníc od buriny. Tá by mohla uhorkám zbytočne odoberať vodu alebo iné živiny z pôdy. Pozor však na okopávanie. To sa neodporúča, pretože zásah motykou do korienkov môže byť smrteľný. Burinu okolo uhoriek radšej povytrhávajme ručne.

Ako zvládnuť sadenie paradajok?

Viete, ako, kedy a kde sadiť paradajky? Sadenie paradajok začína správnym predpestovaním… Na čo všetko by ste nemali zabudnúť pri sadení?

Sadenie paradajok

Pestovanie uhoriek síce nepatrí k najnáročnejším záhradkárskym prácam, no v porovnaní s mnohými inými druhmi zeleniny vyžaduje o niečo viacej pozornosti. Práve zodpovedná príprava a následná starostlivosť je cestou, ako nám pestovanie uhoriek prinesie očakávaný výsledok v podobe zdravej a bohatej úrody.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články