Sadenie paradajok

Ako zvládnuť sadenie paradajok?

Redakcia - 9. apríla 2020 - 1413. zobrazení

Máloktoré druhy zeleniny sú v záhrade také nenahraditeľné ako paradajky. Ich čerstvé a lahodné plody nechýbajú snáď v žiadnej kuchyni. To, samozrejme, platí len v prípade, že zvládnete ich pestovanie so všetkým, čo k tomu patrí. Ako teda zvládnuť sadenie paradajok?

Úspešnému vypestovaniu zdravej paradajkovej úrody predchádza niekoľko krokov. Prvým je práve sadenie paradajok, ktoré stojí na začiatku celého pestovateľského procesu. Ak vysadíte niektorú z kvalitných odrôd do správnej pôdy a na vhodné miesto, vytvoríte najlepší predpoklad na to, aby sa vaša záhrada začervenala čerstvými rajčinami.

Rajče - sadenie paradajok

Ako sa na sadenie paradajok pripraviť?

Sadenie paradajok začína vždy poctivou prípravou. Pred vysádzaním si dajte záležať najmä na výbere semienok. Predajcovia ponúkajú hneď niekoľko odrôd, ktoré sa hodia buď na záhradu, alebo na balkón. Výber prispôsobte práve miestu, resp. podmienkam konkrétneho miesta, kde chcete paradajky pestovať. Následne myslite na výber správnej zeminy, ktorá vám poslúži pri pestovaní. Po nákupe semienok, voľbe vhodného miesta a príprave pôdy prejdite na samotné sadenie paradajok.

Aké druhy paradajok sa u nás sadia najviac?

Kríčkové paradajky – Nižšie kríčkové odrody sú ako stvorené na domáce balkónové pestovanie. Sadiť sa však môžu aj v skleníkoch alebo rovno vonku na záhrade.

Cherry paradajky – Malé, chutné, svieže, nielen to sú tzv. cherry paradajky. Okrúhle plody sa hodia do rôznych šalátov alebo iných špecialít zo studenej kuchyne.

Kokteilové paradajky – Ide o podobný druh ako cherry. Tieto paradajky sú takisto obľúbené pre svoje malé okrúhle plody vhodné na priamu konzumáciu aj spracovanie v kuchyni. 

Hruškovité paradajky – Tento druh je o niečo vyšší a plody o niečo väčšie. Celkom dobre sa pestujú v skleníkoch, no problémom nie je ani pestovanie na otvorenom priestranstve.

Mäsité paradajky – Jedná sa o najväčšie druhy paradajok, ktoré sú pestované skôr za účelom tepelného spracovania. Kvôli svojej váhe a veľkosti sa rastliny pri pestovaní priväzujú ku kolíkom.

Paradajky

Sadenie paradajok začína predpestovaním

Pri prevažnej väčšine druhov sa odporúča vsadiť na tzv. predpestovanie. Jedná sa o prípravu na samotné sadenie paradajok vonku alebo do skleníkov či fóliovníkov. Jeho priebeh spočíva vo vysadení priesad, ktoré budete mať doma, kým trochu neporastú a vonku nebude počasie vhodné na presádzanie.

Sadenie paradajok

Ako doma vysádzať priesady a starať sa o ne?

 • pestovanie priesad trvá 2 až 3 mesiace, vhodný čas na vysádzanie je február alebo marec
 • pri sadení nemusíte použiť kúpené semená, ujmú sa aj semienka z minuloročnej úrody
 • semienka môžete nasadiť do malých plastových pohárikov alebo do malých kvetináčov
 • pred vysádzaním priesad môžete dať semienka na 1 až 2 dni klíčiť do navlhčenej vaty
 • priesady umiestnite k zdroju denného svetla, napr. na parapet alebo na poličku pri okne
 • teplota v miestnosti, kde sú priesady umiestnené, by mala dosahovať od 20 °C do 23 až 25 °C

Ako rýchlo a hravo zvládnuť zaváranie marhúľ?

Hľadáte užitočné TIPY na zaváranie marhúľ? Viete, aké majú marhule liečivé účinky? V akých formách sa najčastejšie konzumujú? Marhule…

Marhule

Presádzanie priesad vonku na záhradu

Po 2 až 3 mesiacoch pestovania priesad v domácich podmienkach budú rastliny dostatočne veľké a pevné na to, aby sa mohli presadiť vonku na záhradu. K tomuto kroku sa odporúča pristúpiť zhruba v polovici mája, kedy by už nemali hroziť žiadne prízemné mrazy. Ak budete priesady presádzať do skleníka, môžete tak spraviť koncom apríla. Paradajky nie sú náročné, akurát potrebujú teplo, svetlo a primerané množstvo vody.

Sadenie paradajok

Zopár tipov k pestovaniu paradajok na záver

 • paradajky pestujte v neutrálnej alebo mierne kyslej pôde s pH do 7,5
 • priesady by sa mali vysádzať približne v 40 až 60 cm vzdialenostiach
 • na zálievku sa odporúča používať odstátu vodu, ktorá nie je studená
 • rastlinky polievajte pri koreňoch, dávajte pozor na premáčanie listov
 • ak pestujete paradajky doma, okrem kvetináčov môžete využiť aj vaničky alebo vrecia

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články