Škodcom napadnutá tuja

Choroby tují: Prevencia, príznaky a liečba

Redakcia - 6. augusta 2020 - 9867. zobrazení

Tuje patria odjakživa k najpestovanejším záhradným drevinám. V exteriéroch sa s nimi stretávame v podobe elegantných živých plotov alebo vo forme solitérov, ktoré vynikajú v každej záhrade. Ich pestovanie nám však môžu skomplikovať choroby tují.

Aj keď tuje patria medzi odolnejšie dreviny, občas ich nejaké choroby potrápia. Kým niektoré sú v prípade rýchleho podchytenia neškodné, iné dokážu postupne zničiť celý strom. Zabrániť tomu môžeme rozpoznaním typických príznakov danej choroby tují a následným vykonaním opatrení, ktoré pomôžu napadnutej drevine vrátiť sa do kondície.

Choroby tují

Čo spôsobuje choroby tují?

  • Huby a škodcovia.
  • Zvýšená vlhkosť.
  • Nedostatok živín.
  • Nedostatok svetla.
  • Prehnané hnojenie.
  • Nevhodný substrát.
  • Striedanie tepla a chladu.
Hnednutie ihlíc tují

1. Hnednutie ihlíc tují

Niektoré choroby tují postihujú aj mladé stromčeky. Príkladom je práve hnednutie ihlíc tují, s ktorým sa môžeme stretnúť aj pri 1-ročných stromoch.

Príčina

Za hnednutím ihlíc sú vo väčšine prípadov plesne. Zmenu farby ihličia však môžu spôsobovať aj mechanické poškodenia, či už obhrýzanie stromu menšími hlodavcami alebo škodlivým hmyzom.

Príznaky

Zhnednutie ihlíc nemusí vždy poukazovať na choroby tují. Vetvičky menia farbu aj z prirodzených príčin po odznení mrazov. Ak ihličie hnedne a vyzerá ako spálené v lete a na tuji sa rozširujú hnedé až hnedožlté škvrny, potom ide o ochorenie a je ho potrebné liečiť.

Liečba

Napadnuté ihlice treba čo najskôr odstrániť, hlavne v prípade, ak je príčinou výskyt plesní. Proti ich šíreniu je vhodný aj postrek proti hubám, ktorý sa dá zohnať v každej dobrej predajni so záhradkárskymi potrebami.

Prevencia

Za výskytom plesní býva väčšinou zvýšená vlhkosť. V rámci prevencie sa tak odporúča nastaviť správny režim polievania. Ideálne bude polievať vždy ráno, aby korienky tuje do večera vyschli. Pre zvýšenie odolnosti ihličia sa môžu používať aj ochranné postreky.

Vysychanie ihlíc tuje

2. Vysychanie ihlíc tují

Druhé z ochorení zvykne trápiť najmä tuje so šupinatejšou formou ihličia. Napriek tomu, že spôsobuje hlavne vysychanie jednotlivých ihlíc, rozšíriť sa môže aj na šišky a samotný kmeň.

Príčina

Aj v tomto prípade sú najčastejšou príčinou huby, ktoré obľubujú najmä premočené tuje. Ak sa už začnú na strome množiť, nejaký čas dokážu bez problémov prežiť aj v suchšom prostredí.

Príznaky

Napadnuté ihličie najprv žltne a hnedne. Ak je celé vyschnuté, po krátkom čase začne úplne opadávať. Pri rýchlom šírení ochorenia sú postupne postihnuté aj šišky a kmeň, ktorý vysychá a následne celý odumiera.

Liečba

Vhodnú liečbu treba naordinovať podľa agresivity ochorenia. Pomôžu špeciálne postreky s fungicídmi a rýchle odstránenie napadnutých častí stromu.

Prevencia

Fungicídy možno používať aj v rámci prevencie. Potrebné je aj dopĺňanie živín, najmä minerálov, pretože huby zvyknú napádať iba oslabené stromy.

Odumieranie výhonkov tují

3. Odumieranie výhonkov tují

Medzi najčastejšie choroby tují spôsobované hubami patrí aj odumieranie výhonkov. Toto ochorenie ale nezvykne poškodzovať celý strom.

Príčina

Pokiaľ výhonky nezačali odumierať kvôli nedostatku svetla alebo hustej výsadbe tují v živom plote, potom bude príčinou huba známa ako Kabatina. Tej sa najlepšie darí na stromoch vysadených v pôde chudobnej na vápnik a horčík.

Príznaky

Ochorenie sa dá spoznať už v rannom štádiu podľa hnednutia mladých výhonkov. Na tých sa prevažne v období od mája do júla začnú objavovať aj malé čierne plodničky. Ak sa ochorenie nepodchytí včas, výhonky budú postupne odumierať.

Liečba

Pri napadnutí stromčekov hubami pomôže aplikácia postreku s obsahom účinných fungicídov. Zhnednuté odumreté výhonky sa však zachrániť nepodarí, takže je potrebné ich zo stromu odstrániť, aby sa ochorenie nešírilo na jeho zdravé časti.

Prevencia

Ochoreniu sa darí najmä pri husto vysadených živých plotoch, kedy tuje nemajú dostatok svetla. Preto budú pri výsadbe potrebovať viac priestoru. V snahe zlepšiť ich imunitu sa odporúča aj pravidelné hnojenie hnojivom bohatým na vápnik a horčík.

Postrek tují

Najčastejší škodcovia tují

1. Mínerka tujová

Nenápadný škodca známy pruhovanými krídlami je schopný poškodzovať tuje po celý rok. Najväčšie škody pácha v máji a júni, kedy voľne lieta a vyžiera výhonky stromčekov.

Príznaky

V lete, krátko po náletoch mínerky, začnú výhonky tují hnednúť a vysychať. Na jeseň opadajú a zanechajú po sebe holé konáre.

Prevencia

Ochranný postrek by mal byť poslednou voľbou. Správne hnojenie a primeraná zálievka zaistí, aby sa škodcovia a choroby tují našim stromom vyhli.

2. Lykokaz tujový

Lykokaz útočí prevažne na staré poškodené stromy. Vytrvalým vŕtaním chodbičiek vo vnútri dreva ich úplne oslabí a tie sa postupne lámu, vyschýnajú a odumierajú.

Príznaky

Nie vždy sa podarí v dreve vyhĺbené chodbičky objaviť. Indikátorom útoku tohto škodcu tak môže byť nepravidelné odumieranie vetvičiek, ich lámanie a opadávanie.

Prevencia

Ak sa lykokaz raz dostane do dreva a začne v ňom klásť vajíčka, bude ťažké ho odstrániť. Prevencia v podobe postrekov proti rojeniu chrobákov a správna starostlivosť o tuju je tak viac ako potrebná.

3. Priadzovček smrekovcový

Zhruba 10 až 15-milimetrový motýľ požiera časti vetvičiek. Zdržiava sa hlavne v hornej časti koruny, a to prevažne v letných mesiacoch.

Príznaky

Priadzovček nezvykne napáchať škody, ktoré by viedli k trvalému poškodeniu. Väčšinou ide len o optické zmeny, ktoré vyústia do zožltnutia alebo zhnednutia ihličia.

Prevencia

Ani tento škodca neútočí na zdravé tuje. Zabrániť jeho aktivite sa dá pomocou prírodných insekticídov.

Viete, kedy strihať tuje a ako sa o ne starať?

Viete, kedy strihať tuje? Aké druhy tují poznáme? Akú staroslivosť vyžadujú tuje? Prezradíme vám 5 užitočných rád ako a kedy strihať tuje!

Strihanie tují - kedy strihať tuje

TIP na záver…

Pri výbere stromčekov sa s predajcom poraďte o náchylnosti vybraných druhov na choroby tují. Výber potom prispôsobíme podmienkam, v akých budú tuje pestované.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články