Poraďte si so škodcami na izbových rastlinách

Poraďte si so škodcami na izbových rastlinách

Redakcia 1. marca 2018

Izbové rastliny sú vystavené škodlivým vplyvom po celý rok, no najviac im podliehajú práve v zime. Počas tohto obdobia je ich imunita oslabená, čo môžu okamžite využiť škodcovia priživujúci sa na kráse a zdraví našich rastliniek.

To, že škodcovia ničiaci izbové rastliny nie sú v zime aktívni, je obyčajný mýtus. Dokazujú to opakované problémy pestovateľov bytovej vegetácie, ktorí musia zasahovať proti ich útokom aj v zime, a často intenzívnejšie ako v iných ročných obdobiach. Avšak správna starostlivosť vás týchto škodcov nielen zbaví, ale zapôsobí aj preventívne proti ich prípadnému návratu.

Najčastejší škodcovia na izbových rastlinách

Najčastejší škodcovia na izbových rastlinách:

– vošky

– chvostostoky

– štítničky

– puklice

– vínne mušky

Odstraňovanie škodcov podľa štádia:

Mechanické odstránenie – Kým dôsledky prítomnosti škodcov nie sú ďalekosiahle, vyriešite ich jednoduchým mechanickým čistením. Stačí vám vata alebo handrička namočená do liehu, ktorou ručne očistíte jednotlivé listy.

Prírodné prípravky – Ak sa škodcovia rozširujú, mechanické čistenie stráca efekt. Potom na scénu prichádzajú rôzne prípravky na prírodnej báze, ktoré kúpite v záhradkárstve. Pokiaľ vás trápia mušky, odporúčame vedľa kvetináčov umiestniť cesnak alebo vázičku s rozmarínom. 

Chemické produkty – V pokročilých štádiách je jediným riešením chemický postrek, ktorý má zničiť všetkých škodcov vrátane ich zárodkov. Ak použijete prípravky tohto typu, snažte sa v miestnosti nezdržiavať. Chemické esencie sa totiž vyparujú ešte pár hodín po postreku.

Odstraňovanie škodcov

Preventívne opatrenia voči útokom škodcov:

– aspoň raz za týždeň skontrolujte každú rastlinku, či nejaví známky poškodenia

miestnosť s  rastlinstvom pravidelne vetrajte, aby sa v nej nedržal suchý vzduch

– suchý vzduch spôsobený intenzívnym kúrením zvlhčíte aj vlažným postrekom

prirodzeným rastom

Ak budete správnej prevencii venovať trochu potrebného času a úsilia, vaše izbové rastliny sa môžu útokom škodcov vyhnúť. Za tú sa vám odmenia zdravou kondíciou, znamenitou krásou a prirodzeným rastom, vďaka čomu budete môcť pokračovať v pestovateľskom koníčku.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články