Poraďte si so škodcami na izbových rastlinách

Poraďte si so škodcami na izbových rastlinách

Redakcia - 1. marca 2018 - 2355. zobrazení

Izbové rastliny sú vystavené škodlivým vplyvom po celý rok, no najviac im podliehajú práve v zime. Počas tohto obdobia je ich imunita oslabená, čo môžu okamžite využiť škodcovia priživujúci sa na kráse a zdraví našich rastliniek.

To, že škodcovia ničiaci izbové rastliny nie sú v zime aktívni, je obyčajný mýtus. Dokazujú to opakované problémy pestovateľov bytovej vegetácie, ktorí musia zasahovať proti ich útokom aj v zime, a často intenzívnejšie ako v iných ročných obdobiach. Avšak správna starostlivosť vás týchto škodcov nielen zbaví, ale zapôsobí aj preventívne proti ich prípadnému návratu.

Najčastejší škodcovia na izbových rastlinách

Najčastejší škodcovia na izbových rastlinách:

– vošky

– chvostostoky

– štítničky

– puklice

– vínne mušky

Odstraňovanie škodcov podľa štádia:

Mechanické odstránenie – Kým dôsledky prítomnosti škodcov nie sú ďalekosiahle, vyriešite ich jednoduchým mechanickým čistením. Stačí vám vata alebo handrička namočená do liehu, ktorou ručne očistíte jednotlivé listy.

Prírodné prípravky – Ak sa škodcovia rozširujú, mechanické čistenie stráca efekt. Potom na scénu prichádzajú rôzne prípravky na prírodnej báze, ktoré kúpite v záhradkárstve. Pokiaľ vás trápia mušky, odporúčame vedľa kvetináčov umiestniť cesnak alebo vázičku s rozmarínom. 

Chemické produkty – V pokročilých štádiách je jediným riešením chemický postrek, ktorý má zničiť všetkých škodcov vrátane ich zárodkov. Ak použijete prípravky tohto typu, snažte sa v miestnosti nezdržiavať. Chemické esencie sa totiž vyparujú ešte pár hodín po postreku.

Odstraňovanie škodcov

Preventívne opatrenia voči útokom škodcov:

– aspoň raz za týždeň skontrolujte každú rastlinku, či nejaví známky poškodenia

miestnosť s  rastlinstvom pravidelne vetrajte, aby sa v nej nedržal suchý vzduch

– suchý vzduch spôsobený intenzívnym kúrením zvlhčíte aj vlažným postrekom

prirodzeným rastom

Ak budete správnej prevencii venovať trochu potrebného času a úsilia, vaše izbové rastliny sa môžu útokom škodcov vyhnúť. Za tú sa vám odmenia zdravou kondíciou, znamenitou krásou a prirodzeným rastom, vďaka čomu budete môcť pokračovať v pestovateľskom koníčku.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články