Pásavka zemiaková, známa ako mandelinka, nám dokáže na záhrade urobiť poriadnu spúšť. Vďaka kvalitnému postreku však môžeme jej vyčíňanie zastaviť skôr, než sa jej podarí napáchať obrovské škody na našej úrode.
Zbaviť mandelinky sa nám podarí najskôr vtedy, keď budeme vedieť, akým je škodcom, kedy zvykne vyčíňať a v akých podmienkach alebo prostredí sa jej darí najviac. Podľa toho budeme schopní vybrať aj najúčinnejší postrek na mandelinky a zároveň ho stihneme aplikovať včas, ešte pred zničením úrody.
Čím je mandelinka typická a ako ju spoznať?
Škodcu vás zbaví postrek na mandelinky
Možností, ako dostať tohto nenápadného škodcu zo záhrady preč, nie je veľa. Najúčinnejším riešením je práve postrek na mandelinky. Ten dokáže týchto neželaných hostí úplne vyhubiť a zároveň poslúžiť ako prevencia pred príchodom ďalších jedincov. Kvalitných postrekov je však niekoľko. Na výber máme z agresívnejších chemických produktov či menej škodlivých bio prípravkov, medzi ktorými nechýbajú ani tie domáce.
Chemický postrek na mandelinky
Chemické postreky z obchodu sú najúčinnejšie, no ich negatívom je zloženie. Niektoré produkty sú dokonca škodlivé, pričom poškodzovať môžu aj rastliny okolo, nielen tie postriekané. Kvalitný certifikovaný postrek na mandelinky je však zárukou, že jeho obsah nebude pre zeleninu a ľudí, ktorí ju konzumujú, škodlivý.
Bio postrek na mandelinky
V záhradkárskych potrebách sa dá nájsť aj tzv. bio postrek na mandelinky bez chemických látok. Väčšinou sa jedná o postreky vyrobené z prírodných látok, najmä zo zmesí aromatických bylín, korenín či prirodzených kyselín.
Účinný domáci postrek na mandelinky
Neemový olej
Vôňa oleja vyrobeného zo semien indického orgovánu pôsobí na mandelinky odpudzujúco. Zároveň dokáže odohnať aj vošky a iných škodcov.
Repkový olej
Účinným postrekom je aj prípravok z vody a repkového oleja, ktorý pásavky rovno hubí.
Slaná voda
Na mandelinky platí aj slaná voda, ktorú vyrobíme zmiešaním vody a soli. Soli v hotovej zmesi nesmie byť viac ako vody, inak môže rastlinám spáliť listy.
Nálev z bazalky
Ak necháme bazalkové listy zaliate vodou zopár dní odstáť a následne ich scedíme, vznikne nám účinný nálev schopný odohnať nielen mandelinky, ale aj vošky.
Ďalšie tipy, ako sa zbaviť mandeliniek
Ručný zber
Pri malom množstve sa mandelinky dajú pozbierať aj ručne. Takýmto zberom však vyhubíme iba jedince, ktoré vidíme. Ďalšie môžu byť ukryté a potajomky vyčíňať ďalej.
Vysávanie
Mandeliniek sa dá zbaviť aj vysávačom, no v tomto prípade potrebujeme model so špeciálnym vreckom na hmyz. Navyše, vysávanie sa odporúča vykonať viackrát.
Mulčovanie
Pri mulčovaní pomocou slamy mandelinky nevyhubíme, no ako prevencia ide o celkom účinné riešenie. Škodcovia totiž cez hrubú vrstvu slamy neprejdú, takže k zemiakom sa vôbec nedostanú.
Posypanie popolom
Ako prevencia splní účel aj popol, ktorý mandelinky odpudzuje. Ten stačí rozsypať na hlinu vedľa zemiakov, čím týchto škodcov odoženieme preč.
Ako sa zbaviť vošiek bez chemických postrekov?
Viete, ako sa zbaviť vošiek prírodným spôsobom? Aké postreky účinne zneškodnia, týchto neželaných škodcov? Rady a tipy nájdete v článku…
Zemiaky sa pred mandelinkami odporúča chrániť aj vtedy, keď ešte nezačali vyčíňať. Okrem uvedených postrekov, ktoré pôsobia tiež ako prevencia, môžeme skúsiť vsadiť aj na výsadbu prirodzených nepriateľov pásavky. Medzi tých najväčších sa radí šalvia, zeler, mäta či silne aromatický kôpor.
Autor textu: Róbert Bosák