Aký postrek na mandelinky je najlepší?

Redakcia - 20. septembra 2020 - 198. zobrazení

Pásavka zemiaková, známa ako mandelinka, vám dokáže na záhrade urobiť poriadnu spúšť… Vďaka kvalitnému postreku však môžete jej vyčíňanie zastaviť skôr, než sa jej podarí napáchať obrovské škody na vašej úrode.

Zbaviť mandelinky sa vám podarí najskôr vtedy, keď budete vedieť, akým je škodcom, kedy zvykne vyčíňať a v akých podmienkach alebo prostredí sa jej darí najviac. Podľa toho budete schopní vybrať aj najúčinnejší postrek na mandelinky a zároveň ho stihnete aplikovať včas, ešte pred zničením úrody.

Pásavka zemiaková - mandelinka

Čím je mandelinka typická a ako ju spoznať?

  • Ide o 10 až 12-milimetrového škodcu, ktorý sa k nám dostal zo Severnej Ameriky.
  • Do Európy mala pásavka zemiaková prísť pri prevoze zemiakov, ktoré sú hlavným zdrojom jej obživy.
  • Zemiaky nepožierajú iba dospelé jedince, hostiteľskou plodinou sú takisto pre larvy.
  • Dospelé jedince spoznáte podľa bieleho alebo oranžového tela s čiernymi pruhmi.
  • Mandelinky patria k najplodnejším škodcom, za 4 týždne nakladú vyše 500 vajíčok.

Škodcu vás zbaví postrek na mandelinky

Možností, ako dostať tohto nenápadného škodcu zo záhrady preč, nie je veľa. Najúčinnejším riešením je práve postrek na mandelinky. Ten dokáže týchto neželaných hostí úplne vyhubiť a zároveň poslúžiť ako prevencia pred príchodom ďalších jedincov. Kvalitných postrekov je však niekoľko. Na výber máte z agresívnejších chemických produktov či menej škodlivých bio prípravkov, medzi ktorými nechýbajú ani tie domáce.

Chemický postrek na mandelinky

Chemické postreky z obchodu sú najúčinnejšie, no ich negatívom je zloženie. Niektoré produkty sú dokonca škodlivé, pričom poškodzovať môžu aj rastliny okolo, nielen tie postriekané. Kvalitný certifikovaný postrek na mandelinky je však zárukou, že jeho obsah nebude pre zeleninu a ľudí, ktorí ju konzumujú, škodlivý.

Bio postrek na mandelinky

V záhradkárskych potrebách sa dá nájsť aj tzv. bio postrek na mandelinky bez chemických látok. Väčšinou sa jedná o postreky vyrobené z prírodných látok, najmä zo zmesí aromatických bylín, korenín či prirodzených kyselín.

Postrek na mandelinky

Účinný domáci postrek na mandelinky

Neemový olej

Vôňa oleja vyrobeného zo semien indického orgovánu pôsobí na mandelinky odpudzujúco. Zároveň dokáže odohnať aj vošky a iných škodcov.

Repkový olej

Účinným postrekom je aj prípravok z vody a repkového oleja, ktorý pásavky rovno hubí.

Slaná voda

Na mandelinky platí aj slaná voda, ktorú vyrobíte zmiešaním vody a soli. Soli v hotovej zmesi nesmie byť viac ako vody, inak môže rastlinám spáliť listy.

Nálev z bazalky

Ak necháte bazalkové listy zaliate vodou zopár dní odstáť a následne ich scedíte, vznikne vám účinný nálev schopný odohnať nielen mandelinky, ale aj vošky.

Mandelinka - postrek na mandelinky

Ďalšie tipy, ako sa zbaviť mandeliniek

Ručný zber

Pri malom množstve sa mandelinky dajú pozbierať aj ručne. Takýmto zberom však vyhubíte iba jedince, ktoré vidíte. Ďalšie môžu byť ukryté a potajomky vyčíňať ďalej.

Vysávanie

Mandeliniek sa dá zbaviť aj vysávačom, no v tomto prípade potrebujete model so špeciálnym vreckom na hmyz. Navyše, vysávanie sa odporúča vykonať viackrát.

Mulčovanie

Pri mulčovaní pomocou slamy mandelinky nevyhubíte, no ako prevencia ide o celkom účinné riešenie. Škodcovia totiž cez hrubú vrstvu slamy neprejdú, takže k zemiakom sa vôbec nedostanú.

Posypanie popolom

Ako prevencia splní účel aj popol, ktorý mandelinky odpudzuje. Ten stačí rozsypať na hlinu vedľa zemiakov, čím týchto škodcov odoženiete preč.

Ako sa zbaviť vošiek bez chemických postrekov?

Viete ako sa zbaviť vošiek prírodným spôsobom? Aké postreky účinne zneškodnia, týchto neželaných škodcov? Rady a tipy nájdete v článku…

Vošky

Zemiaky sa pred mandelinkami odporúča chrániť aj vtedy, keď ešte nezačali vyčíňať. Okrem uvedených postrekov, ktoré pôsobia tiež ako prevencia, môžete skúsiť vsadiť aj na výsadbu prirodzených nepriateľov pásavky. Medzi tých najväčších sa radí šalvia, zeler, mäta či silne aromatický kôpor.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články