Azalka v kvetináči

Azalka: Pestovanie, hnojenie, polievanie a umiestnenie

Redakcia - 3. júna 2019 - 3356. zobrazení

Skromná a nenápadná, no o to viac atraktívna, ba až magneticky príťažlivá. Reč je o kvete, ktorý si získal srdcia záhradkárov bez toho, aby o ňom písali básnici alebo sa ním obdarúvali ženy. Pozorní pestovatelia totiž vedia, aký poklad v sebe azalka ukrýva.

Azalka zavítala do našich končín až z ďalekej Ázie. Aj keď sa väčšinou pestuje ako izbová rastlina, isté druhy, najmä tie s japonským pôvodom, je možné mať aj na záhrade, dokonca celoročne. Tam sa vďaka častému šľachteniu objavujú v rôznych tvaroch a sfarbeniach, čo z nich robí atraktívne záhradné kvety

Azalka japonská

Aké podmienky od nás vyžaduje azalka?

  • Kvalitná zemina – Dobrá a kvalitná pôda je pre zdravý rast azalky alfou a omegou. Ak nemáte špeciálny substrát pre tento typ rastliny, namiešajte si zeminu s rašelinou a riečnym pieskom.
  • Optimálna teplota – Niet sa čo diviť, že obľúbený izbový kvet chýba medzi jeho teplomilnými kolegami. Pokiaľ azalka nekvitne, tak jej stačí, aby bola umiestnená v miestnosti s teplotou od 10 do 12 stupňov. Počas kvitnutia môže byť teplota trochu vyššia, no maximálne len o pár stupňov.
  • Správna poloha – Skromnosť azalky spočíva aj v tom, že nemusí byť nikde na piedestáli. Keďže jej vyhovujú nižšie teploty, hodí sa do chodieb či dokonca do komôr a pivníc. Tam tých kvetín veľa nie je, takže aspoň v nich pekne vynikne.
Azalka ako izbový kvet

Hnojte občas, ale za to správnym prípravkom!

K zodpovednej starostlivosti o azalku patrí aj jej občasné hnojenie. To sa odporúča vykonať 1 až 2 krát za rok, len výnimočne hnojte v častejších intervaloch. Prvé hnojenie v roku je najlepšie niekedy počas mája, to posledné by ste určite nemali odkladať na zimu ani na neskorú jeseň.

Náš TIP na kvalitné hnojivá pre azalky

Forestina

Agro

Floria

Forestina hnojivo azalka
Hodnotenie

Cena: od 2.75 €

Agro hnojivo pre azalky
Hodnotenie

Cena: od 2.75 €

Floria hnojivo pre azalky
Hodnotenie

Cena: od 4.75 €

Ako často sa má azalka polievať?

Azalky nie sú jediné izbové rastliny, ktorým vadí obyčajná voda z vodovodu. Riešením je dažďová voda, no ak jej niet, musíte si pomôcť preváraním tej domácej. Ako pri väčšine kvetov, aj tu platí pravidlo pravidelnej a primeranej zálievky so sledovaním vlhkosti pôdy.

Červená azalka v kvetináči

5 tipov k pestovaniu azalky na záver:

  • ak je v miestnosti suchý vzduch, pravidelne ho zvlhčujte
  • pri hnojení využite špeciálne prípravky určené pre azalky
  • na parapete sa jej darí, len keď pod ním nie sú radiátory
  • odkvitnuté kvety a vyschnuté listy čo najskôr odstráňte
  • s presádzaním to nepreháňajte, úplne postačí presadiť azalku jeden krát za rok

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články