Zelený trávnik - starostlivosť o trávnik

Jarná starostlivosť o trávnik

Redakcia - 5. apríla 2019 - 4420. zobrazení

Cesta za zdravým, úhľadným a zeleným trávnikom vo vašej záhrade začína prvými jarnými prácami. Ak chcete, aby bol váš trávnik počas celého roku ozdobou vašej záhrady, práve v týchto týždňoch si zaslúži vašu zvýšenú pozornosť a starostlivosť.

Jar je už tradične obdobím, kedy záhradkári začínajú s prvými záhradnými prácami, ktoré sa okrem iného spájajú aj s čistením, „obnovou“ a následnou prípravou trávnika. Práve od týchto úkonov závisí, aká bude kvalita vášho trávnika… Ak zvládnete zopár počiatočných „krokov“, v lete vám k udržaniu pekného a sviežeho vzhľadu vášho trávnika postačí jednoduchá údržba. Starostlivosť o trávnik je nesmierne dôležitá, práve preto by ste ju nemali podceniť!

Kosenie trávnika - starostlivosť o trávnik

Starostlivosť o trávnik v niekoľkých krokoch

Ikona tráva Veľké jarné upratovanie

Celý proces jarnej údržby začína veľkým upratovaním, ktorým sa zbavíte nečistôt nazbieraných na ploche trávnika v dôsledku vyčíňania zimy. Zber zvyškov zhnitého lístia a polámaných vetvičiek vám zaberie maximálne pár hodín.

Ikona tráva Odstránenie snežnej plesne

Ak vám na trávniku zima zanechala hustý biely povlak, proces jarnej údržby bude zahŕňať aj jeho odstránenie. Ide o snežnú pleseň, na ktorú sú zvyčajne nutné postreky, no ak pokrýva len minimum plochy, postačí prehrabať napadnuté miesta.

Starostlivosť o trávnik

Ikona tráva Prevzdušnenie trávnika

Pre lepšiu kondíciu a hlavne pekný vzhľad trávnika sa odporúča jeho prevzdušnenie tiež známe ako vertikutácia. Pri vertikulácií dochádza k prerezávaniu jednotlivých stebiel trávy, ktoré má viesť k ich rovnomernému rastu. Tento úkon sa však neodporúča pri novovysadenej tráve, ktorej korienky by strih nemuseli zvládnuť a vytrhli by sa.

Ikona tráva Obnova poškodených miest

Niektoré časti trávnika môžu byť po zime zničené, či už ide o ich zrednutie alebo vymrznutie. Riešiť sa to dá dosádzaním, no tu sa odporúča využiť tú istú trávnu zmes ako pri zvyšku plochy. Pri tomto kroku je z vyššie spomenutých dôvodov otázne prevzdušňovanie, ktoré by mohlo poškodiť zárodky novo zasiatej trávy na dopĺňaných miestach.

Ikona tráva Starostlivosť o trávnik a výber správnych hnojív

Po vyčistení, prevzdušnení a prípadnom dosadení prichádza čas na hnojenie. S výberom tých správnych prípravkov vám vzhľadom k typu trávnika poradia vo všetkých dobrých záhradníctvach. My sme si pre vás pripravili prehľad tých najkvalitnejších hnojív na trávniky vzhľadom na pomer kvality, množstva a ceny.

Náš TIP na najkvalitnejšie hnojivá na trávnik

New Grass

Shade Special

Floria

Hnojivo na trávnik Landscaper Pro New Grass - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 52.69 €

Hnojivo na trávnik Landscaper Pro Shade Special - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 43.84 €

Hnojivo na trávnik Floria - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 7.10 €

Nepodceňte starostlivosť o trávnik!

Jarná údržba trávnika býva vždy časovo, aj fyzicky jednoduchšia, ak jej predchádza dôkladné zazimovanie. Po tom, čo bude svieži a čistý trávnik skrášľovať vašu záhradu počas celej sezóny, nezabudnite na jeho záverečnú jesennú údržbu. Práve tá vám budúci rok výrazne uľahčí všetky jarné práce spojené so starostlivosťou o jeho zdravý a estetický vzhľad.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články